Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak ve günesin tadini kaçirmayin

Bu yaza serin, yagisli havalarla basladik ancak sicak ve günesli yaz günleri geldi.

Bayindir Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Baskani Prof. Dr. Mustafa Artvinli, sicak, nem ve günesin zararlarindan korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

Normal sartlarda metabolizma denilen, vucuttaki kimyasal olaylar sonucu gelisen enerji ile vucut isisi olusur. Metabolizma ise vucudun beden hareketleri ile orantili olarak artar. Vucut, solunum ve terleme gibi faaliyetlerle bu isiyi 36 santigrad derecede dolaylarinda tutmaya çalisir. Sicak havada artan terleme ile vucut isisi normale düsürülmeye çalisilir. Havalarin çok isindigi dönemlerde artan terlemeye ragmen vucudun isi kaybi yeterli olamamaktadir. Hava sicakligi yaninda rutubetin artmasi, terin buharlasmasini engellediginden isi kaybini daha da azaltir. Yani sicakligin artmasi ile birlikte havanin nem oraninin artmasi vucutta isi birikimine, bu da isi artisina bagli hastaliklarin gelismesine neden olur. Bu arada terle kaybedilen su ve tuz gibi bazi maddelerin kaybi ve bunlarin yerine koyulamamasi hastalik tablosunu agirlastirir.

Cilt yaniklari, cilt kanserleri, katarakt, sicak bunalimi (sicak yorgunlugu, sicak bitkinligi) ve sicak çarpmasi günesin ultraviyole isinlari, sicak ve artmis nem orani nedeniyle gelisen en önemli hastaliklardir.

Günese ve ultraviyole isinlarina bagli cilt yaniklari sik olarak görülmektedir. Hemen hemen herkesin, hayatinda bir veya birkaç kez günese bagli cilt yaniklari olmaktadir. Beyaz tenli ve cildi ince kisilerde, esmer ve kalin ciltli kisilere göre günesin zararlari daha fazla olur. Ciddi yaniklar için mutlaka bir saglik yardimi alinmalidir. Bunun disinda ultraviyole isinlarina bagli olararak cilt kanseri, ve katarakt gibi ciddi hastaliklar da gelisebilir.

Sicak bunalimi (yorgunlugu, bitkinligi) sicak ve nem orani yüksek ortamda uzun süre kalan veya egzersiz yapan kisilerde görülür. Belirtileri halsizlik, bitkinlik, bas dönmesi, bulanti, bazen kusma, cildin nemli, soguk ve soluk olmasi, alin ve yüzde terleme, solunum sayisinda artma seklindedir. Sicak yorgunlugu olan hasta serin bir yere alinmali, kusmasi yoksa ve içebiliyorsa birkaç yudum soguk su içirilmeli, üzerindeki elbisleri çikarilip basi ve vucudu islak bir süngerle veya bezle islatilmalidir. Hasta düzelmiyor ve durumu kötüye gidiyorsa bir saglik merkezine götürülmelidir.

Sicak çarpmasi da sicak ve rutubetli ortamda uzun süre kalindiginda veya agir is veya spor yapildiginda olusur fakat, sicak bunalimi kadar çok sik görülmez. Belirtileri yüakksek ates, çarpinti, sik ve yüzeyel solunum, ciltte sicaklik, kuruluk ve kirmizilik, hastanin haretlerinde azalma veya garip davranislar, siddetli basagrisi yakinmasi, bulanti , kusma ve tedavi edilmeyen hastalarda suur kaybi seklindedir. Nadir de olsa ölüm görülebilir. Sicak çarpmasi düsünülen bir hasta serin bir yere yatirilmali, bütün giysileri çikarilmali, basi ve vucuduna (özellikle vucudun koltuk alti, kasiklar gibi kivrim yerlerine) buzlu su ile islatilmis kompresler koyulmali ve bunlar sik sik degistirilmeli, varsa, hasta bir ventilatör veya bir yelpaze ile havalandirilmali, kusmasi yok ve içebiliyorsa soguk su içirilmeli ve en kisa zamanda bir saglik merkezine götürülmelidir.

Sicak, rutubet ve ultraviyole isinlarinin zarali etkilerinden korunmak için günes altinda özellikle sicagin yogun oldugu dönemlerde (saat 11.00 - 14.00 arasi) uzun süre kalmamali, gölge tercih edilmelidir. Günes semsiyesi gibi gölgeliklerin altinda otururken de kum ve denizden yansiyan ultraviyole isiklari önemli miktarda zarar verebilecegi için dikkatli olmalidir. Bas, sapka ile kapatilmali, pamuklu (sentetik karisik giysiler su kaybini engeller) beyaz veya açik renkli, ince ve hafif giysiler giyilmeli, gözlerin korunmasi için günes gözlügü takilmalidir. Koruyucu yaglar ve kremler günese çikmadan yarim saat kadar önce sürülmeli ve her 2 saatte bir ve yüzdükten sonra tekrarlanmalidir. Fakat bilinmelidir ki, giysilerin yarari koruyucu yaglardan çok daha fazladir. Sicak ve rutubetin yogun oldugu saatlerde agir isler ve sporlar yapilmamali, bu gibi faaliyetler serin saatlere alinmalidir. Mutlaka ihtiyacin üzerinde sivi içilmelidir. Idrarin azalmasi ve koyulasmasi su ihtiyaci oldugunun belirtisidir. Bu gibi ortamlarda herkesin yaninda içecek su mutlaka bulunmalidir. Alkol ve kafein idrar artisi ve sivi kaybi yaptigi için sicak saatlerde içilmemelidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası