Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kahve unutkanliga yol açiyor

Italyan uzmanlar yeni bir iddia ortaya atti. Kahvenin içerdigi kafein beynin belli bölümlerinin çalismasini engelliyor. Bu da unutkanliga yol açiyor.

Italya'da üniversite ögrencileri arasinda yapilan yeni bir arastirma, kahvenin içerdigi kafeinin unutkanliga sebep oldugunu ortaya koydu. Arastirmaya göre, denekler, çok iyi bildikleri bazi kelimeleri hatirlamakta zorluk çekiyorlar. Yani kafein, "Dilimin ucunda ama..." durumunun daha sik yasanmasina yol açiyor.

Arastirmayi yapan akademisyenlerden Valeri Lesk, kafeinin, beynin belli bölümlerinin çalismasini engelleyerek beynin "uyanikligini" artirdigini belirtiyor. Lesk, beynin engellenen bölümleri sebebiyle de bazi kelimelerin hatirlanmasinda zorluk çekildigini vurguluyor. Ancak, hatirlanmaya çalisilan konuya bagli olarak kafein, kisa dönemli hafizayi güçlendirebiliyor.

Yapilan arastirmada, 32 üniversite ögrencisi iki gruba ayrildi. Ilk gruptaki ögrencilere, iki fincan sert kahveye esdeger 200 mg kafein verilirken, diger gruptaki ögrencilere ilaç görünümlü hap dagitildi. Daha sonra tüm ögrencilere, tek kelimelik cevaplari olan 100 genel kültür sorusu soruldu. Mesela "hiyeroglif" cevabini almak için "Eski Misir'da kullanilan yazinin adi nedir?" sorusu soruldu.

Her soru için ögrencilerden tek kelimelik 10 seçenege bakmalari istendi. Bu seçeneklerden 2 ile 8 tanesi dogru cevaba benzer kelimelerden seçildi. Mesela, dogru cevabi "hiyeroglif" olan soru için verilen seçenekler arasinda "hiyerarsi" de bulunuyor. Diger kelimelerin ise cevapla uzaktan yakindan ilgisi bulunmuyor.

Ögrenci, ilk denemesinde cevabi bilemezse, arastirmacilar cevabin ilk hecesini ipucu olarak verdi. Eger denek bu ipucundan sonra dogru cevabi verirse, bu soru kayitlara "Dilimin ucunda ama..." olarak kaydedildi.

Ögrencilere gösterilen kelimeler, dogru cevabi çagristiracak sekilde düzenlendiyse, deneklere verilen kafein, dogru cevabin hatirlanmasina yardimci oluyor. Eger gösterilen kelimelerin cevapla ilgisi yoksa, kafein verilen deneklerin, ilaç görünümlü hap verilen deneklere göre kelimeleri hatirlamakta daha fazla sikinti çektikleri belirlendi.

Bu arada, Ingiliz Kahve Dernegi'nin bir sözcüsü, yapilan arastirmanin çok küçük ölçekli oldugunu, bu sebeple genele yayilamayacagini söyledi. Asiri olmamak kaydiyla alinan kafeinin yararli etkileri oldugunu gösteren pek çok arastirma bulundugunu belirten sözcü, bu arastirmanin bilimsel verileri degistirmeyecegini savundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası