Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklara karsi hazirlikli olun

Yaz mevsiminde is yerinde karsilasilabilecek sorunlarla bas etmenin ve mevsim degisikliklerine uyum saglamanin yollari.

Günesin çok daha yogun bir sekilde kendini gösterdigi bu aylarda nefes alamama, ates basmasi, bas dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi sikayetler herkesi rahatsiz ediyor. Özellikle sicakta çalismak gerçekten çok zor. Acibadem Hastanesi Check up Klinigi Sorumlu Hekimi Dr. Sirin Parkan çalisanlar için sicaklarin yarattigi etkileri ve basa çikmanin yollarini anlatiyor.

Yaz mevsimi ile birlikte gelen sicak hava, hangi saglik sorunlarini beraberinde getirmektedir?

Insan vücudu isiyi, kan dolasimi oran ve miktarini degistirerek, deri ve ter bezleri ile su kaybederek ve vücut sicakligi 37 °C’nin üzerine çiktiginda solunumdaki artisla dagitir. Kalp daha fazla kan pompalamaya baslar, kan damarlari artan kan akisini düzenlemek için genisler ve çok ince kilcal damarlar yiginlari derinin üst tabakalarina dogru sokularak isleme baslar. Vücut kani deri yüzeyine yakin olarak dolasir ve fazla isi daha serin olan atmosfere atilir. Ayni zamanda su deri içerisinden ter olarak disari verilir. Deri, vücut isisini yayma fonksiyonunun % 90’ini saglar. Insanin tolere edebilecegi, rahat edebilecegi dis hava sicakliginin artmasi durumunda olusan termal stres çok büyük rahatsizlik, fizyolojik stres, hastalik ve hatta ölüme bile yol açabilir. Sicaklik, birçok klinik sendroma neden olur. Sicak vurgunlari, vücutta sicakligin 40.6°C’yi asmasi durumunda ölümle sonuçlanan olaylara neden olurken, bu degere vücudun yaklasmasi durumunda ölümcül olmayan ama vücutta tuz ve su kaybiyla ortaya çikan agir zararlar gözlenebilir. Bu zararlar özellikle çocuklarda ve çok yasli insanlarda ölümlere neden olmustur.

Mevsim degisimlerine uyum saglayabilmek için önerileriniz nelerdir?

Hareketlerinizi yavaslatin: Agir çalismalar yavaslatilmali veya günün en serin zamaninda yapilmalidir. Risk altinda bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunmalidirlar.

Yaz kiyafetleri giyin: Hafif açik renkli kiyafetler isiyi ve günes isinlarini yansitir ve vücudun normal sicakligini korumasina yardimci olur. Sentetik kiyafetler yerine pamuklu kiyafetler tercih edilmelidir.

Vücut sicakligini artiracak yiyeceklerden kaçinin: Protein gibi metabolik isi üretimini ve ayni zamanda su kaybini artiran yiyeceklerden kaçinilmalidir.

Su veya alkol içermeyen sivilari bol miktarda için: Vücudumuz serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamis hissetmiyor olsaniz dahi bol bol su tüketin. Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciger hastalari, sivi kisitlayici diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sivi tüketimlerini artirmadan önce bir doktora danismalidir. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.

Doktor tarafindan önerilmemisse tuz tabletlerini almayin: Tuz kisitlayici diyette olanlar tuz tüketimlerini arttirmadan önce mutlaka bir doktora danismalidir.

Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayin: Evlerdeki ve isyerlerindeki klimalar isi kaynakli tehlikeleri azaltir.

Günes altinda fazla kalmayin: Günes yaniklari isi dagitim islemini çok güçlestirir.

Çocuklari ve küçük ev hayvanlarini kapali otomobilde asla yalniz baslarina birakmayin: Kapali bir araçta sicaklik 60 °C’ye çikabilir. Böyle bir sicakliga maruz kalma ölümle sonuçlanabilir.

Sicak havalarda yogun is temposunda çalisanlarin beslenme açisindan dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Hava isisinin yüksek oldugu dönemlerde bol bol sivi alinmasi, susama ihtiyacinin olmadigi dönemlerde bile sivi tüketimini eksik etmemek gerekiyor. Öncelikli su, daha sonra taze meyve sulari, soda, bitki çaylari gibi sivilar almakta fayda var. Toplam sivi miktari 2 litrenin altinda olmamalidir.

Beslenmede de bazi düzenlemeler yapmak sart. Agir et yemekleri ve yagli hamur isleri hem günlük tempoyu yavaslatir, hem de tansiyon ve kalp hastaliklari riskini artirirlar. Bu nedenle yemek seçerken çok dikkatli olunmalidir. Öncelikle agirlikli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Yine sofralardan yogurt ve ayran gibi süt ve türevleri eksik olmamalidir. Tansiyonu sicaktan düsenler için ayrani tuzlu içmelerini öneririm. Enerjiyi tamamlamak açisindan karbonhidrat yeteri kadar alinmalidir. Et ve türevlerinin sebzenin içinde olmasi tercih edilmelidir.

Isinan havaya bagli olarak is yerlerinde klima sistemleri kullaniliyor. Klima kullanimi saglik sorunlarina neden olabilir mi?

Klimalar allerjik zatüreye ve Legionella pnömonisi denilen bir zatüre tipine neden olabilirler. Alerjik zatürreeye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarlari yol açar. Akut alerjik zatürre küf mantarlari bulunan havanin solunmasindan 4-6 saat sonra ates, bas ve kas agrilari, halsizlikle gribal enfeksiyon gibi baslar, daha sonra da öksürük, balgam, nefes darligi, gögüste sikisma hissi gibi akcigerlerde belirtiler ortaya çikar. Kronik alerjik zatürre ise sinsi olarak yavas yavas gelisir, tipik belirtisi de nefes darligi, yorgunluk ve kilo kaybidir. Bu hastaliklarin tedavisi için hastanin allerjenle temasinin kesilmesi gerekmektedir.

Ayrica klimalardan bulasan ve sik seyahat edenlerde, otellerde kalanlarda salginlara neden oldugu için Lejyoner Hastaligi diye bilinen “Legionella pneumoniae” adli bakterinin neden oldugu, “Legionella pnömonisi” de klimalarin neden oldugu hastaliklar arasindadir. Legionella pnömonisi atipik veya tipik bulgular verebilir ya da atipik tabloyla baslayip tipik pnömoni tablosu özellikleri de gösterebilir. ilk 24-48 saat içinde halsizlik, kiriklik, kas agrilari ve siddetli bas agrisiyla ortaya çikan, daha sonra ani yükselen ates, gögüs radyografisinde yamali infiltrasyon, kuru öksürük, bazen yan agrisi, bulanti, kusma ve ishal gibi belirtilerin saptandigi pnömoni tablosunda Legionella düsünülmelidir. 39-40°C’nin üstünde ates, rölatif bradikardi, konfüzyon, hiponatremi varligi, ekstrapulmoner belirtiler ve beta-laktam antibiyotik tedavisine yanitsizlik Legionella pnömonisi için diger ipuçlaridir. Klimalar yüz felci, burun kanamasi ve üst solunum yolu hastaliklari da yapabilirler.

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmis kisiler ile çocuk ve yaslilar klima kullanimina çok dikkat etmelidir. Yanlis kullanim sinüzit rahatsizligi olan kisilerde göz dibi iltihabi, beyin iltihabi ve akciger problemlerine yol açar. Orta kulak rahatsizligi geçirmis kisilerde yüz felci, isitme sorunlari gelisir.

Yaz mevsiminde is yerlerinde saglik açisindan dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Isyerlerinde isinin kisilerin rahat çalisabilecegi düzeyde olmasi elbette gereklidir. Bu nedenle klimalar teknolojinin bize sundugu faydali araçlardandir. Ne var ki, disaridan gelen birisinin aniden çok düsük bir isiya girmesi saglik tercih edilen bir durum degildir. Isi birden düsürülmemeli, kademeli olarak azaltilmalidir. Ayrica klimalarin düzenli olarak temizligi yapilmalidir. Isyerlerinde ayrica sivi ihtiyacinin karsilanmasina özen gösterilmeli, içme suyu kolay ve herkes için ulasilabilir olmalidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası