Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kahve unutkanliga yol açiyor

Italyan uzmanlar yeni bir iddia ortaya atti. Kahvenin içerdigi kafein beynin belli bölümlerinin çalismasini engelliyor. Bu da unutkanliga yol açiyor.

Italya'da üniversite ögrencileri arasinda yapilan yeni bir arastirma, kahvenin içerdigi kafeinin unutkanliga sebep oldugunu ortaya koydu. Arastirmaya göre, denekler, çok iyi bildikleri bazi kelimeleri hatirlamakta zorluk çekiyorlar. Yani kafein, "Dilimin ucunda ama..." durumunun daha sik yasanmasina yol açiyor.

Arastirmayi yapan akademisyenlerden Valeri Lesk, kafeinin, beynin belli bölümlerinin çalismasini engelleyerek beynin "uyanikligini" artirdigini belirtiyor. Lesk, beynin engellenen bölümleri sebebiyle de bazi kelimelerin hatirlanmasinda zorluk çekildigini vurguluyor. Ancak, hatirlanmaya çalisilan konuya bagli olarak kafein, kisa dönemli hafizayi güçlendirebiliyor.

Yapilan arastirmada, 32 üniversite ögrencisi iki gruba ayrildi. Ilk gruptaki ögrencilere, iki fincan sert kahveye esdeger 200 mg kafein verilirken, diger gruptaki ögrencilere ilaç görünümlü hap dagitildi. Daha sonra tüm ögrencilere, tek kelimelik cevaplari olan 100 genel kültür sorusu soruldu. Mesela "hiyeroglif" cevabini almak için "Eski Misir'da kullanilan yazinin adi nedir?" sorusu soruldu.

Her soru için ögrencilerden tek kelimelik 10 seçenege bakmalari istendi. Bu seçeneklerden 2 ile 8 tanesi dogru cevaba benzer kelimelerden seçildi. Mesela, dogru cevabi "hiyeroglif" olan soru için verilen seçenekler arasinda "hiyerarsi" de bulunuyor. Diger kelimelerin ise cevapla uzaktan yakindan ilgisi bulunmuyor.

Ögrenci, ilk denemesinde cevabi bilemezse, arastirmacilar cevabin ilk hecesini ipucu olarak verdi. Eger denek bu ipucundan sonra dogru cevabi verirse, bu soru kayitlara "Dilimin ucunda ama..." olarak kaydedildi.

Ögrencilere gösterilen kelimeler, dogru cevabi çagristiracak sekilde düzenlendiyse, deneklere verilen kafein, dogru cevabin hatirlanmasina yardimci oluyor. Eger gösterilen kelimelerin cevapla ilgisi yoksa, kafein verilen deneklerin, ilaç görünümlü hap verilen deneklere göre kelimeleri hatirlamakta daha fazla sikinti çektikleri belirlendi.

Bu arada, Ingiliz Kahve Dernegi'nin bir sözcüsü, yapilan arastirmanin çok küçük ölçekli oldugunu, bu sebeple genele yayilamayacagini söyledi. Asiri olmamak kaydiyla alinan kafeinin yararli etkileri oldugunu gösteren pek çok arastirma bulundugunu belirten sözcü, bu arastirmanin bilimsel verileri degistirmeyecegini savundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası