Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de Yüksek Tansiyon Sikligi Giderek Artiyor...

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nevres Koylan, Türk toplumunda, hareketsiz yasam, obezite ve beslenme aliskanliklarinin degismesine bagli olarak hipertansiyon sikliginin giderek arttigini bildirdi.

Prof. Dr. Koylan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yüksek tansiyonun, nedeni kesin bilinmemekle birlikte kisinin yasadigi çevre, yasam tarzi ve genetik özelliklerle yakin ilgisi bulundugunu kaydetti.

Türkiye'de tüm eriskin toplum göz önüne alindiginda her 5 kisiden 1'i, 40 yas üzerindeki nüfusun ise 3'te 1'inde hipertansiyon bulundugunu belirten Prof. Dr. Koylan, söyle dedi:''65 yas üzerinde ise her 3 kisiden 2'si hipertansiyonludur. Türk toplumunda giderek hipertansiyon sikligi artiyor. Bu durum, ciddi bir toplumsal saglik tehdidini gündeme getirmektedir. Artisin nedeni, hareketsiz yasam tarzi, kirsal yasamdan sehir yasamina geçis, beslenme aliskanliklarinda degisme ve obezitenin artmasidir.''

Hipertansiyonun inme, beyin kanamasi, kalp krizi, kalp ve böbrek yetersizlikleri ile bacak-damar hastaliklarina yol açtigini dile getiren Prof. Dr. Koylan, seker hastaligina isaret etti.

Prof. Dr. Nevres Koylan, ''Genelde her 10 seker hastasindan 8 tanesinde hipertansiyon vardir ve her 3 hipertansiyonludan da 1'i seker hastasidir'' dedi.

Hipertansiyonun her yasta ve cinsiyette görülebilen bir hastalik oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Koylan, ancak görülme riskinin yasla birlikte arttigini söyledi.

Tedavi ve Value Çalismasi...

Yüksek tansiyon tedavisinin, yasam tarzi degisiklikleri ve ilaç olmak üzere 2 sekilde yapildigini ve her 2 yöntemin birlikte uygulandigini ifade eden Prof. Dr. Koylan, ''Yasam tarzi degisiklikleri arasinda, tuz ve alkol kisitlamasi, diyetin düzenlenmesi, düzenli egzersiz, sigaranin birakilmasi ve sismanlikla mücadele bulunur. Ancak, hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürmesi gerekir'' diye konustu.

Geçen haziran ayinda Paris'te yapilan Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi'nde (ESH) açiklanan VALUE (Valsartan Uzun Süreli Antihipertansif Kullanim Degerlendirmesi) çalismasi hakkinda da bilgi veren Prof. Dr. Koylan, bunun 137'si Türkiye'den olmak üzere tüm dünyada 15 bini askin hastayla gerçeklestirildigini anlatti.

Bu çalismayla etken maddeleri valsartan ve amlodipin olan ve en sik kullanilan 2 hipertansiyon ilacinin karsilastirildigini bildiren Prof. Dr. Nevres Koylan, çikan bazi sonuçlari söyle siraladi:''Hipertansiyon tedavisinde kan basincinin ne kadar düsürüldügü, hangi ilaçla düsürüldügünden çok daha önemlidir. Kan basincini ne kadar fazla düsürürseniz elde ettiginiz yarar da o kadar fazla olmaktadir. Kan basincinin esit ölçüde düsürülmesi durumunda her 2 ilaç arasinda riskleri azaltmak açisindan bir fark yoktur, ancak valsartan grubunda gözlenen yan etkiler daha azdir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası