Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Astimlilara tatil uyarisi

Astimlilarin tatil için hava kirligi olmayan yerleri tercih etmesi ve çok yüksek irtifalara çikmaktan kaçinmasi önerildi.

Astim ilaç ve asilari, hastanin hiçbir sikayeti olmasa bile düzenli olarak kullanilmali. Otel odasi, günes gören, rutubetsiz ve iyi temizlenmis olmali. Akarlara alerjisi olanlar, sentetik yatak, yorgan ve yastik kullanmali.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astim hastalarinin rahat bir yaz tatili geçirebilmeleri için hava kirliligi olmayan yerleri tercih etmeleri ve çok yüksek irtifalara çikmaktan da kaçinmalari gerektigini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, astimin, genellikle kis mevsiminde ve havalarin degisken oldugu dönemlerde belirti veren bir hastalik olarak bilindigine dikkat çekerek, ancak arastirmalarin agir astim krizleri ve astima bagli ölümlerin yaz döneminde ve hafta sonlarinda daha fazla oldugunu gösterdigini vurguladi. Bunun çesitli nedenleri bulundugunu dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, birçok hastanin, havalarin isinmasiyla birlikte sikayetleri ortadan kalktigi için koruyucu astim ilaç ve asilarini biraktigini, oysa bazi ilaçlar ve astim asilarinin hastanin hiçbir sikayeti olmasa bile düzenli olarak kullanilmasi gerektigini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, yine yaz döneminde birçok astimlinin rutin kontrollerini ihmal ettigini kaydederek, “Astimlilarin tatillerini geçirmek için gittikleri yerler, astim krizlerinin ortaya çikmasinda etkili olabilir. Havanin isisi, nemi ve basincinin degismesi ile gidilen yöredeki polenler astim krizlerine neden olabilir” dedi.

TATIL ÖNCESI ÖNERILER

Rahat bir yaz tatili geçirmek isteyen astim hastalarina önerilerde de bulunan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Tatile çikmadan önce sikayet olmasa bile doktora mutlaka muayene olunmali. Gidilecek yöre, kullanilacak ulasim araçlari hakkinda doktordan görüs alinmali. Özellikle, uzun uçak yolculugu yapacak hastalarin daha titiz olmalari gerekir. Seyahatten önce kabin amirin astimli olundugu ve oksijene ihtiyaç duyulabilecegi söylenmeli, ilaçlari da yanlarinda bulundurmalilar. Doktorlarina kolayca ulasabilecekleri telefonlar, özellikle cep telefonu numarasi ve e-mail adresi ögrenmeli. Tatilin geçirilecegi yerde doktor ya da hastaneye nasil ulasabilecegi hakkinda önceden bilgi alinmali. Tatil için hava kirliligi olmayan yerler tercih edilmeli. Çok yüksek irtifalara çikmaktan kaçinilmali. Yurtdisi seyahate çikacak olanlarin saglik sigortasi yaptirmalari çok yerinde olur. Asi kullanan hastalar, asilarini özel koruyucular içinde tasimalidir. Kalinacak otel odasi, günes gören, rutubetsiz ve daha önce sigara içenlerin kalmadigi, iyi temizlenmis oda olmali. Akarlara alerjisi olanlar, resepsiyondan sentetik yatak, yorgan ve yastik istemelidir. Alerjisi çok olanlar, yastiklarini yanlarinda tasimali. Besin alerjisi olanlar da, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeliler. Ayrica asiri efor yapmaktan kaçinilmali.”

OTOMOBILDE DERI KOLTUK KULLANIN

IÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Küçükusta, tatil sirasinda kendi araçlarini kullanacak astim hastalarina da su uyarilarda bulundu:

“Arabanin bakimi düzenli olarak yaptirilmali, egzoz ve yakit sistemlerinden herhangi bir kaçak olmamasina dikkat edilmeli. Klima ya da kalorifer arabanin bütün camlari açilarak 10 dakika çalistirildiktan sonra otomobile binilmeli. Havalandirma sistemleri, her türlü alerjenin depolanabilecegi yerlerdir. Arabada kumas yerine deri koltuklar tercih edilmeli. “

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası