Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sitmaya genetik müdahale

Sitmaya neden olan plasmodium cinsi parazitlerin genlerinin klonlanmasi yoluyla metabolizmalarinin bozularak, imha edilebilecegi bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Dilek Turgut Balik, Türkiye’de plasmodium vivax parazitinin yaygin oldugunu belirtti. Vivax türü üzerinde yaptigi çalismalarin The Wellcome Trust, TÜBITAK ve FÜ tarafindan desteklendigini belirten Balik, kisa süre içerisinde bu türe karsi da bir mücadele yöntemi gelistireceklerine inandigini söyledi.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan açiklanan rakamlara göre dünya nüfusunun yüzde 40’ini tehdit eden hastaliga her yil dünyada 300-500 milyon kisi yakalaniyor. Yilda ortalama 2 milyon 700 bin insanin ölümüne neden olan hastaligin, var olan ilaçlara karsi direnç göstermeye baslamasi ise bilim adamlarini alternatif mücadele yöntemleri gelistirmeye zorluyor.

Firat Üniversitesi (FÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Turgut Balik, sitmaya anofel cinsi sivrisineklerin insanlardan kan emerken vücuda biraktigi ve hücre içi parazit olan plasmodium cinslerinin neden oldugunu belirterek, dünyada en yaygin ve ölümlere neden olan parazitin plasmodium falciparum oldugunu, Türkiye’de ise plasmodium vivax parazitinin yaygin oldugunu söyledi.

ENZIMIN FARKLANDIRILMASI

Ingiltere Bristol Üniversitesi’nde yaptigi doktora sirasinda P. faciparum cinsi üzerinde çalismalar yaptigini kaydeden Balik, sunlari söyledi: “Doktoramda, parazit tarafindan salgilanan laktat dehidrogenaz enziminin yapisini çözmeye çalistim. Bu enzimi engelleme yoluyla parazitle mücadelede kullanacaginiz ilaç, ayni enzimin insanda da bulunmasi nedeniyle insana zarar verebilir. Dolayisiyla insandaki ve parazitteki bu enzimi farklandirmak gerekir. Parazitte enzimi salgilayan geni izole ettim, klonladim. Gendeki sifreyi çözdüm ve laboratuvar ortaminda parazitin salgiladigi enzimi ürettim. Enzim üzerinde yaptigim çalismada insanda salgilanan esdegerinden farkli olarak 5 adet fazladan aminoasit bulundugunu tespit ettim. Bu amino asitler, enzim yüzeyinde bir kivrim olusturuyor. Bu kivrim tarafindan tutulacak ve enzimin aktivitesini engelleyerek, parazitin ölümüne neden olacak inhibitör tespit edilmis olup bunlarin ilaç olarak gelistirilmesi çalismalari hizla devam etmektedir.”

MÜCADELE YÖNTEMI

Balik, çalismanin dogrudan parazitin genlerindeki hassas bir bölgeyi hedef aldigi için gelistirilecek ilaca, parazit tarafindan olusturulacak direnç mekanizmasinin zayif olacagini düsündügünü belirtti. Balik, Türkiye’ye döndükten sonra da P. vivax türü üzerinde çalisma yaptigini, bu parazite ait geni de klonladigini kaydeden Balik, Vivax türü üzerinde yaptigi çalismalarin The Wellcome Trust, TÜBITAK ve FÜ tarafindan desteklendigini, kisa süre içerisinde bu türe karsi da bir mücadele yöntemi gelistireceklerine inandigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası