Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Katik’tan ‘fast food’a

Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun yiyecek tarzi olan ‘katik’in, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuldugunu savundu.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun yiyecek tarzi olan ‘katik’in, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuldugunu savundu.

Doç. Dr. Funda Elmacioglu, Türk toplumunun hayat sekli ve sosyal yapisi incelendiginde hazir saglikli beslenme aliskanligi olan “katigi” yüzyillar öncesinden tüketmeye basladigini ve Osmanli’dan bu yana devam eden katikla beslenme sekline ABD tarafindan sahip çikildigini öne sürdü.

Doç. Dr. Elmacioglu, “fast food” adiyla piyasaya sürülen ve daha çok ögrenciler ve gençler tarafindan tüketilen sandviç, hamburger, cips, gofret gibi sagliksiz besin sisteminin, sagliksiz nesil yetismesine neden oldugunu kaydetti.

Katik olarak bilinen peynir, çökelek, sogan, yufka ve diger ekmek arasi yiyeceklerin hem ekonomik hem de saglik yönünden tercih edilir bir beslenme sekli oldugunu kaydeden Elmacioglu, söyle konustu: “Özellikle ABD’linin hizli beslenme sistemi adini verdigi ‘fast food’, her geçen gün artan bir tüketim sekli olarak önümüze çikiyor. Türk toplumunun yiyecek tarzi ‘katik’, ABD tarafindan sagliksiz beslenme sekli olan ‘fast food’ adiyla dünyaya sunuluyor. Yani, Amerika bizim ‘katik’ dedigimiz yiyecek sistemini kopya edip, gida endüstrisi içinde hizla gelisen bir sektör haline getirerek sagliksiz bir beslenme sistemi olarak piyasaya sürdü. “

Elmacioglu, ‘fast food” ürünlerinin çogunun kirmizi et ürünlerinden yapildigini belirterek, bu ürünlerde sodyum, kolesterol ve özellikle doymus yag oranlarinin yüksek oldugunu bildirdi.

‘Fast food’ tarzi yiyeceklerin ileri yaslarda tansiyon, kalp damar hastaliklari, mide, gögüs, bagirsak ve pankreas kanseri riskini artirdigini da kaydeden Elmacioglu, “Bu sagliksiz yiyecekler yerine Türk mutfaginin saglikli ve beslenme degeri yüksek olan yiyecekler tüketilmedir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası