Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz cerrahisinde devrim yaratacak ekipte ODTÜ de var

Avrupa Birligi’nin mali olarak destekledigi “laboratuvarda insan korneasi üretimi” arastirmasini yürüten konsorsiyumda, Türkiye’den Ortadogu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de yer aliyor.

Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciligi’nin haftalik yayini Güncel Haber’e göre, “Kornea Mühendisligi Projesi” olarak adlandirilan arastirmayi, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Israil, Italya, Ingiltere, Türkiye ve Isveç’ten 14 arastirma ekibi sürdürüyor.

Göz cerrahisinde devrim yaratacak olan proje, ayni zamanda kimyasallarin gözdeki etkilerini ölçmek amaciyla hayvanlar üzerinde yapilan testlerin de giderek gereksiz hale gelmesine yol açacak. Bilim insanlari, laboratuvarda 3 boyutlu insan korneasi yaratmak için doku mühendisligi çalismalari yaparken nanoteknolojiden yararlanacak. Bilim dünyasinin, korneanin dis tabakasini yenileyerek gözün görme yetisine kavusmasini saglamak, korneanin dis tarafinda kalan yarisini gelistirilen yarim bir kornea ile degistirmek ve korneanin tamamini yeniden üretmeyi amaçladigi belirtildi.

Arastirmadan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Philippe Busquin, konuyla ilgili sunlari kaydetti: “Avrupalilarin arastirmalari tam anlamiyla gözlerimizi açacak. Bu yeni arastirma daha fazla insanin görmesini ve hayvanlar üzerinde yapilan deneylerin azalmasini saglayacak. Doku mühendisligi ile üretilen kornealar, kornea temininde yasanan uluslararasi sikintiyi giderecek. Kornea Mühendisligi Projesi, Avrupa Arastirma Alani’nin Avrupa’nin en üst düzey uzmanlarini nasil biraraya getirip bilgi siçramasi yarattigini ve Avrupalilarin yasam kalitesini iyilestirdigini bizlere kanitliyor.”

Kornea Mühendisligi Projesi, korneanin dogal bilesenlerinin yaklasik benzeri olan bir kültür içinde üretilmis rekombinant insan proteinlerinin kullanimi ile korneanin yapimini içeriyor. Bu, sentetik polimerlerden yapilan ve yerine dikildikten sonra çogu zaman çevre dokularla uyum saglayamayan suni kornealarin neden oldugu sorunlarin ortadan kalkmasini saglayacak.

Toplam maliyeti 4.37 milyon Euro olan Kornea Mühendisligi Projesi’ne, Avrupa Komisyonu 2.56 milyon Euro mali destek sagliyor.

Arastirmayi yürüten konsorisyumda, Avrupa’nin çesitli ülkelerinden üniversitelerin yani sira Türkiye’den de Ortadogu Teknik Üniversitesi bulunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası