Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin cerrahisinde yeni yöntem

Gamma Knife yöntemi sayesinde riskli bölgelerdeki beyin tümörleri ve damar bozukluklari isinda tedavi edilebilecek.

Gazi Üniversitesi’ne alinan Gamma Knife cihaziyla tedavi bir seansta gerçeklesiyor. Seans süresi tümörün büyüklügüne göre 30 dakika ile 3 saat arasinda degisiyor. Yogun bakima genellikle ihtiyaç duyulmuyor. Hasta tedaviden hemen sonra evine ve gündelik hayatina geri dönüyor.

Isveç’te gelistirilen ve 4 milyon 800 bin dolara satin alinan cihazin tanitimi, Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi’nde yapildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Sükrü Aykol’un, tedaviye iliskin sinevizyonla bilgi verdi. Buna göre, hastanin kafasi bir baslikla sabitleniyor ve 201 cobalt kaynagindan çikan isin, belirlenen noktaya gönderiliyor. Isinlar tam hedefe odaklandigi için hastanin beynindeki tümör disi diger saglikli bölgeler radyasyondan etkilenmiyor. Bu cerrahi yöntem, özellikle “küçük ve orta boy” kabul edilen 3 cm’e kadar tümörlerin tedavisinde tercih ediliyor. Gamma Knife cerrahisi daha önce tedavisi mümkün olmayan veya çok riskli bulunan derindeki tümörlerin tedavisini mümkün kiliyor. Tedavi bir seansta gerçeklesiyor. Seans süresi tümörün büyüklügüne göre 30 dakika ile 3 saat arasinda degisiyor. Yogun bakima genellikle ihtiyaç duyulmuyor, hasta tedaviden hemen sonra evine ve gündelik hayatina geri dönüyor.

“BASIT, HIZLI, ACISIZ YÖNTEM”

“Tedavi sirasinda hastanin hiçbir aci veya rahatsizlik hissetmeyecegini” söyleyen Aykol, “Bu cerrahi teknigi, basit, hizli ve acisizdir” dedi. Aykol, tedavi sirasinda hastanin kafatasi açilmadigi için “komplikasyon riskinin azaldigini, tedavi maliyetinin düstügünü ve hastanin yasam kalitesinin artigini” anlatti. Aykol, Gamma Knife’in tüm dünyada yaklasik 180 tip merkezinde, Türkiye’de de yalniz Marmara Üniversitesi Hastanesi’nde uygulandigini ifade ederek, bugüne kadar çok basarili sonuçlar elde edildigini kaydetti. Tedavi ücretinin 6 milyar 750 milyon lira oldugu ve sosyal güvencesi olan kisilerin kurumlarinca karsilandigini kaydeden Aykol, yurtdisindaki maliyetin yaklasik 25 bin dolar civarinda oldugunu dile getirdi. Aykol, Türkiye’de uygulanan ekonomik fiyat sayesinde Ortadogu ve Kafkasya’daki hastalari buraya çekmek istediklerini ifade etti. Aykol, bir soru üzerine Gamma Knife cerrahisinin, diger cerrahi yöntemlerine göre, “yogun bakimda kalis süresi, komplikasyonlar, antibiyotik ve diger ilaç masraflari, hastanin isgücü kaybi ve rehabilitasyonu” gözönüne alindiginda daha ucuz oldugunu dile getirdi. Aykol, yapilan bir arastirmaya göre, Türkiye’de her yil 14 bin kiside daha Gamma Knife cerrahisi ile tedavi edilebilecek beyin vakalarinin görüldügünü belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası