Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresi basari ve mutluluga dönüstürün

Vücutta bulunan pasif dokulari harekete geçiren stresin olumlu hale dönüstürülebilecegi bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Yalçin Kaya, strese karsi bilinen bakis açisinin degistirilmesi gerektigini belirterek, stres, kaygi ve heyecanin organizmayi tetikleyici bir faktör olarak algilanmasini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Saglik Bilimleri Enstitüsü Beden Egitimi ve Spor Ögretmenligi Anabilim Dali Baskani Yrd. Doç. Dr. Yalçin Kaya, “stres” kavramin, kisiyi normal disi davranisa sürükleyen bir süreç olarak tanimlanabilecegini söyledi. Asiri kaygi ve algilarin strese neden olabilecegini belirten Kaya, stres halinin, yaygin olarak bilinenin aksine çok korkulacak bir durum olmadigini ifade etti.

OLUMSUZ TELKINLERE DIKKAT

Konuyla ilgili pek çok uzmanin “Aman stres yapmayin, stres yaparsaniz kaybedersiniz” gibi telkinlerde bulunarak, çogu zaman kisilerdeki stresi daha da artirdigina dikkat çeken Kaya, “Oysa stres, insan organizmasini tetikleyen, pasif dokulari harekete geçiren en önemli atesleyicidir” dedi. Stresin kaybettirebildigi gibi kontrol edilebilmesi durumunda önemli yararlar da sagladigini vurgulayan Kaya, sunlari kaydetti:

“Tarihe baktigimizda, bütün savaslarin stres ve heyecanla kazanildigini ya da kaybedildigini görürüz. Ögrenciyi veya hastayi stres konusunda korkuttugumuz takdirde, yasanan en ufak bir streste bu kisiler (Tamam artik, stres yaptim, kaybedecegim) diye düsünmeye basliyor ve ümitlerini yitiriyor. Bunun sonucunda da hastalik ve basarisizlik geliyor. Strese karsi yaygin bakis açisini degistirmek gerekiyor. Stres, kaygi ve heyecan, organizmayi tetikleyici bir faktör olarak algilanmalidir. Eger böyle yapilirsa, yasanan stres ve kaygi durumu pozitif enerjiye dönüstürülebilir.”

STRES VE BASARI

Kisilerin, kendilerinde stres belirtisi gördükleri andan itibaren “Bende artik stres basladi. Vücudumdaki normal durumlarda kullanamadigim pasif dokular artik aktif hale geçiyor. Bu isin üstesinden gelecegim” seklinde düsünmeleri gerektigini belirten Kaya, böyle yapildigi takdirde, sinav gibi stresin yogun oldugu durumlarda basarinin, sosyal hayatta ise mutlulugun yakalanabilecegini söyledi. Kaya, önemli olanin, yasanan stresin algilanis biçimi oldugunu belirterek, “Önemli olan algilama boyutunu degistirebilmektir. Kisinin bu durumu bilinçli sekilde kontrol edebilmesi halinde, stres aninda yasanan negatif kisir döngü pozitife dönüsecektir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası