Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Terliyken de su içilir’

Türkiye Futbol Federasyonu Saglik Kurulu Üyesi, Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ögretim üyesi Sinan Karaoglu, terliyken su içilmeyecegi yönündeki inanisin yanlis oldugunu belirtti.

Sinan Karaoglu, spor yaparken terleme yoluyla meydana gelen sivi kaybinin çabuk yorulma, kramp ve bacak agrilari, sinirlilik hali ve mide bulantilari gibi birçok saglik sorununa yol açtigini kaydetti.

Halk arasinda spor yaparken ve terliyken su içilmeyecegi yönünde yanlis bir inanisin hakim oldugunu hatirlatan Karaoglu, sunlari söyledi: “Ter vücuttan çikarken, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydali mineralleri de beraberinde götürür. Sivi kaybi telafi edilmemis vücudun kalp ve damar sistemi zorlanir, bedenin iç isisi güvenli bir seviyede korunamaz hale gelir. Bu nedenle spor yaparken ve terliyken su içilmemesi yönündeki inanis yanlistir. Aksine, sivi kaybinin telafi edilmemesi fiziksel performansi negatif olarak etkiler. Ayrica vücutta kaybedilen sivi, performans düsüklügü, çabuk yorulma, sinirlilik hali, kramplar ve bacak agrilarina yol açar.”

Sivi kaybinin yol açtigi sorunlarin, günlük yasantiyi da olumsuz etkiledigini vurgulayan Karaoglu, günlük hayatta bol sivi almanin daha fazla enerji, güç ve dayaniklilik, daha serin bir vücut, daha uzun ve yüksek performans, vücudun daha çabuk toparlanmasi gibi faydalarinin bulundugunu ifade etti.

AZ MIKTARDA SIK SIK SIVI ALINMALI

Sivi kaybinin telafi edilmemesinin yani sira vücudun ihtiyacindan fazla sivi alinmasinin sorunlara yol açacagini anlatan Karaoglu, en dogru yöntemin az miktarda sik sik sivi alinmasi olduguna dikkati çekti.

Spor öncesi ve sirasinda terliyken su içilmemesinin susama istegini daha da artirarak gereginden çok sivi tüketilmesine yol açtigini belirten Karaoglu, söyle devam etti: “Insan vücudu saatte 1 litre kadar suyu absorbe edebilir. Spor aktiviteleri sirasinda, vücudun kaybettigi oranda sivi alinmalidir. Terleme ile kaybedilen elektrolit ve enerjiyi yerine koyacak türde, mesela tuzlu ayran veya sekerli ve vitamin katkili enerji içecekleri tercih edilebilir. Içeceklerin serin olmasi daha faydalidir. Sivi almak, spor yaparken izlenilmesi gereken temel bir saglik ve emniyet kurali olarak algilanmalidir. Sivi kaybi arttigi zaman, terli olunsa bile spor faaliyeti durdurulmali, serin ve gölge bir yerde dinlenilmeli, kaybedilen sivi hemen telafi edilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası