Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakmanin 20 yolu

Sigarayi birakma karariyla tüm hayatiniz degisecek. Sigarayi birakmak kolay olmayacak. Pek çok kisi basarmak için destege ve motivasyona ihtiyaç duyuyor.

Her gün binlerce sigara tiryakisi sigarayi birakiyor. Unutmayin basaranlar insanlar da en az sizin kadar tiryaki!

1.Kendinize inanin ve güvenin. Sigarayi birakabileceginize inanin. Hayatinizda daha önce basardiginiz zor isleri düsünün. Sigarayi da birakabileceginiz düsünün.

2.Bu listeyi okuduktan sonra, önerileri kendinize uyarlayin ve sigarayi birakmak için kendi planinizi yapin. Arastirmalara göre sigara tiryakilerinin %70’i sigarayi birakmak istiyor.

3.Sigarayi birakma sebeplerinizi ve birakmakla kazanacaklarinizi yazin:

Örnek: daha uzun yasamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak. Sigara içen herkes bunun zararlarini bilir ve birakmak ister, siz bunu yazili hale getirin ve her gün okuyun.

4.Ailenizden ve arkadaslarinizdan sigarayi birakma kararinizi desteklemelerini isteyin. Size yardimci olmalarini ama kesinlikle sizi suçlamamalari gerektigini söyleyin. Sigarayi biraktiginiz ilk günlerde zorlanacaginizi ve size anlayis göstermelerini rica edin.

5.Sigarayi birakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatiniz için bir baslangiç oldugunu düsünün.

Sigarayla Savasanlar Dernegi: Tel: 0 216 216 26 24 (Istanbul-Merkez)

6.Sigarayi birakmak için bir doktora danisabilirsiniz ve onun yardim ve önerileriniz alabilirisiniz.

7.Kendinize bir egzersiz programi belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklina gelmeyecektir, üstelik sigara verimli egzersiz yapmanizi engelleyecektir. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranin vücudunuz yillarca yaptigi zarari tamir etmesine yardimci olacaktir. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakika spor yapin.

8.Hergün 3-5 dakika nefes egzersizi yapin. Gözlerinizi kapatin. Burnunuzdan derin nefes alin, nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavas bir sekilde agzinizdan verin. Nefes egzersizini yaparken, her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldiginizi göreceksiniz.

9.Birisi size sigara ikram ederse reddedin, kullanmiyorum diyin. Bu sizin kendinize olan güveninizi artiracaktir. Sigarayi birakma karariyla tüm hayatiniz degisecek. Sigarayi birakmak kolay olmayacak. Pek çok kisi basarmak için destege ve motivasyona ihtiyaç duymakta. Ama birakabilirsiniz.

10.Sigarayi tamamen birakacaginiz güne yaklastikça, sigara miktarini azaltin. Her gün kaç adet sigara içeceginizi planlayin, bu rakami her gün bir tane azaltin. Her gün baska bir marka sigara alin, bir önceki günden kalan paketi çöpe atin. Sigara paketinizi bir baskasina verin, böylece her sigara içmek istediginizden ondan istemek zorunda kalacaksiniz.

11.Pek çok sigara tiryakisi, sigarayi yavas yavas birakamayacagini ancak bir seferde birakabilecegini düsünür. Hangi metodun size daha uygun olduguna karar verin.

12.Sigarayi birakmayan isteyen bir arkadasiniz daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktir. Birbirinizi tesvik edici konusmalar yapin.

13.Dislerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

14.Sigarayi biraktiktan sonra kendinize bir ödül verin.

15.Çok fazla su için. Su her anlamda vücudunuz için faydalidir. Ne yazik ki, pek çok kisi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diger zararli kimyasal maddelerin atilmasina yardimci olacaktir. Sigaranin verdigi zararlari düzeltecektir. Ayrica, yemek yeme isteginizi de azaltacaktir.

16.Sigarayi en çok ne zaman istediginizi düsünün, caniniz sikkin oldugunda, yemekten sonra, isten eve gelince, içki içerken vb. Sigara içmek yerine hosunuza giden baska bir sey yapin.

17.Elinizdeki ve agzinizdaki bosluk hissini gidermek için bir sey bulun, örnegin: su için, sakiz çigneyin, leblebi yiyin vb.

18.Sigarayi birakma konusunda düsüncelerinizi yazin. Bunu her gün okuyun.

19.Yaninizda sizin için çok önemli birisinin resmini tasiyin, bir kagida sigarayi birakacagima söz veriyorum diye yazin, caniniz her sigara istediginde bu resme ve nota bakin.

20.Caniniz sigara istediginde, bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüge yazin. Bu günlügü her zaman yaninizda tasiyin.

www.aravizyon.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası