Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Astimlilara tatil uyarisi

Astimlilarin tatil için hava kirligi olmayan yerleri tercih etmesi ve çok yüksek irtifalara çikmaktan kaçinmasi önerildi.

Astim ilaç ve asilari, hastanin hiçbir sikayeti olmasa bile düzenli olarak kullanilmali. Otel odasi, günes gören, rutubetsiz ve iyi temizlenmis olmali. Akarlara alerjisi olanlar, sentetik yatak, yorgan ve yastik kullanmali.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astim hastalarinin rahat bir yaz tatili geçirebilmeleri için hava kirliligi olmayan yerleri tercih etmeleri ve çok yüksek irtifalara çikmaktan da kaçinmalari gerektigini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, astimin, genellikle kis mevsiminde ve havalarin degisken oldugu dönemlerde belirti veren bir hastalik olarak bilindigine dikkat çekerek, ancak arastirmalarin agir astim krizleri ve astima bagli ölümlerin yaz döneminde ve hafta sonlarinda daha fazla oldugunu gösterdigini vurguladi. Bunun çesitli nedenleri bulundugunu dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, birçok hastanin, havalarin isinmasiyla birlikte sikayetleri ortadan kalktigi için koruyucu astim ilaç ve asilarini biraktigini, oysa bazi ilaçlar ve astim asilarinin hastanin hiçbir sikayeti olmasa bile düzenli olarak kullanilmasi gerektigini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, yine yaz döneminde birçok astimlinin rutin kontrollerini ihmal ettigini kaydederek, “Astimlilarin tatillerini geçirmek için gittikleri yerler, astim krizlerinin ortaya çikmasinda etkili olabilir. Havanin isisi, nemi ve basincinin degismesi ile gidilen yöredeki polenler astim krizlerine neden olabilir” dedi.

TATIL ÖNCESI ÖNERILER

Rahat bir yaz tatili geçirmek isteyen astim hastalarina önerilerde de bulunan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Tatile çikmadan önce sikayet olmasa bile doktora mutlaka muayene olunmali. Gidilecek yöre, kullanilacak ulasim araçlari hakkinda doktordan görüs alinmali. Özellikle, uzun uçak yolculugu yapacak hastalarin daha titiz olmalari gerekir. Seyahatten önce kabin amirin astimli olundugu ve oksijene ihtiyaç duyulabilecegi söylenmeli, ilaçlari da yanlarinda bulundurmalilar. Doktorlarina kolayca ulasabilecekleri telefonlar, özellikle cep telefonu numarasi ve e-mail adresi ögrenmeli. Tatilin geçirilecegi yerde doktor ya da hastaneye nasil ulasabilecegi hakkinda önceden bilgi alinmali. Tatil için hava kirliligi olmayan yerler tercih edilmeli. Çok yüksek irtifalara çikmaktan kaçinilmali. Yurtdisi seyahate çikacak olanlarin saglik sigortasi yaptirmalari çok yerinde olur. Asi kullanan hastalar, asilarini özel koruyucular içinde tasimalidir. Kalinacak otel odasi, günes gören, rutubetsiz ve daha önce sigara içenlerin kalmadigi, iyi temizlenmis oda olmali. Akarlara alerjisi olanlar, resepsiyondan sentetik yatak, yorgan ve yastik istemelidir. Alerjisi çok olanlar, yastiklarini yanlarinda tasimali. Besin alerjisi olanlar da, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeliler. Ayrica asiri efor yapmaktan kaçinilmali.”

OTOMOBILDE DERI KOLTUK KULLANIN

IÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Küçükusta, tatil sirasinda kendi araçlarini kullanacak astim hastalarina da su uyarilarda bulundu:

“Arabanin bakimi düzenli olarak yaptirilmali, egzoz ve yakit sistemlerinden herhangi bir kaçak olmamasina dikkat edilmeli. Klima ya da kalorifer arabanin bütün camlari açilarak 10 dakika çalistirildiktan sonra otomobile binilmeli. Havalandirma sistemleri, her türlü alerjenin depolanabilecegi yerlerdir. Arabada kumas yerine deri koltuklar tercih edilmeli. “

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası