Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihinsel Engellilerde Cinsellik Sorunu

Çukurova Üni. Ögretim üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler zihinsel engelli çocuk ya da gençlerin, birçok biyolojik ve sosyal sorunlarin yani sira “cinsellik” konusunda da sayisiz sikintilarla karsilastiklari, ailelerin ise yardimci olmak yerine kati kurallar ve yasaklamalarda bulunduklariniaçikladi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Cansun Demir, cinselligin, bedensel ve ruhsal doyum ile üremeye yönelik yasamsal bir gereklilik oldugunu, zihinsel özürlü bireylerin de bundan soyutlanamayacaklarini söyledi. Doç. Dr. Demir, zihinsel özürlü çocugu olan ailelerin cinsellik konusunda daha duyarli davranmalari gerektigini belirterek, “Zeka düzeyi normal çocuga cinselligi anlatmakta yasanan sikintilar ortadayken, özürlüler açisindan is çok daha zor” dedi.

Tüm zorluklara ragmen özürlü çocuk sahibi ailelerin, öncelikle cinsellik konusunda nasil davranilacagini ögrenmesi ve ardindan da uygun yaklasimda bulunmasi gerektigini kaydeden Doç. Dr. Demir, “Cinselligi özürlü bireyler de yasamali ancak, uygun es ve ortamda” dedi. Ailelerin, çocuklarinin bu yöndeki ihtiyaçlarinin farkina varmadiklarini ifade eden Doç. Dr. Demir, söyle devam etti: “En üzücü yönü de, birçok özürlü çocuk ailesi, bizlere mantigin alamayacagi, hekimlik etigine aykiri taleplerle basvuruda bulunuyor. Bazi aileler, özürlü kiz çocuklarini polikliniklere getirerek rahminin alinmasini istiyor. Gerekçesi; ergenlik dönemindeki çocuk adet kanamasi görüyor, ancak pet tutmayi ve kendini temizlemeyi bilmedigi için kirleniyor. Böyle bir gerekçe ile çocugun rahminin alinmasi onun dogal olmayan menopoza, dolayisiyla da menopozun olumsuz etkilerini yasamasina yol açar. Oysa, aile bunu dikkate almaksizin soruna köklü çözüm ariyor.”

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler ise zihinsel engelli çocuklarin daha fazla cinsel istismara ugradiklarini, bunun zaten sorunlu olan yasantilarini daha da zorlastirdigini söyledi. Arastirmalarin her 10 çocuktan 3’ünün 16 yasina gelinceye kadar cinsel yönden taciz ya da istismara ugradigini gösterdigini belirten Doç. Dr. Diler, bu durumda zihinsel özürlü çocuklarin sorununun digerlerinden daha agir oldugunu belirtti.

Doç. Dr. Diler, cinselligi kavrayamayan, kendisine gelebilecek tehlikelere karsi savunma mekanizmasini çalistiramayan çocuklara karsi ailelerin anlayisli, hosgörülü ve sevgi ile ve bilinçli bir sekilde yaklasmasi gerektigini ifade ederek, söyle konustu: “Türk aile yapisinda cinsellik bir tabu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle aileler sadece normal zeka düzeyindeki çocuklarini degil, zihinsel özürlü çocuklarini bu konuda baski altinda tutuyor. Yapilan arastirmalar göstermistir ki, çapkin anne ve babalar, çocuklarinin cinselligine daha tutucu, yasaklayici ve kati yaklasimda bulunuyor.”

Doç. Dr. Diler, anne ve babalarin kendilerinin ayni dönemde yasadiklarini, çocuklarinda gördüklerinde anlasilmaz tepkiler verdiklerine dikkati çekerek, bunun aslinda bilinçdisi bir iç hesaplasma ve suçluluktan kurtulma çabasi oldugunu söyledi. Doç. Dr. Diler, ailelerin çocuklarini hirpalamak yerine cinsellik egitimini çok küçük yaslardan itibaren uygun kosullarda, uzmanlardan da yardim alarak vermesinin zorunlu oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası