Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresi basari ve mutluluga dönüstürün

Vücutta bulunan pasif dokulari harekete geçiren stresin olumlu hale dönüstürülebilecegi bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Yalçin Kaya, strese karsi bilinen bakis açisinin degistirilmesi gerektigini belirterek, stres, kaygi ve heyecanin organizmayi tetikleyici bir faktör olarak algilanmasini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Saglik Bilimleri Enstitüsü Beden Egitimi ve Spor Ögretmenligi Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Yalçin Kaya, “stres” kavramin, kisiyi normal disi davranisa sürükleyen bir süreç olarak tanimlanabilecegini söyledi. Asiri kaygi ve algilarin strese neden olabilecegini belirten Kaya, stres halinin, yaygin olarak bilinenin aksine çok korkulacak bir durum olmadigini ifade etti.

OLUMSUZ TELKINLERE DIKKAT

Konuyla ilgili pek çok uzmanin “Aman stres yapmayin, stres yaparsaniz kaybedersiniz” gibi telkinlerde bulunarak, çogu zaman kisilerdeki stresi daha da artirdigina dikkat çeken Kaya, “Oysa stres, insan organizmasini tetikleyen, pasif dokulari harekete geçiren en önemli atesleyicidir” dedi. Stresin kaybettirebildigi gibi kontrol edilebilmesi durumunda önemli yararlar da sagladigini vurgulayan Kaya, sunlari kaydetti:

“Tarihe baktigimizda, bütün savaslarin stres ve heyecanla kazanildigini ya da kaybedildigini görürüz. Ögrenciyi veya hastayi stres konusunda korkuttugumuz takdirde, yasanan en ufak bir streste bu kisiler (Tamam artik, stres yaptim, kaybedecegim) diye düsünmeye basliyor ve ümitlerini yitiriyor. Bunun sonucunda da hastalik ve basarisizlik geliyor. Strese karsi yaygin bakis açisini degistirmek gerekiyor. Stres, kaygi ve heyecan, organizmayi tetikleyici bir faktör olarak algilanmalidir. Eger böyle yapilirsa, yasanan stres ve kaygi durumu pozitif enerjiye dönüstürülebilir.”

STRES VE BASARI

Kisilerin, kendilerinde stres belirtisi gördükleri andan itibaren “Bende artik stres basladi. Vücudumdaki normal durumlarda kullanamadigim pasif dokular artik aktif hale geçiyor. Bu isin üstesinden gelecegim” seklinde düsünmeleri gerektigini belirten Kaya, böyle yapildigi takdirde, sinav gibi stresin yogun oldugu durumlarda basarinin, sosyal hayatta ise mutlulugun yakalanabilecegini söyledi. Kaya, önemli olanin, yasanan stresin algilanis biçimi oldugunu belirterek, “Önemli olan algilama boyutunu degistirebilmektir. Kisinin bu durumu bilinçli sekilde kontrol edebilmesi halinde, stres aninda yasanan negatif kisir döngü pozitife dönüsecektir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası