Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kahve unutkanliga yol açiyor

Italyan uzmanlar yeni bir iddia ortaya atti. Kahvenin içerdigi kafein beynin belli bölümlerinin çalismasini engelliyor. Bu da unutkanliga yol açiyor.

Italya'da üniversite ögrencileri arasinda yapilan yeni bir arastirma, kahvenin içerdigi kafeinin unutkanliga sebep oldugunu ortaya koydu. Arastirmaya göre, denekler, çok iyi bildikleri bazi kelimeleri hatirlamakta zorluk çekiyorlar. Yani kafein, "Dilimin ucunda ama..." durumunun daha sik yasanmasina yol açiyor.

Arastirmayi yapan akademisyenlerden Valeri Lesk, kafeinin, beynin belli bölümlerinin çalismasini engelleyerek beynin "uyanikligini" artirdigini belirtiyor. Lesk, beynin engellenen bölümleri sebebiyle de bazi kelimelerin hatirlanmasinda zorluk çekildigini vurguluyor. Ancak, hatirlanmaya çalisilan konuya bagli olarak kafein, kisa dönemli hafizayi güçlendirebiliyor.

Yapilan arastirmada, 32 üniversite ögrencisi iki gruba ayrildi. Ilk gruptaki ögrencilere, iki fincan sert kahveye esdeger 200 mg kafein verilirken, diger gruptaki ögrencilere ilaç görünümlü hap dagitildi. Daha sonra tüm ögrencilere, tek kelimelik cevaplari olan 100 genel kültür sorusu soruldu. Mesela "hiyeroglif" cevabini almak için "Eski Misir'da kullanilan yazinin adi nedir?" sorusu soruldu.

Her soru için ögrencilerden tek kelimelik 10 seçenege bakmalari istendi. Bu seçeneklerden 2 ile 8 tanesi dogru cevaba benzer kelimelerden seçildi. Mesela, dogru cevabi "hiyeroglif" olan soru için verilen seçenekler arasinda "hiyerarsi" de bulunuyor. Diger kelimelerin ise cevapla uzaktan yakindan ilgisi bulunmuyor.

Ögrenci, ilk denemesinde cevabi bilemezse, arastirmacilar cevabin ilk hecesini ipucu olarak verdi. Eger denek bu ipucundan sonra dogru cevabi verirse, bu soru kayitlara "Dilimin ucunda ama..." olarak kaydedildi.

Ögrencilere gösterilen kelimeler, dogru cevabi çagristiracak sekilde düzenlendiyse, deneklere verilen kafein, dogru cevabin hatirlanmasina yardimci oluyor. Eger gösterilen kelimelerin cevapla ilgisi yoksa, kafein verilen deneklerin, ilaç görünümlü hap verilen deneklere göre kelimeleri hatirlamakta daha fazla sikinti çektikleri belirlendi.

Bu arada, Ingiliz Kahve Dernegi'nin bir sözcüsü, yapilan arastirmanin çok küçük ölçekli oldugunu, bu sebeple genele yayilamayacagini söyledi. Asiri olmamak kaydiyla alinan kafeinin yararli etkileri oldugunu gösteren pek çok arastirma bulundugunu belirten sözcü, bu arastirmanin bilimsel verileri degistirmeyecegini savundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası