Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu abur cubur yedirmeyin

Tatilde fazla abur cubur yiyen çocuklarda “reflü” hastaligi görülme riskinin arttigi bildirildi.

Reflü hastaliginin zatürree ve astima neden olabildigi, bebeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açtigi ifade edildi.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Vakfi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ender Pehlivanoglu, çocuklarin yaz aylarinda polenlerden etkilendigini, bünyesi zayif çocuklarda solunum sikayetleri, öksürük, aksirik ve hirilti basladigini belirtti. Çocuklarin içtigi sivilardaki kimyasal maddelerin, mide ve yemek borularinda hasara neden olduguna dikkati çeken Pehlivanoglu, sunlari söyledi:

REFLÜ RISKI ARTIYOR

“Yaz aylarinda bu vakalarda ciddi artis var. Tatilde abur cuburu fazla kaçiran çocuklarda reflü hastaligi görülme riski artiyor. Bu hastalik, mide içeriginin yemek borusuna kaçmasi sonucu gelisen sindirim sistemi hastaligidir. Hastaligin belirtisi kusma, mide yanmasi, gaz, agizda kötü koku olabilir. Asiri yemek yiyenlerde de mide ve yemek borusu arasindaki kapak gevsedigi için bu hastalik olusabiliyor.”

BÜYÜMEYI ENGELLEYEBILIR

Tatilde, çocuklarda, fazla yemeye bagli olarak karin agrisi ortaya çikabildigini belirten Pehlivanoglu, uzun süre disarida bekleyen yiyeceklerin tüketilmesinin de mide ve bagirsak enfeksiyonuna yol açtigini ifade etti. Reflü hastaliginin zatürree ve astima neden olabildigini, bebeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açtigini ifade eden Pehlivanoglu, “Hastalik, kusma ve istahsizliga neden olarak, çocuklarin kilo almasini ve büyümesini engelleyebilir. Yemek borusunda yaralara neden olabilir. Uzun dönemde yemek borusunda kanser gelisimi riskini artirabilir” dedi. Pehlivanoglu, yaz aylarinda, çocuklarin çogunlukla sivi gidalar ile taze meyve ve sebze tüketmesi gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası