Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Sünnet penisin uç kismini saran, tip dilinde prepisyum adi verilen sünnet derisinin belirli sekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alinmasi ve penis uç kismin açiga çikarilmasi islemidir.

Memorial Hastanesi Üroloji bölümü uzmanlarindan Uzm. Dr. Erdal Alkan sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkinda su bilgileri verdi.


SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALI?

Sünnet her yasta yapilabilmekle beraber; özellikle 3-6 yaslar arasinda yapilmasi çocuktaki psikolojik travmalardan dolayi pek tavsiye edilmemektedir. Son zamanlarda yeni dogan bebeklerde; cerrahi islemin kolayligi, bebekte yara iyilesmesinin çabuk olmasi, sünnet sonrasi bakimin kolayligi ve yeni doganda henüz kisilik tesekkül etmedigi için psikolojik travma olusturmamasi nedeniyle en ideal yas olarak kabul edilmektedir. 3-6 yaslar arasindaki çocuklarin; kimlik gelisimi döneminde ve uyumsuz olmalari nedeniyle psikolojik etki olusturmamak için zorunlu olmadikça sünnet edilmesi tavsiye edilmez.

YAPACAK KISILER

Ülkemizde sünnet, en eski hekimlik uygulamalarini düzenleyen kanunda belirtildigi gibi hekimler, saglik memurlari ve hatta uygun süre bir saglik memuru ile çalisan kisilerce bile yapilabilmektedir. Ancak günümüzde en yaygin üroloji uzmanlari, çocuk cerrahlari, ya da genel cerrahlar tarafindan yapilmaktadir. Ancak sartlar uygun olmadiginda en azindan ehil bir doktor tarafindan yapilmasi gerekir.

NASIL VE NEREDE YAPILMALI?

Toplum tarafindan bir hayli önem verilen bir organ için yapilacak cerrahi islemin, hastane kosullarinda ve hatta ameliyathanede yapilmasi en dogru seçim olacaktir. Halen pek çok saglik kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapilmaktadir. Ancak son yillarda kullanilacak anestezi seklinin de genel anestezi olmasi gerektigi konusunda artik bir fikir birligi olusmustur. Genel anestezi hem çocugu ruhsal bakimdan koruyacak hem de iyilesme süreci kisalacaktir. Süphesiz bu konforlu ve daha insancil bir yaklasim olmaktadir.

Lokal anestezide ise; hangi kosullarda ve yasta yapilirsa yapilsin çocuk pipisine yapilacak olan igne yüzünden büyük korku ve panik yasamaktadir. Bu anlar çocuk tarafindan yasami boyunca korkuyla hatirlanmaktadir.

KOMPLIKASYON VE SAKINCALAR

Sünnet sirasinda derinin fazla ya da az birakilmasi, kötü nedbe dokusu kalmasi, kanama, sekil bozukluklari, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalici sakatliklar ve enfeksiyon karsilasilabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kisilere yaptirilmasi ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

UYARILAR

Halk arasinda dogustan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varliginda kesinlikle sünnet yaptirilmamalidir. Çünkü bu hastalarda idrar deligi olmasi gereken yerde degildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Yapilacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanilmaktadir.

Ailede kan hastaligi ya da kanama hastaligi varsa çocuk hiç bir yakinmasi olmasa bile bir doktora basvurulmadan sünnet ettirilmemelidir. Düsme ya da dis çekimi sonrasi uzun süre kanama öyküsü olan, igne yapildiktan sonra veya bir darbe sonrasi büyük sislik ve çürükleri olusan çocuklar ile zaman zaman kendiliginden dis eti ya da burun kanamasi olan çocuklarin mutlaka kan testleri yapildiktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik(müzmin) hastaliklar, önceden geçirilmis önemli rahatsizliklar(örn hastanede yatmayi gerektiren) ve ameliyatlar da girisimi yapacak olan hekim tarafindan bilinmelidir. Sorunlari olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alinarak tehlikeli durumlar olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

YÖNTEMLER

Her ne kadar sünnet uygulamasi konusunda birkaç degisik yöntem mevcut ise de, günümüzde uzmanlarin en sik uyguladigi, güvenilir, yan etkileri en az olan yöntem cerrahi yöntem olup, klasik olarak sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilerek uçlarin birbirine dikilmesi seklinde yapilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası