Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanseri beslemeyin!

“Yanlis beslenme” ve “sigara” kanserin en büyük sebebi...

Kanserin olusumunda sigara içmek kadar beslenme aliskanliklarinin da etkisi büyük. Oysa besinleri dogru seçerek kanser riskini azaltmak çok da zor degil.

Dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri kanser hastaligi. Sebebi sanildigi gibi sadece genetik faktörler degil. Ayni zamanda sigara tüketimi ve yanlis beslenme de kansere yol açabiliyor. Hatta uzmanlar tüm kanserlerin yüzde 35 oraninda besinler ve akciger kanserinin yüzde 80-90’inin sigaradan olustugunu söylüyor. O halde kanserden korunmanin birinci yolu sigarayi birakmak, ikincisi ise dogru ve dengeli beslenmek. Beslenmenin risk olusturdugu kanser türleri yemek borusu, mide, kolon ve rektum, karaciger, pankreas, böbrek, meme ve prostat.

Acibadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Fatos Özcan “Kansere yakalanmayla yeme aliskanligi arasindaki iliski kuvvetli” diyor ve ekliyor: “Insanin yediklerini kontrol etmesi, kansere yakalanma riskini azaltabilir. Gençliginde sadece doyma amaciyla beslenenler, genellikle 35-40 yasindan sonra hatali beslenmenin cezasini çekmeye baslar. “Yasamak için yemeli” ilkesi gerektigi kadar enerji, protein, vitamin ve minerallerin alinmasi anlamina gelir.”

BESINLER VE KANSER

Peki yediklerimiz kansere nasil neden olabiliyor? Besinler sindirilmek için bir dizi reaksiyona ugruyor. Bu sirada “serbest radikaller” adi verilen ve hücreyi oksidasyonla hasara ugratan oksidanlar olusuyor. Sonrasini Fatos Özcan söyle anlatiyor: “Vücudun bu zararli maddelere karsi savunma sistemi (bir anlamda “bedenin silahli kuvvetleri”) vardir ve bu sistem enzimlerdir. Enzimlerin etkinligini saglayan maddelerse “antioksidant” olarak bilinir ve antioksidanlar vücuda dogal olarak besinlerle alinir. Besinlerdeki A, C, E, B2, B6 vitamininin yani sira; folik asit, selenyum, çinko, mangan ve bazi proteinler gibi vitamin olmayan antioksidanlar da enzim sistemlerinin etkisini arttirir. Bu grup antioksidantlar yeterli ve dengeli beslenme çerçevesinde alinirlarsa yararli olurlar. Tuzun iyotlu olmasi önerilir. Ayrica flavonoidler, kükürtlü maddeler, koku ve tat veren maddeler, protez engelleyiciler, kanserden koruyan zel maddelerdir. En çok sebze, meyve, kurubaklagil ve sogan, sarimsak ve kuruyemislerde bulunur. Tüm antioksidantlar ve çok posali gidalar kanser riskini azaltirken, yagli ve posasiz besinler bu riski arttirir. Yagin kanser riskini arttirmasi yag alinmayacagi anlamina gelmez. Anti-kanser grupta bulunan vitaminlerin vücuda alinmasi ve gerekli hormon yapimi için yemek ve salatalarda mutlaka zeytinyagi, soya, misirözü gib yag karisimlari kullanilmalidir.”

KATKI MADDELERI ZARARLARI

Yasam tarzlarinin degismesine bagli olarak hazir gidalarin daha çok tüketildigi bir gerçek. Bu gidalarda kullanilan katki maddelerinin uzun vadede ne gibi sonuçlar doguracagi ise henüz bilinmiyor. Katki maddeleriyle ilgili dikkat çekilen önemli noktalar var: Buna göre örnegin katki maddelerinin en çok kullanildigi gida yaglar olarak tanimlaniyor. Acimayi önlemek için E vitamini ve BHT, renk verici olarak da karotenoidler kullaniliyor. Hazir çorba, et-tavuk suyu içine katilan M.S.glutamat adli madde; bebekler ve tuzu az almasi gerekenler için sakincalidir. Renk ve dayaniklilik için et ürünlerine nitrat, küflenmeyi önlemek için meyve sularina sorbat tuzlari eklenyor. C vitamininden zengin dogal besinlerle birlikte, islenmis besinleri daha az ve seyrek tüketirsek katki maddelerinden korunmaya gerek yoktur.

Alkol ve alkollü içecekler; özellikle sigara ile birlikte içildiginde agiz, bas, boyun ve kolorektal kanser türleri riskini artiriyor. Yagli ve yasli hayvan etlerinde, tuzlanmis veya tütsülenmis ya da nitrit ve nitrat eklenmis etlerde, salam, sosis, sucuk ve hamburger gibi hazir gidalarda kanser yapici kimyasallar daha çok biriktiginden kanser olusma riski daha fazla. Kanserden korunmak için içlerinde mineral, vitamin, posa ve antioksidant barindiran sebze, kurubaklagiller, meyve, kuru yemis, yumurta ve yagi azaltilmis süt, peynir ve yogurdu daha çok tüketmek gerekiyor. Bunlarin besin degerini korumak için ise bazi kurallara uymak gerekiyor. Örnegin sebzeler suda bekletilmeden önce, vitamin kaybini engellemek için yikanip sonra dogranmali ve yagda kizartilmamali. Kurubaklagiller iyice yikandiktan sonra haslama sulari dökülmemeli. Taze meyveler iyice yikanmali, kesildikten sonra bekletilmemeli. Etler, hafif sicaklikta uzun sürede pisirilmeli. Besinler nemli ortamda saklanmamali.

KANSER RISKINI AZALTAN ANTI OKSIDANT VITAMINLER

Kanser riskini azaltan anti oksidanlar

1. Avitamini ve Karotenoidler

2. B Vitaminleri

3. C Vitamini

4. E Vitamini

5. D Vitamini

Kaynagi

1. Yesil sari meyveler, karaciger, süt yagi, yumurta sarisi, havuç, kayisi, bal kabagi, domates, protakal, greyfurt

2. Tahil ürünleri, bulgur, maya, karaciger, et, yumurta, süt ve ürünleri, kuru baklagiller, yesil yaprakli sebzeler

3. Taze sebze ve meyveler ( Kusburnu, maydanoz, tere, roka, karnabahar, turunçgil, portakal, greyfurt, mandalina, limon, diger yesil yaprakli sebzeler, domates, çilek, patates )

4. Bitkisel yaglar, yesil yaprakli, sebzeler, findik, fistik, ceviz gibi kuru baklagiller, et, süt, yumurta

5. Balik yagi, karaciger, yumurta sarisi, süt, düzenli günesle temas

Yararlari

1. Solunum ve yemek borusu, idrar yollari, mide, prostat, akciger ve kolerektal kanser riskini azaltir. Reaktif türleri etkisizlestirerek kanser olusum riskini azaltirlar.

2. Yeterli düzeyde alimi vücudun savunma sistemlerini iyi çalistirir. Böylece mikroplari etkisiz hale getirir. Ayrica yeni olusmus kanser hücrelerinin çabuk tahris olmasini saglar.

3. Solunum, yemek borusu, mide, kolektara kanserleri önler. Vücuda giren kimyasal kanserojeni etkisiz hale getirir.

4. Toksik maddelerin etkisini azaltir. Yaglarin oksidasyonunu ve hücrenin oksijenli bilesiklere tahribini önler. Kanser olusum riskini azaltir.

5. Kemik kanseri riskini azaltir. Yaglarin oksidasyonlari ve hücrenin oksijenli bilesiklere tahribini önler.

Zararlari

1. Fazla alimi, yagda eriyen vitaminlerden oldugu için vücutta toksik etki yapar.

2. Fazla alimi kanser olusumunu önlemez.

3. Normalde fazla alimi, suda eridigi için idrarla atilacagindan fonksiyonel degildir.

4. Yagda eriyen tüm vitaminler gibi fazlasi zararlidir.

5. YOK

Öneri

1. Sigara içen erkeklerde ek A vitamini verilmesi akciger kanserinin önlenmesine yardimci olur.

2. Özü alinmamis tahillardan yapilantahillar ( Kepek, çavdar, yulaf, bulgur ) önerilir.

3. Sigara içenler günlük C vitamini gereksiniminden daha fazlasini alirlarsa kanser riski azalir.

4. Toksik maddelere fazla temasi olanlar, sigara içenler gereksiniminden fazla E Vitamini alabilirler.

5- Günlük beslenme ile D vitamini ihtiyaci karsilanmaz. Yeterli kalsiyum alimi ile düzenli güneslenme önerilir. Derinin asiri ve bir seferde güneste yanmasi, D vitamini etkisinin kaybolmasina ve deri kanseri riskinin artmasina neden olur.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası