Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz cerrahisinde devrim yaratacak ekipte ODTÜ de var

Avrupa Birligi’nin mali olarak destekledigi “laboratuvarda insan korneasi üretimi” arastirmasini yürüten konsorsiyumda, Türkiye’den Ortadogu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) de yer aliyor.

Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciligi’nin haftalik yayini Güncel Haber’e göre, “Kornea Mühendisligi Projesi” olarak adlandirilan arastirmayi, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Israil, Italya, Ingiltere, Türkiye ve Isveç’ten 14 arastirma ekibi sürdürüyor.

Göz cerrahisinde devrim yaratacak olan proje, ayni zamanda kimyasallarin gözdeki etkilerini ölçmek amaciyla hayvanlar üzerinde yapilan testlerin de giderek gereksiz hale gelmesine yol açacak. Bilim insanlari, laboratuvarda 3 boyutlu insan korneasi yaratmak için doku mühendisligi çalismalari yaparken nanoteknolojiden yararlanacak. Bilim dünyasinin, korneanin dis tabakasini yenileyerek gözün görme yetisine kavusmasini saglamak, korneanin dis tarafinda kalan yarisini gelistirilen yarim bir kornea ile degistirmek ve korneanin tamamini yeniden üretmeyi amaçladigi belirtildi.

Arastirmadan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Philippe Busquin, konuyla ilgili sunlari kaydetti: “Avrupalilarin arastirmalari tam anlamiyla gözlerimizi açacak. Bu yeni arastirma daha fazla insanin görmesini ve hayvanlar üzerinde yapilan deneylerin azalmasini saglayacak. Doku mühendisligi ile üretilen kornealar, kornea temininde yasanan uluslararasi sikintiyi giderecek. Kornea Mühendisligi Projesi, Avrupa Arastirma Alani’nin Avrupa’nin en üst düzey uzmanlarini nasil biraraya getirip bilgi siçramasi yarattigini ve Avrupalilarin yasam kalitesini iyilestirdigini bizlere kanitliyor.”

Kornea Mühendisligi Projesi, korneanin dogal bilesenlerinin yaklasik benzeri olan bir kültür içinde üretilmis rekombinant insan proteinlerinin kullanimi ile korneanin yapimini içeriyor. Bu, sentetik polimerlerden yapilan ve yerine dikildikten sonra çogu zaman çevre dokularla uyum saglayamayan suni kornealarin neden oldugu sorunlarin ortadan kalkmasini saglayacak.

Toplam maliyeti 4.37 milyon Euro olan Kornea Mühendisligi Projesi’ne, Avrupa Komisyonu 2.56 milyon Euro mali destek sagliyor.

Arastirmayi yürüten konsorisyumda, Avrupa’nin çesitli ülkelerinden üniversitelerin yani sira Türkiye’den de Ortadogu Teknik Üniversitesi bulunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası