Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Katik’tan ‘fast food’a

Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun yiyecek tarzi olan ‘katik’in, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuldugunu savundu.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun yiyecek tarzi olan ‘katik’in, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuldugunu savundu.

Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun hayat sekli ve sosyal yapisi incelendiginde hazir saglikli beslenme aliskanligi olan “katigi” yüzyillar öncesinden tüketmeye basladigini ve Osmanli’dan bu yana devam eden katikla beslenme sekline ABD tarafindan sahip çikildigini öne sürdü.

Doç. Dr. Elmacioglu, “fast food” adiyla piyasaya sürülen ve daha çok ögrenciler ve gençler tarafindan tüketilen sandviç, hamburger, cips, gofret gibi sagliksiz besin sisteminin, sagliksiz nesil yetismesine neden oldugunu kaydetti.

Katik olarak bilinen peynir, çökelek, sogan, yufka ve diger ekmek arasi yiyeceklerin hem ekonomik hem de saglik yönünden tercih edilir bir beslenme sekli oldugunu kaydeden Elmacioglu, söyle konustu: “Özellikle ABD’linin hizli beslenme sistemi adini verdigi ‘fast food’, her geçen gün artan bir tüketim sekli olarak önümüze çikiyor. Türk toplumunun yiyecek tarzi ‘katik’, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuluyor. Yani, Amerika bizim ‘katik’ dedigimiz yiyecek sistemini kopya edip, gida endüstrisi içinde hizla gelisen bir sektör haline getirerek sagliksiz bir beslenme sistemi olarak piyasaya sürdü. “

Elmacioglu, ‘fast food” ürünlerinin çogunun kirmizi et ürünlerinden yapildigini belirterek, bu ürünlerde sodyum, kolesterol ve özellikle doymus yag oranlarinin yüksek oldugunu bildirdi.

‘Fast food’ tarzi yiyeceklerin ileri yaslarda tansiyon, kalp damar hastaliklari, mide, gögüs, bagirsak ve pankreas kanseri riskini artirdigini da kaydeden Elmacioglu, “Bu sagliksiz yiyecekler yerine Türk mutfaginin saglikli ve beslenme degeri yüksek olan yiyecekler tüketilmedir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası