Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterole karsi diyet

Millet olarak en çok kolesterolümüzün yüksekliginden sikayetçiyiz. Kolesterolü düsük tutmanin yolu ise bilinçli bir diyetten geçiyor.

Diyetinizde posali besinlere bol miktarda yer vermeli, meyve-sebzeyi daha çok tüketmeli ve kizartmadan uzak durmalisiniz...

Yapilan arastirmalar gösteriyor ki kolesterol düsürücü diyet ve saglikli yasam biçiminin benimsenmesi, kalp ve damar hastaliklarinin görülme oranini belirgin oranda azaltiyor. Bu yüzden kalp sagligimiz için, beslenmemizde yag tüketimine ve kolesterol içeren besinlerin tüketimine özen göstermemiz gerekiyor. Peki bu kadar önemli olan kolesterol ne ve kalp sagligimizi nasil etkiliyor?

Bu soruyu Acibadem Hastanesi Kadiköy Beslenme ve Diyet Uzmani Sengül Sangu yanitliyor: “Kolesterol, hayvansal kaynakli besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mum yapisinda yaga benzer bir madde. Kolesterol hepimizin vücudunda bulunur. Hem vücudumuzda üretilir hem de disardan hayvansal besinlerle alinir.”

Acibadem Hastanesi Bakirköy Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Ayhan ise “Kolesterol, vücudumuza LDL olarak bildigimiz düsük dansiteli lipoproteinler ile tasinir. LDL kolesterolden en zengin lipoproteindir ve kötü kolesterol olarak bilinir. Normalde dokulara hücre zari yapimi için gerekli kolesterolü tasir fakat fazlasi damar duvarlarinda kolesterol birikmesine neden olur. Bu da kalp hastaliklari riskleri açisindan önemlidir. Kolesterol ayrica vücudumuzda HDL olarak bildigimiz yüksek dansiteli lipoproteinler ile tasinir. Bu, iyi kolesterol olarak bilinir. HDL dokularda biriken kolesterolü toplayarak parçalanmak üzere karacigere tasir. Bu sebeple LDL kolesterolün düsürülüp HDL kolesterolünün artirilmasi kolesterol düsürücü diyette hedef alinmaktadir” diye yanitliyor sorumuzu.

Posa, safra kesesi salgisi olan safra asitlerinin emilimini engelleyerek karacigerde kolesterol sentezi için gerekli öncü ögelerin konsantrasyonunu azaltir. Yulaf, arpa, pirinç kabugu gibi kaynaklarda bulunan posa, karacigerde kolesterol sentezini engelleyerek kan kolesterolünü düsürmede etkili.


DOGRU BILINEN YANLISLAR

Kolesterolünü düsürerek kalp sagligini korumayi kim istemez ki? Bu konuda çevremizden de bir sürü sey duyuyoruz. Ancak kulaktan dolma bu bilgiler bizi bazen yanlis yöne sürükleyebilir. Konuyla ilgili dogru bilinen yanlislari Beslenme ve Diyet uzmanlari Evrim Ayhan ve Sengül Sangu söyle siraliyor:

Zeytinyagi kolesterolü düsürdügü için sinirsiz olarak tüketilmesinde sakinca yoktur.

Günlük alinan enerjinin yüzde 25-30’ u yaglardan gelmeli. Bu yaglarin da yaklasik yüzde 7-10‘u doymus, yüzde 10’u tekli doymamis, yüzde 10-15‘i çoklu doymamis yag asitlerinden karsilanmali. Zeytinyagi tekli doymamis yag asiti oldugu için mutlaka diyette yer verilmeli fakat çoklu doymamis yag asitlerini unutmamak kaydiyla! Zaten hayvansal kaynakli besinlerden doymus yagi aliniyor. Bunun disinda günlük yag gereksinimi için zeytinyagi (yerine findik yagi) ile birlikte misirözü yagini (veya yerine soya veya ayçiçek yagi) esit oranda karistirip yemeklerde ve salatalarda bu yag karisimi kullanilmali.

Findik, ceviz ve badem kolesterolü düsürür. Her gün 1 avuç yenmeli.

Findik, ceviz, badem gibi yagli tohumlar kalp sagligi açisindan degerli yag asitlerine sahip oldugundan beslenmede yer verilmeli. Ancak yagli tohumlarin yag içeriginin yüksek olmasi nedeniyle fazla miktarlarda tüketilmesi kan kolesterol oranini düsürmüyor. Günlük 6-8 adet findik veya 2 adet ceviz yeterli.

Süt, yogurt ve peynir gibi hayvansal kaynakli besinler hiç tüketilmemeli.

Süt ve süt ürünleri saglik açisindan diger besin gruplarindan farkli olarak tüm besin ögelerini içeriyor. Bu sebeple doymus yag orani yüksek bu besinlere mutlaka günlük beslenmede sinirli olarak yer verilmeli. Bu besinlerdeki görünmeyen doymus yaglari azaltmak için süt, peynir ve yogurdu az yagli veya yagsiz olarak tercih edilmeli.

Kirmizi et kesinlikle yenmemeli. Beyaz et istenildigi kadar tüketilmeli.

Tavuk ve balik da kirmizi et gibi hayvansal gidalar kapsamina giriyor. Bu grup besinler belirli miktarlarda kolesterol içeriyorlar. Bu nedenle hiç bir hayvansal besin sinirsiz yenilemez. Önemli olan bu besinlerin yenilme sikligi ve miktari. Yagsiz kirmizi et haftada 1-2 kez olmak üzere ortalama 100 gr kadar tüketilmeli.

Yumurta kesinlikle tüketilmemeli.

Bir büyük yumurta 213-220 mg kolesterol içeriyor. Haftada 1-2 kez haslanmis 1 yumurtanin 1 kibrit kutusu beyaz peynir yerine yenmesi yararli kabul ediliyor. Yumurtayi haslanmis, yagsiz tavada omlet veya bol sebzeli menemen seklinde tercih edilebilir. Dikkat etmeniz gereken o hafta baska besinlerin içerisinde yumurta almamak!

Kirmizi sarap kolesterolü düsürür, her gün 1 kadeh içmeli.

Kirmizi sarap, içeriginde bulunan flavonoidler sayesinde, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin artmasinda olumlu etkiye sahip. Fakat bu yararli madde sadece kirmizi sarapta degil bir çok besinde bulunuyor. 750 ml kirmizi sarabin içeriginde bulunan flavonoid, 50 gr sogan veya 375 ml siyah çayda da mevcut. Bu bilgiler isiginda sunu söylemek mümkün: Eger hasta alkol kullanmiyorlarsa baslamamali ancak sosyal olarak alkol alan kisiler haftada 1 kez 1-2 kadeh kirmizi sarap tercih edebilir.

Tavuk ve balik da kirmizi et gibi hayvansal gidalar kapsamina giriyor. Bu grup belirli miktarda kolesterol içeriyor. Bu nedenle hiç bir hayvansal besin sinirsiz yenilemez. Önemli olan bu besinlerin yenilme sikligi ve miktaridir.

DIYETTE ILK KURAL

Kolesterol düsürücü diyet uygulanirken dikkat edilmesi gereken önemli nokta, posali besinlerin artirilmasi. Sengül Sangu posalarin yararlarini söyle anlatiyor: “Posa, bitkilerin sindirilmeden atilan bitki duvari kismina denir. Safra kesesi salgisi olan safra asitlerinin emilimini engelleyerek karacigerde kolesterol sentezi için gerekli öncü ögelerin konsantrasyonunu azaltmakta. Yulaf, arpa, pirinç kabugundaki bulunan posanin karacigerde kolesterol sentezini engelleyerek kan kolesterolünün düsürülmesinde etkili oldugu kanitlandi. Posa kolesterolün vücuttan atilmasina yardimci oldugu için daha çok tüketmeliyiz.”

Peki bunun için nasil bir beslenme programini tercih etmeliyiz? Yine konunun uzmani Evrim Ayhan cevapliyor: “Meyve, sebze ve salatayi daha çok tüketmeli, beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar veya yulaf ekmegi tercih etmeli, kabuklari ile yenebilen meyveleri kabuguyla birlikte tüketmeli, meyve sulari yerine meyvenin kendisi yenmeli, pirinç pilavi yerine bulgur pilavini tercih etmeli, ayni zamanda protein içerigi yüksek kuru baklagillere beslenmemizde haftada 2-3 kez yer vermeliyiz. Tatli tüketmek istediginizde agir hamur tatlilari yerine protein ve kalsiyum içerigi yüksek sütlü tatlilari haftada 1-2 gün tercih edebilirsiniz. Kilo fazlaniz varsa sofra sekerini kullanmayip, içeceklerinizi sekersiz veya tatlandirici kullanarak tercih etmelisiniz.”

Bu yiyecekleri asla tüketmeyin

Sakatatlar (karaciger, beyin, böbrek, iskembe, dil v.b)

Kabuklu deniz hayvanlari ( karides, midye, kalamar v.b)

Tam yagli etler, sucuk, salam, sosis, pastirma, tavuk ve hindi derisi,

Yagli gidalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata ve yagli soslar)

Yagda kizartma ve kavurmalar

Içerigi bilinmeyen hazir gidalar,

Alkollü içkiler, hazir meyve sulari, mesrubatlar

Tereyagi, kuyruk yagi, içyagi, margarin yagi

Lezzet verici olarak kullanilan et suyu veya tavuk suyu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası