Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslilik Bunama Sebebi Degil

“Ulusal Geropsikiyatri Sempozyumu”nun açilisinda konusan Istanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroglu, insan ömrünün giderek uzadigina isaret ederek, bu sürenin saglikli sekilde yasanilabilmesi için tip mensuplarinin elinden geleni yapmasi gerektigini söyledi.

Üniversitenin çalismalarini anlatan Prof. Dr. Alemdaroglu, Hasta Okulu hakkinda da bilgi verdi. Sempozyum Baskani Prof. Dr. Engin Eker de, son 25 yil içinde beslenme kosullarinin iyiye gitmesi, hijyenik kosullarin düzelmesi ve mikroplarla yapilan mücadelenin yasam süresini uzattigini söyledi. Prof. Dr. Eker, 60 yas üstü popülasyonun artmasiyla birlikte yaslilikla ilgili sorunlarin da çogaldigini, bunlarin basinda da alzheimer ve depresyon geldigini ifade etti.

Alzheimer Vakfi ve Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre ise halk arasindaki deyimiyle “bunama”yi, “beyinsel islevlerin sonradan kaybolmaya baslamasi” olarak tanimladi. Bunamanin hangi yasta olursa olsun normal birsey olmadigina isaret eden Prof. Dr. Emre, “Bunama, yasliligin dogal bir sonucu degildir. Bir insan bunuyorsa mutlaka altinda beynini etkileyen bir hastalik vardir. Bu nedenle bu hastalarin dogru teshis ve tedavi sürecinden geçmeleri çok önemli. Toplumun yüzde 80’i yaslilikta bunamayi dogal görüyor” diye konustu.

Bunamanin en sik sebebinin bir beyin hastaligi olan alzheimer oldugunu belirten Prof. Dr. Emre, sunlari söyledi: “Alzheimer genel olarak 65 yas üstünde yüzde 5-10 oraninda görülüyor. Bu yasin üstüne çikinca her 5 yilda bir görülme sikligi ikiye katlaniyor. 85 yasin üstünde her 3 kisiden birinde alzheimer hastaligina rastlaniyor. Türkiye’de de 200-250 bin alzhimer hastasi oldugu tahmin ediliyor.”

Hastaligin zihinsel alanda en sik rastlanan belirtisinin anormal derecede unutkanlik olduguna isaret eden Prof. Dr. Emre, davranissal alanda da halüsinasyon, hayaller ve hezeyanlar seklinde belirtiler verdigini söyledi. Hastaligin ortaya çikmasinda genetik faktör oraninin yüzde 5-10 oldugunu anlatan Prof. Dr. Emre, “Hastaligin yüzde 90-95’i rastgele ortaya çikiyor. Hastaligin nedeni; beyinde hücre kayiplari, hücreler arasinda iletisimi saglayan maddelerin kayiplari ve hücreler arasi baglantilarda kayiplardir” dedi.

Bugün itibariyle hastaligi durdurmak veya geriye döndürmenin mümkün olmadigini anlatan Prof. Dr. Emre, hastaligin ancak çesitli tedavilerle kontrol altina alinabildigini söyledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası