Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Terliyken de su içilir’

Türkiye Futbol Federasyonu Saglik Kurulu Üyesi, Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ögretim üyesi Sinan Karaoglu, terliyken su içilmeyecegi yönündeki inanisin yanlis oldugunu belirtti.

Sinan Karaoglu, spor yaparken terleme yoluyla meydana gelen sivi kaybinin çabuk yorulma, kramp ve bacak agrilari, sinirlilik hali ve mide bulantilari gibi birçok saglik sorununa yol açtigini kaydetti.

Halk arasinda spor yaparken ve terliyken su içilmeyecegi yönünde yanlis bir inanisin hakim oldugunu hatirlatan Karaoglu, sunlari söyledi: “Ter vücuttan çikarken, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydali mineralleri de beraberinde götürür. Sivi kaybi telafi edilmemis vücudun kalp ve damar sistemi zorlanir, bedenin iç isisi güvenli bir seviyede korunamaz hale gelir. Bu nedenle spor yaparken ve terliyken su içilmemesi yönündeki inanis yanlistir. Aksine, sivi kaybinin telafi edilmemesi fiziksel performansi negatif olarak etkiler. Ayrica vücutta kaybedilen sivi, performans düsüklügü, çabuk yorulma, sinirlilik hali, kramplar ve bacak agrilarina yol açar.”

Sivi kaybinin yol açtigi sorunlarin, günlük yasantiyi da olumsuz etkiledigini vurgulayan Karaoglu, günlük hayatta bol sivi almanin daha fazla enerji, güç ve dayaniklilik, daha serin bir vücut, daha uzun ve yüksek performans, vücudun daha çabuk toparlanmasi gibi faydalarinin bulundugunu ifade etti.

AZ MIKTARDA SIK SIK SIVI ALINMALI

Sivi kaybinin telafi edilmemesinin yani sira vücudun ihtiyacindan fazla sivi alinmasinin sorunlara yol açacagini anlatan Karaoglu, en dogru yöntemin az miktarda sik sik sivi alinmasi olduguna dikkati çekti.

Spor öncesi ve sirasinda terliyken su içilmemesinin susama istegini daha da artirarak gereginden çok sivi tüketilmesine yol açtigini belirten Karaoglu, söyle devam etti: “Insan vücudu saatte 1 litre kadar suyu absorbe edebilir. Spor aktiviteleri sirasinda, vücudun kaybettigi oranda sivi alinmalidir. Terleme ile kaybedilen elektrolit ve enerjiyi yerine koyacak türde, mesela tuzlu ayran veya sekerli ve vitamin katkili enerji içecekleri tercih edilebilir. Içeceklerin serin olmasi daha faydalidir. Sivi almak, spor yaparken izlenilmesi gereken temel bir saglik ve emniyet kurali olarak algilanmalidir. Sivi kaybi arttigi zaman, terli olunsa bile spor faaliyeti durdurulmali, serin ve gölge bir yerde dinlenilmeli, kaybedilen sivi hemen telafi edilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası