Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslilik Bunama Sebebi Degil

“Ulusal Geropsikiyatri Sempozyumu”nun açilisinda konusan Istanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroglu, insan ömrünün giderek uzadigina isaret ederek, bu sürenin saglikli sekilde yasanilabilmesi için tip mensuplarinin elinden geleni yapmasi gerektigini söyledi.

Üniversitenin çalismalarini anlatan Prof. Dr. Alemdaroglu, Hasta Okulu hakkinda da bilgi verdi. Sempozyum Baskani Prof. Dr. Engin Eker de, son 25 yil içinde beslenme kosullarinin iyiye gitmesi, hijyenik kosullarin düzelmesi ve mikroplarla yapilan mücadelenin yasam süresini uzattigini söyledi. Prof. Dr. Eker, 60 yas üstü popülasyonun artmasiyla birlikte yaslilikla ilgili sorunlarin da çogaldigini, bunlarin basinda da alzheimer ve depresyon geldigini ifade etti.

Alzheimer Vakfi ve Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre ise halk arasindaki deyimiyle “bunama”yi, “beyinsel islevlerin sonradan kaybolmaya baslamasi” olarak tanimladi. Bunamanin hangi yasta olursa olsun normal birsey olmadigina isaret eden Prof. Dr. Emre, “Bunama, yasliligin dogal bir sonucu degildir. Bir insan bunuyorsa mutlaka altinda beynini etkileyen bir hastalik vardir. Bu nedenle bu hastalarin dogru teshis ve tedavi sürecinden geçmeleri çok önemli. Toplumun yüzde 80’i yaslilikta bunamayi dogal görüyor” diye konustu.

Bunamanin en sik sebebinin bir beyin hastaligi olan alzheimer oldugunu belirten Prof. Dr. Emre, sunlari söyledi: “Alzheimer genel olarak 65 yas üstünde yüzde 5-10 oraninda görülüyor. Bu yasin üstüne çikinca her 5 yilda bir görülme sikligi ikiye katlaniyor. 85 yasin üstünde her 3 kisiden birinde alzheimer hastaligina rastlaniyor. Türkiye’de de 200-250 bin alzhimer hastasi oldugu tahmin ediliyor.”

Hastaligin zihinsel alanda en sik rastlanan belirtisinin anormal derecede unutkanlik olduguna isaret eden Prof. Dr. Emre, davranissal alanda da halüsinasyon, hayaller ve hezeyanlar seklinde belirtiler verdigini söyledi. Hastaligin ortaya çikmasinda genetik faktör oraninin yüzde 5-10 oldugunu anlatan Prof. Dr. Emre, “Hastaligin yüzde 90-95’i rastgele ortaya çikiyor. Hastaligin nedeni; beyinde hücre kayiplari, hücreler arasinda iletisimi saglayan maddelerin kayiplari ve hücreler arasi baglantilarda kayiplardir” dedi.

Bugün itibariyle hastaligi durdurmak veya geriye döndürmenin mümkün olmadigini anlatan Prof. Dr. Emre, hastaligin ancak çesitli tedavilerle kontrol altina alinabildigini söyledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası