Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik elde basliyor

Bulasici hastaliklardan korunmanin en kolay ve etkili yolu el yikamak.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, ellerin temiz gibi göründügü durumlarda bile bir santimetrekarelik alaninda 2-6 bin arasinda bakteri bulundugunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Tayar, günlük hayatta en sik gerçeklestirilen eylemlerden biri olan el yikamanin basit gibi görünen, ancak çok önemli oldugunu bildirdi. Çevrede oldugu kadar insan vücudunda da milyonlarca mikroorganizmanin yasadigini belirten Prof. Dr. Tayar, “Normal eriskin bir insanin elinin temiz gibi göründügü durumlarda bile, elin bir santimetrekarelik alaninda, el sirtinda 2 bin, avuç içinde 4 bin, bileklerde ise 6 bin adet bakteri bulunur” dedi.

Tayar, bilimadamlarinin, ABD’de her yil 76 milyon gida zehirlenmesi vakasi oldugunu, zehirlenmelere neden olan gidalarin yüzde 70’inin hazirlanma sirasinda bozuldugunu, bozulan gidalarin yüzde 40’ina da ellerin neden oldugunu saptadiklarini ifade etti. Bu oranin, el temizliginin basite alinmamasi gerektigini ortaya koydugunu vurgulayan Tayar, Türk toplumunda da sik el yikama aliskanliginin olmadigindan yakindi.

Tayar, söyle devam etti: “Temizligi ile övünen bir toplum olarak nasil olup da genel tuvaletlerimizi bu kadar kirli birakiyoruz! Üstelik bu tuvaletleri kullanan birçok kisinin elini yikamadan çiktigini, elini yikayanlarin da çogunlukla sabun kullanmadigini gözlemliyoruz. Tuvaletlerden bulasabilecek mikroplara karsi uygun tekniklerle el yikamak son derece etkili oldugu gibi üst solunum yolu enfeksiyonlari, grip gibi hastaliklara neden olabilen virüslerden de korunmanin en basit yolu el temizligidir. Öksürürken mendil kullanmak yerine agzimizi elimizle kapatir ve avcumuzun içine hapsiririz. Ayni havayi soludugumuz diger kisilerin hastalanmamasi için yaptigimiz bu davranis sonrasinda da elimizi yikamadan ayni insanlarla tokalasarak ayriliriz. Sonuçta elimizi bir hastalik bulastirma araci olarak kullanmis oluruz. Son yillarda ortaya çikan SARS virüsünden sonra dogru el yikamanin önemi daha çok gündeme geldi. Bu virüs ellerde saatlerce canli kalabilir. Bu nedenle el yikama ayri bir önem kazanmaktadir.”

2002 verilerine göre, Türkiye’de yilda kisi basina ortalama 800 gram temizlik kagidi tüketildigini, bu oranin ABD’de 24 kilogram oldugunu anlatan Tayar, yilda kisi basina tüketilen ortalama tuvalet kagidi miktarinin dört, kagit havlu miktarinin ise bir rulo oldugundan, 100 konuttan sadece 24’ünde tuvalet kagidi kullanildigindan yakindi.

EL YIKAMANIN ÖNEMI

“Bulasici hastaliklardan korunmanin en kolay ve etkili yolu el yikamadan geçmektedir” diyen Tayar, ellerin tuvaleti kullandiktan, öksürüp hapsirdiktan, burun temizliginden sonra dogru sekilde yikanmasi gerektigini, temizlikte sivi sabun kullanilmasinin daha saglikli oldugunu belirtti.

Tayyar, kati el sabunu ile sivi sabun arasinda etkileri bakimindan farklilik olmamakla birlikte, kisilerin kullanimdan sonra temizlemeden yerine koymalari nedeniyle, kati sabunun kendisinin kirlilik nedeni olabildigini vurgulayarak, sunlari söyledi: “Bu yüzden özellikle toplu yasanan yerlerde sivi sabunlarin kullanimi tercih edilmelidir. Kendi sagligimiz ve toplum sagligi açisindan dogru el yikama aliskanligini kazanir, çevremize de bu aliskanligi asilayabilirsek gida zehirlenmeleri ve bulasici hastaliklarin önüne geçebilmek adina büyük bir adim atmis oluruz.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası