Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


El agrisi deyip geçmeyin

Hamileler, uzun süre klavye kullananlar, tenis ve golf oynayanlar, elleriniz bir çok hastalik riski ile karsi karsiya…

Ellerinizde agri ya da uyusma varsa sakin hafife almayin! Zamaninda tedavi uygulanmadiginda is cerrahi müdahaleye kadar varabilir.

Eller, vücudumuzun en degerli organlarindan. Ellerimizle yaziyoruz, tokalasiyoruz, saçlarimizi tariyoruz, bardagimizi tutuyoruz, sevdigimize dokunuyoruz... Bunlar ilk akla gelenler. Peki bu derece önemli bir isleve sahip ellerimize ne derece deger veriyoruz? Güzellesmek için krem sürmekten yada manikür yaptirmaktan söz etmiyoruz. Bizim kastettigimiz hangimiz elleri agridiginda doktora gitme ihtiyaci duyuyor? Aslinda çok basit ve önemsiz gibi gelebilir ama el sorunlari, geç tani ya da uygun olmayan tedaviler nedeniyle kisilerin yasam kalitesini etkileyen çok ciddi sorunlara neden oluyor. Acibadem Hastanesi El Cerrahisi Uzmani Dr. Ufuk Nalbantoglu, ellerle ilgili sorunlarin özellikle klavye kullanimi gibi elleriyle çalisanlar ve hamilelerde daha çok görüldügünü belirtiyor.

KADINLAR RISK ALTINDA

El sorunlarinin basinda tip dilinde “Karpal Tünel Sendromu” olarak bilinen sinir basi sendromu geliyor. Kadinlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu hastalik bas parmak ve yanindaki üç parmagin duyusunu veren, basparmak fonksiyonlarini saglayan “median” siniri etkileyen bir sorun. Dr. Nalbantoglu hastaligi söyle anlatiyor: “Median sinirinin el bileginde, parmaklari hareket ettiren tendonlar ile birlikte içinden geçtigi ‘Karpal Tünel’de baskiya ugramasi sonucu bu hastalik gelisir.” Parmaklarda uyusma, güç kaybi ve ön koldan omuza kadar yayilan agrilar ile kendini gösteren bu hastalikta genellikle geceleri uykudan uyandiran uyusma ve agrilar görülüyor. Önceleri hafif siddette olan ve çok sik görülmeyen bu belirtiler, el ve bilek dinlendirildiginde ortadan kaybolabiliyor. Ancak sinirin üzerindeki baski arttikça kisi bu belirtileri daha sik ve daha siddetli hissedebiliyor.

Peki gerekli önlem alinmazsa ne olur? Dr. Nalbantoglu bu soruyu söyle yanitliyor: “Bu dönemde gerekli önlemler alinmazsa sinirde kalici hasar meydana gelir. Sonrasinda el fonksiyonlari ile duyusunun yeniden tam onarilmasi mümkün olmaz. Tedavi olarak baslangiçta tibbi tedavi ve gece atelleri kullanilir. Yeterli iyilesme saglanmayan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanir. Cerrahi anlamda karpal tünel gevsetilmesi yapilarak sinir üzerindeki baskinin ortadan kaldirilmasi saglanir.”

Karpal Tünel Sendromu el bileklerindeki tendonlarin sismesi ve sik sik tekrarlanan hareketler sonucu bilek sinirine baski yapmasi ile ortaya çikan tibbi bir durum olarak nitelendiriliyor.

TENDINITLERE DIKKAT!

Karpal Tünel Sendromu’nun yaninda el agrisina neden olan diger faktörler söyle siralaniyor: tendinitler, ganglion kistler (el ve bilekteki kistler) tendon iltihabi, sinir sikismalari, enfeksiyon ve artrit.

Klavye kullananlari, örgü örenleri, bahçe isi ile ugrasanlari ve hamileleri en çok tehdit eden el sorunu ise tendinitler. Dr. Nalbantoglu bas parmak dahil her parmakta görülebilen bu problemi söyle anlatiyor: “Parmaklari hareket ettiren kirislerin yüzeyleri çok düzgün kiliflarla çevrilidir. Bu kirisler çesitli tünellerden geçerler. Tetik parmak probleminde kiliflarin girisi daralir, kirisler kalinlasir ve kendilerini saran kiliflara sigmazlar. Özellikle hamilelik sonrasinda görülür. Avuç içinde hassasiyet, parmak büküldügünde takilma ve kilitlenme tendinitlerin baslica belirtileri olarak kabul ediliyor.” Dr. Nalbantoglu, uzun süreli takilmalarda parmak hareketlerinde kisitlilik ve hareket kaybi görüldügünü belirtiyor. Tedavide öncelikle ilik kompres ve agri kesiciler kullaniliyor. Ödem olustugunda enjeksiyon yapiliyor. Dr. Nalbantoglu bu tedavilerin yeterli olmadigi durumlarda cerrahi müdahale yapildigini söylüyor. Ancak bu operasyon korkulacak bir ameliyat degil. Operasyon sonrasi hasta ayni gün elini kullanabiliyor. Sadece gerekli görülen hastalara fizik tedavi uygulaniyor.

ELDE OLUSAN KISTLER

El bilegini fazla kullanan kisilerde görülen bir diger sorun ise ganglion kistler. El ve bilekte, kiris kiliflarinin neden oldugu, eklem sivisiyla dolu kistik olusumlara sik olarak rastlaniyor. El ve bilegin hemen her bölgesinde görülen bu kistlerin aniden ya da yillar içinde olusabilecegini söyleyen Dr. Nalbantoglu sunlari söylüyor: “Nadiren agrili olan bu kitleler kötü huylu degildir. Çogunlukla hiçbir neden olmaksizin gelisirler. Sikayetlerin derecesine göre tibbi ya da cerrahi tedavi uygulanir.”

Tenis, golf gibi sporlarla ugrasanlarin yani sira, endüstriyel alanda çalisanlarda da bu tip iltihaplanmalar sikça görülüyor.

Dr. Ufuk Nalbantoglu “Dirsegin iç ve dis kenarinda bulunan kemik çikintilarina yapisan kaslarin yapisma inflamasyonlaridir” diyerek hastaligi tanimliyor ve ekliyor: “Hastalik teshis edildiginde öncelikle streching tavsiye ediliyor. Bileklik ve ilaç kullaniminin yani sira fizik tedavi de uygulaniyor.”

DUPUYTRENS HASTALIGI

Ellerde rastlanan bu hastalik daha çok kuzey ülkelerinde görülüyor. Dr. Nalbantoglu bu hastaligi söyle anlatiyor: ” Avuç içi ve cilt alti dokusunun kalinlasmasiyla, parmaklara kadar uzanan bantlar olusur. Bu bantlar avuç içinde bir çekilme yaratir. tedavisi cerrahi olarak bu dokunun çikarilmasi seklinde olur. tedavi hastaligin seyrine göre de degisir. Cerrahi girisim sonrasi uygulanan el terapisi ile fonksiyonlarda belirgin gelisme saglanmaktadir.”

ÖNLEMLER

Burkulma, zorlanma, tendon iltihabi ve karpal tünel sendromu varsa aslinda kendi basiniza alabileceginiz basit önlemler var. Öncelikle sürekli tekrarlamaya dayanan hareketlerden kaçinmaniz gerekiyor. Klavye kullanirken kol ve bileklerinizi uygun sekilde destekleyin ve arada mola vermeye dikkat edin. Ayrica uzmanlar çalisma öncesi ve sonrasinda isinma ve sogumayi da dikkate alarak egzersiz yapmanizi tavsiye ediyorlar.

ELDE OLUSAN SORUNLAR

Karpal Tünel Sendromu

Belirtileri : Gece uyusmalari, parmaklarda uyusma, güç kaybi ve ön koldan omuza kadar yayilan agrilar.

Tedavisi : Tibbi tedavi ve gece atelleri kullanilir. Yeterli iyilesme saglanmayan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanir.

Gangilon Kistler

Belirtileri : El ve bilekte kist.

Tedavisi : Tibbi ya da cerrahi tedavi (artroskopik cerrahi)

Tendinitler

Belirtileri : Avuç içinde hassasiyet, parmak büküldügünde takilma ve kilitlenme

Tedavisi : Ilik kompres ve agri kesiciler kullaniliyor. Ödem olustugunda enjeksiyon yapiliyor. Yeterli olmazsa cerrahi müdahale uygulanir.

Tenisçi-Golfçü Dirsegi

Belirtileri : El ve bilekte agri

Tedavisi : Streching, bileklik ve ilaç kullanimi, fizik tedavi; rahatlamayan durumlarda cerrahi tedavi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası