Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deniz kumu romatizmayi geçirmiyor

Halk arasinda yaygin olan “bacaklari deniz kumuna gömmenin romatizmaya iyi geldigi” inanisina karsi uzmanlar uyardi.

Yaz aylariyla birlikte plajlarda sikça rastlanan bacaklari kuma gömmenin romatizmayi geçirmek yerine kalp rahatsizliklarina hatta felce bile yol açabilecegi belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Romatizmal Hastaliklar Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Nuray Kirdi, tansiyon, seker, kalp gibi hastaligi olanlarda bacaklari kuma gömmenin çok daha büyük saglik sorunlarina neden olacagini söyledi. Kuma gömmenin kür tarzinda doktor kontrolünde yapilabilecegini belirten Prof. Dr. Kirdi, “Vatandaslarimiz kafalarina göre, bilinçsizce güneste bacaklarini kuma gömüyor. Bu islem eklem yipranmasini iyilestirmez” dedi.

Genellikle eklem yipranmasi yani kireçlenme rahatsizligi olan hastalarin bacaklarini kuma gömdüklerini anlatan Prof. Dr. Kirdi, “Yipranan eklemi disardan hiçbir sey iyi edemez. Sadece kaslardaki spazmi azaltarak agriyi rahatlatabilir” diye konustu. Hipertansiyon, kalp, seker hastaligi bulunan yaslilarin bacaklarini özellikle günesli havalarda kuma gömmelerinin çok zararli oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Kirdi, bu durumdaki hastalarin ilaçlarini alsalar bile felç geçirebileceklerini ifade etti.

Prof. Dr. Kirdi, romatizma, kireçlenme sorunu yasayan hastalarin mutlaka uygun bir fizyoterapi programi almalari gerektigine isaret etti.

“KALP RAHATSIZLIKLARINA YOL AÇAR”

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Atay da yaslilarda bacaklari kuma gömmenin, romatizmayi geçirmek yerine kalp rahatsizliklarina yol açabilecegini belirtti.

Prof. Dr. Atay, yazin deniz kumundan yayilan isinlarin gevsetici etkisinden yararlanilabilecegini, ancak kalp, tansiyon gibi rahatsizliklari olan yaslilarin kuma gömülmesinin sakincali oldugunu vurguladi. Atay, “Bu, asiri sicakla birlikte bas gölgede bile kalsa kisiye asiri stres ve yük getirir. Bu da özellikle kardiyovasküler hastaliklar açisindan iyi degil” diye konustu.

Uygun kosullarda ve uygun zamanda deniz kumundan yararlanilabilecegini söyleyen Prof. Dr. Atay, “Bacaklarin üstüne hafif kum kapatilirsa rahatlatici etkisi olabilir” diye konustu.

Prof. Dr. Atay, uzman doktor önerisi olmadikça belli yas üzerindeki kisilerin deniz kumuna gömülmemesi gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası