Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kireçlenmeye karsi spor

Halk arasinda kireçlenme olarak bilinen “artroz” eklemlerde bozulma anlamina geliyor.

En çok dizlerde görülen hastalik ihmal edildiginde çok ciddi sorunlara yolaçabiliyor.

Artrozu asmanin yolu ise hangi yasta olursa olsun spor yapmaktan ve kilo almamaktan geçiyor.

Kireçlenme ya da artroz, eklemlerde zorlanma ve hareketlerde kisitlanma yaratan kronik bir hastalik. Bu hastaligin görülme sikligi yas ilerledikçe artiyor. Kadinlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan artroz eklem çevresinde agriya ve sislige yol açiyor.

Acibadem Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Sefi Prof. Dr. Metin Türkmen artroz ile ilgili bilgiler verdi. Buna göre, hastalarin hareketini engelleyen artrozlar görülüs sikligina göre iki grupta toplaniyor. Birincisi kalça, ikincisi ise dizler. Kalçada artroz meydana geldiginde ve artroz ilerleyip hasta yürüyemeyez hale geldigi zaman tek sans protez ameliyatidir. Ancak dizlerde durum farkli; bu bölgede artrozun ilerlemesini kontrol altina almanin daha kolay oldugu belirtiliyor. Dolayisiyla diz eklemi içinde ufacik bir sorun basladiginda o hasta gecikmeden doktora giderse ve hekim tarafindan o sorun erkenden giderilebilirse bu hastada hiçbir sorun çikmayabiliyor.

Artrozun Nedenleri

Yasla birlikte eklemlere binen stresin olusturdugu deformasyonlar, eklem içi kiriklar ve yaralanmalar bu hastaliga yol açan nedenlerin basinda geliyor. Bozulmaya yol açan nedenler ikiye ayiriliyor:

Primer Bozulma: Primer bozulmanin sebepleri bugün kesin olarak bilinemiyor. Yas, irsiyet gibi faktörler bu grupta sayiliyor. Ancak yapilan arastirmalar yakin gelecekte esas nedenlerin bilinebilecegini ortaya koyuyor.

Sekonder bozulma: Eklemdeki geometrik yapiyi bozan sebepler sekonder bozulma içinde yer aliyor.

Örnegin, kalçanin çocukluktaki gelisimi ile ilgili bir problem söz konusu oldugunda diz ekleminde açisal bir deformitenin bulunmasi halinde buradaki geometrik bozukluk ileride eskimeye ve dolayisiyla artroza neden oluyor.

40 Yas Üzeri Dikkat!

Yaslanan bedende ömrünü tamamlayan veya yaralanma sonucunda ölen hücreler çogunlukla yerini yenilerine birakiyor. Eklem kikirdagi hariç! Eklem kikirdagi yenilenme potansiyeli olmayan bir doku. Hastaligin seyri sirasinda, kikirdak dokusunun harap olmasi ile eklem mesafesi daraliyor ve dolayisiyla eklemi olusturan kemikler birbirlerine yaklasiyorlar ve yakin temasta olabiliyorlar.

Bu durum da zamanla eklemlerde özellikle dizde artroza sebep oluyor. Prof. Dr. Metin Türkmen konuyla ilgili sunlari söylüyor: “Eklemler birbirine geometrik olarak tam uyumlu yüzeylerdir. Bu dokularda problem varsa ve harekete engel ise vaktinde önlemini alirsak bir problem çikmaz. Ama yasadiklarimiz bize gösteriyor ki, biz dize koruyucu ve kollayici müdahaleleri hep çok geç yapiyoruz. Halbuki zamaninda müdahale etsek hastalar o dizleriyle yasamlari boyunca yasayabilecek.” Bu sorun en çok kadinlarda görülüyor. Iki dizin parantez bacak haline gelmesi en çok rastlanan sorunlarin basinda geliyor.

Her Yasta Egzersiz

Prof. Dr. Metin Türkmen, bu tip deformasyonlar görüldügünde bu, geometrik yapinin bozulduguna isaret ediyor. Bu durum diz eklemindeki yüklenmelerde asimetri yaratiyor. Eklem yüzeylerine esit dagilmasi gereken kuvvet bir tarafta toplaninca asinma oluyor. Asinma sonucu kemigin üstündeki kikirdak doku bozuluyor. Bu tarz bozukluklar çogunlukla 40 yasinda ortaya çikiyor. O zaman hasta ikna olur da açisal bozuklugu düzeltilirse, hayati boyunca problem çikmayacak sekilde dizin ömrünü uzatmak mümkünken, hasta ikna olmazsa, islem dize protez uygulamaya gider.

O noktada hasta ikna olup da açisal bozuklugu düzeltilirse hayati boyunca problem çikmayacak sekilde dizin ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor. Hasta ikna olmazsa, islem, dize protez uygulamaya kadar gidebiliyor. Dizde artrozun getirdigi sorunlari yasamamanin yolu her yasta spor yapmaktan geçiyor. Genellikle yaslilikta insanlar kendi köselerine çekiliyorlar. Oysa yaslilikla birlikte sismanlamanin de getirdigi risk faktörü ile dizlere binen yük artiyor. Bu da dizlerde daha çok artroz görülmesine yol açiyor. Bu noktada en önemli koruyucu faktör egzersiz yapmak ve her yasta hareketli olmak. Bunun yaninda artroz tedavisinde ilk amaç protez tedavisine gerek kalmadan dizi dogal hali ile kullanilabilir hale getirmek. Bunun ilk sarti erken teshis. Bu sebeple merdiven inip çikarken, oturup kalkarken dizlerinde sorun yasayanlarin doktora basvurmasi öneriliyor. Geç kalindigindaysa tek tedavi yolu protez.

Protezin Ömrü 15 Yil

Protez ile agri, hareket kisitliligi ve eklemlerde sekil bozukluklari düzeltilip, hastalarin baston ve benzeri yardimci malzemelere gerek duymadan yürümeleri saglaniyor. Ancak burada protezin ömrünün ortalama 15 yil oldugunu unutmamak gerek. Bu nedenle uzmanlar dogal olani korumanin ana prensip olmasi gerektiginin altini çiziyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası