Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de Yüksek Tansiyon Sikligi Giderek Artiyor...

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nevres Koylan, Türk toplumunda, hareketsiz yasam, obezite ve beslenme aliskanliklarinin degismesine bagli olarak hipertansiyon sikliginin giderek arttigini bildirdi.

Prof. Dr. Koylan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yüksek tansiyonun, nedeni kesin bilinmemekle birlikte kisinin yasadigi çevre, yasam tarzi ve genetik özelliklerle yakin ilgisi bulundugunu kaydetti.

Türkiye'de tüm eriskin toplum göz önüne alindiginda her 5 kisiden 1'i, 40 yas üzerindeki nüfusun ise 3'te 1'inde hipertansiyon bulundugunu belirten Prof. Dr. Koylan, söyle dedi:''65 yas üzerinde ise her 3 kisiden 2'si hipertansiyonludur. Türk toplumunda giderek hipertansiyon sikligi artiyor. Bu durum, ciddi bir toplumsal saglik tehdidini gündeme getirmektedir. Artisin nedeni, hareketsiz yasam tarzi, kirsal yasamdan sehir yasamina geçis, beslenme aliskanliklarinda degisme ve obezitenin artmasidir.''

Hipertansiyonun inme, beyin kanamasi, kalp krizi, kalp ve böbrek yetersizlikleri ile bacak-damar hastaliklarina yol açtigini dile getiren Prof. Dr. Koylan, seker hastaligina isaret etti.

Prof. Dr. Nevres Koylan, ''Genelde her 10 seker hastasindan 8 tanesinde hipertansiyon vardir ve her 3 hipertansiyonludan da 1'i seker hastasidir'' dedi.

Hipertansiyonun her yasta ve cinsiyette görülebilen bir hastalik oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Koylan, ancak görülme riskinin yasla birlikte arttigini söyledi.

Tedavi ve Value Çalismasi...

Yüksek tansiyon tedavisinin, yasam tarzi degisiklikleri ve ilaç olmak üzere 2 sekilde yapildigini ve her 2 yöntemin birlikte uygulandigini ifade eden Prof. Dr. Koylan, ''Yasam tarzi degisiklikleri arasinda, tuz ve alkol kisitlamasi, diyetin düzenlenmesi, düzenli egzersiz, sigaranin birakilmasi ve sismanlikla mücadele bulunur. Ancak, hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürmesi gerekir'' diye konustu.

Geçen haziran ayinda Paris'te yapilan Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi'nde (ESH) açiklanan VALUE (Valsartan Uzun Süreli Antihipertansif Kullanim Degerlendirmesi) çalismasi hakkinda da bilgi veren Prof. Dr. Koylan, bunun 137'si Türkiye'den olmak üzere tüm dünyada 15 bini askin hastayla gerçeklestirildigini anlatti.

Bu çalismayla etken maddeleri valsartan ve amlodipin olan ve en sik kullanilan 2 hipertansiyon ilacinin karsilastirildigini bildiren Prof. Dr. Nevres Koylan, çikan bazi sonuçlari söyle siraladi:''Hipertansiyon tedavisinde kan basincinin ne kadar düsürüldügü, hangi ilaçla düsürüldügünden çok daha önemlidir. Kan basincini ne kadar fazla düsürürseniz elde ettiginiz yarar da o kadar fazla olmaktadir. Kan basincinin esit ölçüde düsürülmesi durumunda her 2 ilaç arasinda riskleri azaltmak açisindan bir fark yoktur, ancak valsartan grubunda gözlenen yan etkiler daha azdir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası