Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihinsel Engellilerde Cinsellik Sorunu

Çukurova Üni. Ögretim üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler zihinsel engelli çocuk ya da gençlerin, birçok biyolojik ve sosyal sorunlarin yani sira “cinsellik” konusunda da sayisiz sikintilarla karsilastiklari, ailelerin ise yardimci olmak yerine kati kurallar ve yasaklamalarda bulunduklariniaçikladi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Cansun Demir, cinselligin, bedensel ve ruhsal doyum ile üremeye yönelik yasamsal bir gereklilik oldugunu, zihinsel özürlü bireylerin de bundan soyutlanamayacaklarini söyledi. Doç. Dr. Demir, zihinsel özürlü çocugu olan ailelerin cinsellik konusunda daha duyarli davranmalari gerektigini belirterek, “Zeka düzeyi normal çocuga cinselligi anlatmakta yasanan sikintilar ortadayken, özürlüler açisindan is çok daha zor” dedi.

Tüm zorluklara ragmen özürlü çocuk sahibi ailelerin, öncelikle cinsellik konusunda nasil davranilacagini ögrenmesi ve ardindan da uygun yaklasimda bulunmasi gerektigini kaydeden Doç. Dr. Demir, “Cinselligi özürlü bireyler de yasamali ancak, uygun es ve ortamda” dedi. Ailelerin, çocuklarinin bu yöndeki ihtiyaçlarinin farkina varmadiklarini ifade eden Doç. Dr. Demir, söyle devam etti: “En üzücü yönü de, birçok özürlü çocuk ailesi, bizlere mantigin alamayacagi, hekimlik etigine aykiri taleplerle basvuruda bulunuyor. Bazi aileler, özürlü kiz çocuklarini polikliniklere getirerek rahminin alinmasini istiyor. Gerekçesi; ergenlik dönemindeki çocuk adet kanamasi görüyor, ancak pet tutmayi ve kendini temizlemeyi bilmedigi için kirleniyor. Böyle bir gerekçe ile çocugun rahminin alinmasi onun dogal olmayan menopoza, dolayisiyla da menopozun olumsuz etkilerini yasamasina yol açar. Oysa, aile bunu dikkate almaksizin soruna köklü çözüm ariyor.”

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler ise zihinsel engelli çocuklarin daha fazla cinsel istismara ugradiklarini, bunun zaten sorunlu olan yasantilarini daha da zorlastirdigini söyledi. Arastirmalarin her 10 çocuktan 3’ünün 16 yasina gelinceye kadar cinsel yönden taciz ya da istismara ugradigini gösterdigini belirten Doç. Dr. Diler, bu durumda zihinsel özürlü çocuklarin sorununun digerlerinden daha agir oldugunu belirtti.

Doç. Dr. Diler, cinselligi kavrayamayan, kendisine gelebilecek tehlikelere karsi savunma mekanizmasini çalistiramayan çocuklara karsi ailelerin anlayisli, hosgörülü ve sevgi ile ve bilinçli bir sekilde yaklasmasi gerektigini ifade ederek, söyle konustu: “Türk aile yapisinda cinsellik bir tabu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle aileler sadece normal zeka düzeyindeki çocuklarini degil, zihinsel özürlü çocuklarini bu konuda baski altinda tutuyor. Yapilan arastirmalar göstermistir ki, çapkin anne ve babalar, çocuklarinin cinselligine daha tutucu, yasaklayici ve kati yaklasimda bulunuyor.”

Doç. Dr. Diler, anne ve babalarin kendilerinin ayni dönemde yasadiklarini, çocuklarinda gördüklerinde anlasilmaz tepkiler verdiklerine dikkati çekerek, bunun aslinda bilinçdisi bir iç hesaplasma ve suçluluktan kurtulma çabasi oldugunu söyledi. Doç. Dr. Diler, ailelerin çocuklarini hirpalamak yerine cinsellik egitimini çok küçük yaslardan itibaren uygun kosullarda, uzmanlardan da yardim alarak vermesinin zorunlu oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası