Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sagligin aynasi: Ayaklar

Dogdugumuz günden itibaren bütün yükümüzü çeken ayaklarimiz bir ömür boyunca gerek dis nedenlere gerekse iç nedenlere bagli olarak hayatimizin izlerini tasir.

Eski bir deyise göre “ayaklar sagligin aynasidir”. Seker hastaligi, dolasim bozukluklari, bazi kan hastaliklari, nörolojik ve romatizmal hastaliklar gibi sistemik bazi hastaliklara ait ilk bulgular ayakta ortaya çikar.

Vücudumuzdaki kemiklerin dörtte birinin bulundugu ayaklarimizda 26 kemik, 33 eklem, 107 ligament ve 19 kas var. Iki ayagimizda birden toplam 250.000 terbezi olup, günde çeyrek litre kadar ter üretirler.

Hayatimizi sürekli bir kosusturmaca içinde sürdürürken ayaklarimiza önemli bir yük düser. Bir gün aniden ayaklarimizdaki degisiklikleri farkediveririz. Ama birçok ayak problemi bir gecede ortaya çikmaz, yillar içinde yavas yavas birikerek olusurlar.

Bazi nadir hastaliklar disinda, hemen hemen tüm bebeklerin bir ayak problemi yoktur. Dogumda saglikli, yumusak, pembe renkli, kokmayan ayaklar yürümeye baslayinca degismeye baslar. Bir insanin günde ortalama 8000-10000 adim attigi gözönüne alinirsa, bir ömür boyu 115.000 mil yada dünyanin çevresini 4 kez dönecek kadar yürüdügünü gösterir. Ayrica, yasimizda beraber degisen beslenme ve saglik durumumuz da tüm dokularimizi etkiledigi gibi bütün yükümüzü tasiyan ve yorulan ayaklarimizi da elbette etkiler. Bunun sonucu olarak ayaklarimizin sagligi bizim saglimizin da bir göstergesi haline gelir.

“AYAKLAR SAGLIGIN AYNASIDIR”

Eski bir deyise göre “ayaklar sagligin aynasidir”. Seker hastaligi, dolasim bozukluklari, bazi kan hastaliklari, nörolojik ve romatizmal hastaliklar gibi sistemik bazi hastaliklara ait ilk bulgular ayakta ortaya çikabilir. Bunlar deri kurulugu, tirnak renk ve yapi degisiklikleri, yanma-karincalanma, sogukluk, keçelesme, deride renk ve doku degisiklikleri ile kasinti seklinde olabilir. Ayrica yasla beraber olan kilo degisimleri de kemik ve baglarda yapisal degisikliklere yolaçarak ayak yapisinda deformasyon yapabilir. Yine kemik erimesi, kronik ödem gibi nedenlere bagli olarak anatomik iliskilerin degisimi ile de ayakkabi numarasi degisimleri olabilir. Ayrica, bu anatomik iliskilerin degismesine bagli olarak yürüyüs degismesi de ayakta travmaya neden olan faktörlerdir. Kalp yetmezligi, omurga ve eklem rahatsizlari ile obezite de kimi zaman kisilerin egilmelerine ve ayaklarina uzanmalarina engel olur. Bunun sonucunda, hatalar kendi ayak bakimlarini düzenli ve uygun bir sekilde yapamayabilirler. Tüm bu nedenlere bagli olarak “yasli ayaklarimizda” nasirlar, mantar ve benzeri bakteriyel enfeksiyonlar, tirnak mantarlari, koku, kasinti, agri ve yaralar ortaya çikabilmektedir.

KALITELI VE BAGIMSIZ BIR HAYAT IÇIN AYAK SAGLIGI

Yasimizin artmasina ve birtakim saglik sorunlari ortaya çikabilmesine ragmen, tatminkar ve kaliteli bir yasam için hareket edebilmek çok önemlidir. Birçok hastalikta egzersizin önemi vurgulanmakta ve en çok yüyürüs önerilmektedir. Bizlere hareket imkani saglayan ayaklarimiz ve bacaklarimizin sagligi da bu yüzden ayrica önem tasimaktadir.

Ayak sagligini korumak, yasla beraber ortaya çikabilecek çesitli sistemik hastaliklara karsi uyanik olmak ve bunlara ait komplikasyonlardan korunmak, agrisiz ve bagimsiz olarak degisen sartlari ile günlük hayata daha güzel ve kaliteli olarak uyum saglamayi getirecektir.

ÖNLENEBILIR SORUNLAR

Düzenli olarak ayak muayenesi ve ayak bakimi ile birçok sorun daha ortaya çikmadan çözülebilir. Seker hastaligi ve dolasim bozuklugu olan kisilerde deri beslenmesinin bozulmasi nedeniyle travma ile kolay yara açilabilecegi ve yara iyilesmesinin gecikebilecegi gözönüne alinarak, bu kisilere travmadan korunmalari konusunda egitim verilmektedir.

Ayrica yas ilerledikçe ayak numarasindaki degisimler unutulmamali, ayakkabi numarasi sik sik ölçülerek uygun ayakkabilar giyilmeli.

IPUÇLARI:

Bayindir Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktorlarindan Dr. Asli Kaptanoglu, ayak sagligi ile ilgili su ipuçlarini verdi:

Hergün ayaklarinizi kontrol edin. En ufak süpheli bir degisiklikte dermatoloji uzmanina basvurun.

Her zaman rahat ayakkabi giyin. Ayakkabinizin sikmamasi ve vurmamasi gereklidir.

Yas ile beraber ayakkabi numaranizin degisebilecegini unutmayin. Yilda bir kez ayakkabi numaranizi kontrol edin.

Ayagin kendisinde olusabilecek deformasyonlar nedeni ile özel ayakkabilar gerekebilir. Bunun için bir ortopediste danismak uygun olacaktir.

Pamuklu çoraplari tercih edin. Siki lastikleri olan naylon ve sentetik çoraplardan sakinin.

Tirnaklarinizi düzenli olarak kisa ve küt kesin. Sertlesen tirnaklarinizin için bir uzmana danisin.

Deniz kenari ve bahçe gibi yerlerde asla çiplak ayakla dolasmayin, ayaklarinizi travmalardan koruyun.

Ayaklariniz isitmak için isi kaynaklarini (sicak su, soba, kalorifer gibi ) kullanmayin. Masaj ile kan dolasimini hizlandirmak ve kalin çoraplar giymek ayaklarinizi isitmak için en uygun yoldur.

Ayaklarinizda sertlesmis dokular, nasirlar veya tirnak batmaniz varsa bunlari kendiniz kesmeye, kazimaya çalismayin; zarar verebilirsiniz. Ne yapmaniz gerektigini dermatologunuza danisin.

Yürüyüs yapin ve bunun için uygun ayakkabilar giyin.

Ayak sagliginizin sizin sagliginizin bir aynasi oldugunu unutmayin.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası