Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Sünnet penisin uç kismini saran, tip dilinde prepisyum adi verilen sünnet derisinin belirli sekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alinmasi ve penis uç kismin açiga çikarilmasi islemidir.

Memorial Hastanesi Üroloji bölümü uzmanlarindan Uzm. Dr. Erdal Alkan sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkinda su bilgileri verdi.


SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALI?

Sünnet her yasta yapilabilmekle beraber; özellikle 3-6 yaslar arasinda yapilmasi çocuktaki psikolojik travmalardan dolayi pek tavsiye edilmemektedir. Son zamanlarda yeni dogan bebeklerde; cerrahi islemin kolayligi, bebekte yara iyilesmesinin çabuk olmasi, sünnet sonrasi bakimin kolayligi ve yeni doganda henüz kisilik tesekkül etmedigi için psikolojik travma olusturmamasi nedeniyle en ideal yas olarak kabul edilmektedir. 3-6 yaslar arasindaki çocuklarin; kimlik gelisimi döneminde ve uyumsuz olmalari nedeniyle psikolojik etki olusturmamak için zorunlu olmadikça sünnet edilmesi tavsiye edilmez.

YAPACAK KISILER

Ülkemizde sünnet, en eski hekimlik uygulamalarini düzenleyen kanunda belirtildigi gibi hekimler, saglik memurlari ve hatta uygun süre bir saglik memuru ile çalisan kisilerce bile yapilabilmektedir. Ancak günümüzde en yaygin üroloji uzmanlari, çocuk cerrahlari, ya da genel cerrahlar tarafindan yapilmaktadir. Ancak sartlar uygun olmadiginda en azindan ehil bir doktor tarafindan yapilmasi gerekir.

NASIL VE NEREDE YAPILMALI?

Toplum tarafindan bir hayli önem verilen bir organ için yapilacak cerrahi islemin, hastane kosullarinda ve hatta ameliyathanede yapilmasi en dogru seçim olacaktir. Halen pek çok saglik kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapilmaktadir. Ancak son yillarda kullanilacak anestezi seklinin de genel anestezi olmasi gerektigi konusunda artik bir fikir birligi olusmustur. Genel anestezi hem çocugu ruhsal bakimdan koruyacak hem de iyilesme süreci kisalacaktir. Süphesiz bu konforlu ve daha insancil bir yaklasim olmaktadir.

Lokal anestezide ise; hangi kosullarda ve yasta yapilirsa yapilsin çocuk pipisine yapilacak olan igne yüzünden büyük korku ve panik yasamaktadir. Bu anlar çocuk tarafindan yasami boyunca korkuyla hatirlanmaktadir.

KOMPLIKASYON VE SAKINCALAR

Sünnet sirasinda derinin fazla ya da az birakilmasi, kötü nedbe dokusu kalmasi, kanama, sekil bozukluklari, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalici sakatliklar ve enfeksiyon karsilasilabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kisilere yaptirilmasi ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

UYARILAR

Halk arasinda dogustan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varliginda kesinlikle sünnet yaptirilmamalidir. Çünkü bu hastalarda idrar deligi olmasi gereken yerde degildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Yapilacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanilmaktadir.

Ailede kan hastaligi ya da kanama hastaligi varsa çocuk hiç bir yakinmasi olmasa bile bir doktora basvurulmadan sünnet ettirilmemelidir. Düsme ya da dis çekimi sonrasi uzun süre kanama öyküsü olan, igne yapildiktan sonra veya bir darbe sonrasi büyük sislik ve çürükleri olusan çocuklar ile zaman zaman kendiliginden dis eti ya da burun kanamasi olan çocuklarin mutlaka kan testleri yapildiktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik(müzmin) hastaliklar, önceden geçirilmis önemli rahatsizliklar(örn hastanede yatmayi gerektiren) ve ameliyatlar da girisimi yapacak olan hekim tarafindan bilinmelidir. Sorunlari olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alinarak tehlikeli durumlar olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

YÖNTEMLER

Her ne kadar sünnet uygulamasi konusunda birkaç degisik yöntem mevcut ise de, günümüzde uzmanlarin en sik uyguladigi, güvenilir, yan etkileri en az olan yöntem cerrahi yöntem olup, klasik olarak sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilerek uçlarin birbirine dikilmesi seklinde yapilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası