Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyonlu hastalarin yaptigi hatalar

Hipertansiyon hastalarinin asagidaki hatalari yapmamasi, yasamlarinin daha rahat olmasini saglar.

Ilacin bitmesi, muayeneye kisa bir zaman kalmasi gibi nedenlerle ilaç tedavisine kisa süreli bile olsa kesinlikle ara verilmemesi gerekir. Sadece büyük tansiyonla ilgilenmek en sik yapilan hata. Hipertansiyon tedavisinin sakinlestirici ilaçlar ve sarimsakla yapilmasi tansiyon düsürücü ilaç kullanimindan kaçinilmasi da yapilan hatalar arasinda ..

Güven Tip Merkezi uyariyor:

Her kan basinci yüksekliginde dil alti nifedipine (turuncu kapsüller ) çignemek. Dil alti nifedipine sadece acil durumlarda kullanilmali. Her kan basinci yükselmesi acil durum sayilmaz. Dil alti nifedipine kan basincini hizla ve kontrolsüz düsürerek istenmeyen sonuçlara (felç,kalp krizi, ölüm vb.) yol açabilir.

Tansiyon düsürücü ilaçlari bir süre kullanip birakmak. Bir çok hasta, ilaçlarla kan basinci kontrol altina alininca ilacini birakir. Hipertansiyonun büyük olasilikla ömür boyu hastaya eslik edecegi unutulmamali. Ilacin birakilmasi, hipertansiyonun vücuda zarar vermesine yol açar.

Bir çok hastaligi mevcut olan “mevcut ilaca alisir, ilaç yan etki yapar, ilaç bagimlilik yapar” seklindeki düsünce kesinlikle yanlistir. Hastaya en büyük zarari kontrolsüz hipertansiyon verir.

Ilaç kullanan hastalarin ilaçsiz tedaviyi ihmal etmeleri. Ilaçsiz tedaviye dikkat edilmez ise antihipertansif ilaçlarin da etkisi çok azalir veya ortadan kalkar. Hipertansiyon tedavisi ancak saglikli bir hasta-hekim iliskisi ile mümkündür. Hasta sorumluluklarini yerine getirmez ise doktor, doktor dolasmasinin hastaya bir yarari yoktur.

Hipertansiyonun çok yaygin bir hastalik olmasi, kamuoyu ve medyanin da ilgisini çekmistir. Gerek kamu oyu gerekse medyada hipertansiyon konusu çok konusulmakta ve bu konuda uzman olmayan kisilerin de fikirleri yansitilmaktadir. Hastalar, yetkisiz ve bilgisiz kisiler tarafindan eksik ve yanlis bilgilendirilebileceklerini unutmamalidir. Komsu ve arkadasin tavsiyesi ile ilaç alinmasi ciddi zararlara yol açabilir.

Hastalar kendilerini rahatsiz eden bas agrisi, nefes darligi, çarpinti gibi yakinmalar ortadan kalkinca tedaviyi gevsetebilirler. Tedavide, amacin sadece hastayi o dönemde rahatsiz eden bas agrisi, nefes darligi çarpinti gibi yakinmalari gidermek degil ayni zamanda hedef organ hasarini önleyerek veya geri çevirerek kalici sakatlik ve ölümleri azaltmak oldugu unutulmamalidir.

Daha önce kullandigi tedavinin etkisiz olmasi durumunda doktora giden hasta, genellikle ilk ilacin etkisiz diye birakarak yeni bir ilaç kullanmaya baslar. Tedavinin basarisiz oldugu durumlarda, genellikle tedaviye ikinci bir ilaç eklenmelidir bu hatada, hastanin doktorunun da payi olabilir. Kullanilan ilacin ismini hatirlamamak veya doktora giderken ilaç kutusunu yanina almamak. Kan basinci degerlerinin kaydedildigi formlari, doktora giderken yanina almamak.

‘Bünyem, yüksek tansiyona alismis’ deyip hipertansiyonu ciddiye almamak. Kan basinci yüksekligini sadece strese (gerginlige) baglayip tansiyon ilaci kullanmamak. ‘ben tansiyonumun yükseldigini hissediyorum’ deyip yakinma olmayan zamanlarda kan basincini ölçtürmemek.

Kan basinci kontrol altina alinan bir hastanin ilaci birakarak ‘kan basinci yeniden yükselecek mi’ diye deneme yapmasi. Antihipertansif ilaçlar birakilsa bile kan basincini düsürücü etkileri, bir süre daha devam eder. Hastada geçici, hipertansiyon yok ise, ilaç birakilinca kan basinci bir süre sonra kesinlikle yeniden yükselecektir. Ilaç kesilmesi ve doz degisikligi kesinlikle doktor tarafindan yapilmalidir. Muayeneye gelen veya tahlil için kan verecek hastanin o gün ilacini almamasi. Hipertansiyonu olan hastalar, tahlil için aç kalmak zorunda olsalar bile çogu zaman çok az su ile tansiyon ilaçlarini alabilirler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası