Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihinsel Engellilerde Cinsellik Sorunu

Çukurova Üni. Ögretim üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler zihinsel engelli çocuk ya da gençlerin, birçok biyolojik ve sosyal sorunlarin yani sira “cinsellik” konusunda da sayisiz sikintilarla karsilastiklari, ailelerin ise yardimci olmak yerine kati kurallar ve yasaklamalarda bulunduklariniaçikladi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Cansun Demir, cinselligin, bedensel ve ruhsal doyum ile üremeye yönelik yasamsal bir gereklilik oldugunu, zihinsel özürlü bireylerin de bundan soyutlanamayacaklarini söyledi. Doç. Dr. Demir, zihinsel özürlü çocugu olan ailelerin cinsellik konusunda daha duyarli davranmalari gerektigini belirterek, “Zeka düzeyi normal çocuga cinselligi anlatmakta yasanan sikintilar ortadayken, özürlüler açisindan is çok daha zor” dedi.

Tüm zorluklara ragmen özürlü çocuk sahibi ailelerin, öncelikle cinsellik konusunda nasil davranilacagini ögrenmesi ve ardindan da uygun yaklasimda bulunmasi gerektigini kaydeden Doç. Dr. Demir, “Cinselligi özürlü bireyler de yasamali ancak, uygun es ve ortamda” dedi. Ailelerin, çocuklarinin bu yöndeki ihtiyaçlarinin farkina varmadiklarini ifade eden Doç. Dr. Demir, söyle devam etti: “En üzücü yönü de, birçok özürlü çocuk ailesi, bizlere mantigin alamayacagi, hekimlik etigine aykiri taleplerle basvuruda bulunuyor. Bazi aileler, özürlü kiz çocuklarini polikliniklere getirerek rahminin alinmasini istiyor. Gerekçesi; ergenlik dönemindeki çocuk adet kanamasi görüyor, ancak pet tutmayi ve kendini temizlemeyi bilmedigi için kirleniyor. Böyle bir gerekçe ile çocugun rahminin alinmasi onun dogal olmayan menopoza, dolayisiyla da menopozun olumsuz etkilerini yasamasina yol açar. Oysa, aile bunu dikkate almaksizin soruna köklü çözüm ariyor.”

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler ise zihinsel engelli çocuklarin daha fazla cinsel istismara ugradiklarini, bunun zaten sorunlu olan yasantilarini daha da zorlastirdigini söyledi. Arastirmalarin her 10 çocuktan 3’ünün 16 yasina gelinceye kadar cinsel yönden taciz ya da istismara ugradigini gösterdigini belirten Doç. Dr. Diler, bu durumda zihinsel özürlü çocuklarin sorununun digerlerinden daha agir oldugunu belirtti.

Doç. Dr. Diler, cinselligi kavrayamayan, kendisine gelebilecek tehlikelere karsi savunma mekanizmasini çalistiramayan çocuklara karsi ailelerin anlayisli, hosgörülü ve sevgi ile ve bilinçli bir sekilde yaklasmasi gerektigini ifade ederek, söyle konustu: “Türk aile yapisinda cinsellik bir tabu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle aileler sadece normal zeka düzeyindeki çocuklarini degil, zihinsel özürlü çocuklarini bu konuda baski altinda tutuyor. Yapilan arastirmalar göstermistir ki, çapkin anne ve babalar, çocuklarinin cinselligine daha tutucu, yasaklayici ve kati yaklasimda bulunuyor.”

Doç. Dr. Diler, anne ve babalarin kendilerinin ayni dönemde yasadiklarini, çocuklarinda gördüklerinde anlasilmaz tepkiler verdiklerine dikkati çekerek, bunun aslinda bilinçdisi bir iç hesaplasma ve suçluluktan kurtulma çabasi oldugunu söyledi. Doç. Dr. Diler, ailelerin çocuklarini hirpalamak yerine cinsellik egitimini çok küçük yaslardan itibaren uygun kosullarda, uzmanlardan da yardim alarak vermesinin zorunlu oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası