Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis problemine enjeksiyon tedavisi

Estetik görünüs ve saglik açisindan birçok olumsuz tarafi olan varis, kadinlarin uzun yillardir bitmeyen derdi olmayi sürdürüyor. Alinacak önlemlerle ve zamaninda yapilacak tedavi ile varis probleminden kurtulmak daha kolay!

Varis iki cinsiyette de görülmesine ragmen özellikle kadinlar daha talihsiz. Kadin cilt yapisinin daha ince olmasi varisi kadinlarda tetikliyor. Varis kisaca toplardamarlarin genislemesi anlamina geliyor. Özellikle bacaklarda rastlanan bu durum estetik açidan kadinlara rahatsizlik verirken bazen de ilerleyerek daha büyük problemlere neden olabiliyor.

Günümüzde en yaygin kozmetik problemlerden birisi de kapiller varis. Bir çalismaya göre kapiller varis, eriskin yaslardaki kadinlarin yaklasik yarisini etkiliyor. Acibadem Hastanesi Bakirköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Yasemin Mamur kapiller varisi, “bacaklarda örümcek agi seklinde kirmizi, mavi veya mor renkteki genislemis kilcal damar yapilari” olarak tanimlayarak söyle devam ediyor: “Siklikla ayak bilegi, uyluk ve baldiri tutarlar. En yaygin sikayet kozmetik olmakla birlikte, yanma, kasinti ve agri sik görülen belirtilerdendir. Kapiller varislerin tedavisinde skleroterapi, poliklinik sartlarinda çok kolaylikla uygulanabilmekte ve hastalar hemen normal yasam aktivitelerine dönmektedir.”

ENJEKSIYON TEDAVISI: SKLEROTERAPI

Skleroterapi, kapiller varis tedavisinde yaklasik 60 yildan bu yana basari ile kullaniliyor. Ayaktan uygulanan bu tedavi sekliyle ilgili olarak Acibadem Hastanesi Bakirköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Ersin Erek tedaviyle ilgili sunlari söylüyor: “Tedavinin esasini çok ince özel igneler kullanilarak, hastalikli varis damari içine, damar cidarini tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi olusturmaktadir. Sklerozan madde varis damari cidarina hasar vermekte ve yapilan kompresyonla birlikte varisli damarin bütünlügü kaybolmaktadir. Içine kan dolamadigi için görünmez hale gelen varisli damarlar daha sonra vücut tarafindan yok edilmektedir.”

Çok ince igneler kullanildigi için islem fazla agri vermiyor. Varisli bölgenin genisligine göre enjeksiyon sayisi ve tedavi seansi degisiyor. Dr. Erek tedavinin seanslar halinde yapilmasinin sebeplerini söyle açikliyor: “Enjeksiyon neticesini görmek ve kalan varisli bölgelerin tespit edilerek yeniden enjeksiyon yapilabilmesi açisindan genellikle gereklidir. Her seans yaklasik 15 - 45 dakika kadar sürmektedir.”

KESIN ÇÖZÜM MÜ?

Skleroterapi için genellikle sonbahar ve kis aylari tercih ediliyor. Dr. Mamur bu mevsiminde tercih edilmesinin nedenlerini söyle açikliyor: “Tedavi sonrasinda varis çorabi veya bandajlarin kullanilacak olmasi ve olusabilecek mor - kahverengi lekelerin kaybolmasi için belirli bir zamana ihtiyaç duyulmasi bu tercihin esas sebeplerini olusturmaktadir. Skleroterapi islemi sonrasinda çogu hastada, islem yerinde mor - kahverengi lekelenmeler olusabilir. Ilk basta kozmetik açidan eski varisli görünümden daha rahatsiz edebilecek olan bu durum hastalarin %90 -95’inde birkaç hafta içinde tamamiyla düzelir. Çok küçük bir hasta grubunda ise düzelmesi birkaç ayi bulabilir.”

Skleroterapi sonrasinda kapiller varislerin tümünün tamamen kaybolacagini düsünmek çok gerçekçi degil. Ancak seanslar sonunda, etkilenen bölge eskiye göre kozmetik açidan çok daha uygun bir hale geliyor. Bununla birlikte Dr. Erek bir hatirlatmada bulunarak sunlari söylüyor: “Uygulanan tedavi sadece o anda problemli ya da varislesmis damarlar üzerinde olacagi için, ileride baska kapiller damarlarin da varisleserek benzer sorunlarin tekrar ortaya çikabilecegi bilinmelidir. Ayrica kapiller varislerin, büyük çapli varislerle birlikte bulundugu hastalarda öncelikle büyük çapli olanlarin tedavisi gereklidir. Birkaç milimetrelik kesilerle varisler cerrahi olarak çikarilabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası