Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insanligi tehdit eden salgin: Obezite

Dünya genelinde ilk kez asiri beslenen, kilolu insanlarin sayisi; yetersiz beslenen, asiri zayif insanlarla esitlendi. Uzmanlar, obezitenin artik bir salgin hastalik olma yolunda ilerledigi görüsünde.

Türkiye’nin en çok okunan dergisi National Geographic Türkiye, Agustos sayisinda dünyayi etkisi altina alan sismanlik sorununu inceledi...

Sadece ABD’de her yil 400 binden fazla insan, asiri kilonun neden oldugu hastaliklardan ölüyor. Yine arastirmalara göre, 35 yil önce ABD’de obezite hastalarinin orani yüzde 14 iken simde bu oran yüzde 31. National Geographic Türkiye dergisi, Agustos sayisinda dünya için ciddi bir tehdit haline gelen sismanlik sorununu inceledi. Dergi, obezite ya da asiri sismanlik hakkinda dogru bilinen bir çok yanlisa da isaret ediliyor.

Obezite siniri bir anlamda basit bir matematik islemin, alinan ve harcanan kalori hesabinin sonucunda ortaya çikiyor. Sismanligin ilk kuralina göre, avokadodan zeytine, o anki enerji gereksiniminden fazla olarak yenilen her sey yaga dönüsüyor. Johns Hopkins Weight Management Center’in (Johns Hopkins Kilo Kontrol Merkezi) yöneticisi Lawrence Cheskin, “Bir kalori, bir kaloridir” diyor; “ister yagdan gelsin, ister proteinden ya da karbonhidrattan”. 1,85 boyunda ve 73 kilo agirliginda olan Cheskin, hiç kilo sorunu yasamamis. “Yasamin adil oldugunu kim söyledi ki?”

Sismanligin ikinci kurali: kalori dengesini koruyamamak. Günlük ortalama 2000 kalorinin sadece yüzde 5 fazlasini tükettiginizi varsayin. Columbia Üniversitesi Tip Fakültesi Moleküler Genetik Bölümü Baskani Rudolph Leibel, “Bu sadece yüz kalori anlamina geliyor ki bu da bir bardak elma suyuna denktir,” diyor. “Ama fazladan alinan o birkaç kalori, asiri derecede kilo almaya neden olabilir.” Insan bedenindeki bir kilogramin yaklasik 7700 kaloriye denk gelmesi nedeniyle o bir bardak meyve suyu bir yilda agirliginiza fazladan 5 kilo ekler. Bunun disinda, daha hareketsiz bir yasam tarzini benimsemeniz halinde -yürümek yerine arabaya binmek, merdiven yerine asansörü kullanmak- günde 100 kalori daha az yakmaya baslarsiniz ki bu da size 5 kilo aldirir.

“Insanlarin yaktiklarindan biraz fazlasini yiyerek sismanladigini biliyoruz, ama neden böyle yaptiklarini bilmiyoruz,” diyor Leibel. “Asiri yemenin kasitli olmadigi ya da sorunlu bir çocukluk dönemi ile iliskilendirilemeyecegi inancindayim. Bu bir sekilde genlerin kendini ifade etmesi olarak degerlendirilebilir, ama genlerin kullandigi dil çok karmasik.”

Michigan Üniversitesi’nden genetik uzmani James V. Neel, 1960’larda genlerin söylediklerine kulak vermisti. Neel’in “tutumlu gen” varsayimi, bazilarimizin kalori alma ya da yakma konusunda daha tutumlu olmasini saglayan genler miras aldigimizi ileri sürüyor. Bedenlerimiz besini yaga dönüstürüp sonra da onu korumada çok basarili. Neel, bu özelligin kitlik dönemlerinde atalarimizin hayatta kalmasina yardimci oldugu görüsünde.

Ancak küresel kitliklarin yasanmadigi 21. yüzyila gelindiginde kilo almaya neden olan bu genler artik islevselligini yitirdi. Evrim bize ihanet ediyor. Belki de hiçbir zaman yasanmayacak bir kitlik için yag depoluyoruz. Johns Hopkins Tip Fakültesi profesörü Anna Mae Diehl, “Genetik bilimini yeterince anlamis olsaydik” diyor, “dogduklarinda insanlarin genetik parmak izini alip söyle diyebilirdik: Ah, bu genler çok iyi. Çok sanslisin. Canin ne isterse yiyebilirsin. Ya da: Zavalli çocuk. Hiç hamur isi yememeli”.

Uzmanlara göre obeziteyi insanligin sorunu olmaktan çikartabilecek çözüm yollari ise, genetik biliminin sifreleri çözmesinde yatiyor. Bu yol ise simdilik çok yakin gözükmüyor.

Makalenin tamamini National Geographic dergisinin sayfalarinda bulabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası