Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis problemine enjeksiyon tedavisi

Estetik görünüs ve saglik açisindan birçok olumsuz tarafi olan varis, kadinlarin uzun yillardir bitmeyen derdi olmayi sürdürüyor. Alinacak önlemlerle ve zamaninda yapilacak tedavi ile varis probleminden kurtulmak daha kolay!

Varis iki cinsiyette de görülmesine ragmen özellikle kadinlar daha talihsiz. Kadin cilt yapisinin daha ince olmasi varisi kadinlarda tetikliyor. Varis kisaca toplardamarlarin genislemesi anlamina geliyor. Özellikle bacaklarda rastlanan bu durum estetik açidan kadinlara rahatsizlik verirken bazen de ilerleyerek daha büyük problemlere neden olabiliyor.

Günümüzde en yaygin kozmetik problemlerden birisi de kapiller varis. Bir çalismaya göre kapiller varis, eriskin yaslardaki kadinlarin yaklasik yarisini etkiliyor. Acibadem Hastanesi Bakirköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Yasemin Mamur kapiller varisi, “bacaklarda örümcek agi seklinde kirmizi, mavi veya mor renkteki genislemis kilcal damar yapilari” olarak tanimlayarak söyle devam ediyor: “Siklikla ayak bilegi, uyluk ve baldiri tutarlar. En yaygin sikayet kozmetik olmakla birlikte, yanma, kasinti ve agri sik görülen belirtilerdendir. Kapiller varislerin tedavisinde skleroterapi, poliklinik sartlarinda çok kolaylikla uygulanabilmekte ve hastalar hemen normal yasam aktivitelerine dönmektedir.”

ENJEKSIYON TEDAVISI: SKLEROTERAPI

Skleroterapi, kapiller varis tedavisinde yaklasik 60 yildan bu yana basari ile kullaniliyor. Ayaktan uygulanan bu tedavi sekliyle ilgili olarak Acibadem Hastanesi Bakirköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Ersin Erek tedaviyle ilgili sunlari söylüyor: “Tedavinin esasini çok ince özel igneler kullanilarak, hastalikli varis damari içine, damar cidarini tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi olusturmaktadir. Sklerozan madde varis damari cidarina hasar vermekte ve yapilan kompresyonla birlikte varisli damarin bütünlügü kaybolmaktadir. Içine kan dolamadigi için görünmez hale gelen varisli damarlar daha sonra vücut tarafindan yok edilmektedir.”

Çok ince igneler kullanildigi için islem fazla agri vermiyor. Varisli bölgenin genisligine göre enjeksiyon sayisi ve tedavi seansi degisiyor. Dr. Erek tedavinin seanslar halinde yapilmasinin sebeplerini söyle açikliyor: “Enjeksiyon neticesini görmek ve kalan varisli bölgelerin tespit edilerek yeniden enjeksiyon yapilabilmesi açisindan genellikle gereklidir. Her seans yaklasik 15 - 45 dakika kadar sürmektedir.”

KESIN ÇÖZÜM MÜ?

Skleroterapi için genellikle sonbahar ve kis aylari tercih ediliyor. Dr. Mamur bu mevsiminde tercih edilmesinin nedenlerini söyle açikliyor: “Tedavi sonrasinda varis çorabi veya bandajlarin kullanilacak olmasi ve olusabilecek mor - kahverengi lekelerin kaybolmasi için belirli bir zamana ihtiyaç duyulmasi bu tercihin esas sebeplerini olusturmaktadir. Skleroterapi islemi sonrasinda çogu hastada, islem yerinde mor - kahverengi lekelenmeler olusabilir. Ilk basta kozmetik açidan eski varisli görünümden daha rahatsiz edebilecek olan bu durum hastalarin %90 -95’inde birkaç hafta içinde tamamiyla düzelir. Çok küçük bir hasta grubunda ise düzelmesi birkaç ayi bulabilir.”

Skleroterapi sonrasinda kapiller varislerin tümünün tamamen kaybolacagini düsünmek çok gerçekçi degil. Ancak seanslar sonunda, etkilenen bölge eskiye göre kozmetik açidan çok daha uygun bir hale geliyor. Bununla birlikte Dr. Erek bir hatirlatmada bulunarak sunlari söylüyor: “Uygulanan tedavi sadece o anda problemli ya da varislesmis damarlar üzerinde olacagi için, ileride baska kapiller damarlarin da varisleserek benzer sorunlarin tekrar ortaya çikabilecegi bilinmelidir. Ayrica kapiller varislerin, büyük çapli varislerle birlikte bulundugu hastalarda öncelikle büyük çapli olanlarin tedavisi gereklidir. Birkaç milimetrelik kesilerle varisler cerrahi olarak çikarilabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası