Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de Yüksek Tansiyon Sikligi Giderek Artiyor...

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nevres Koylan, Türk toplumunda, hareketsiz yasam, obezite ve beslenme aliskanliklarinin degismesine bagli olarak hipertansiyon sikliginin giderek arttigini bildirdi.

Prof. Dr. Koylan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yüksek tansiyonun, nedeni kesin bilinmemekle birlikte kisinin yasadigi çevre, yasam tarzi ve genetik özelliklerle yakin ilgisi bulundugunu kaydetti.

Türkiye'de tüm eriskin toplum göz önüne alindiginda her 5 kisiden 1'i, 40 yas üzerindeki nüfusun ise 3'te 1'inde hipertansiyon bulundugunu belirten Prof. Dr. Koylan, söyle dedi:''65 yas üzerinde ise her 3 kisiden 2'si hipertansiyonludur. Türk toplumunda giderek hipertansiyon sikligi artiyor. Bu durum, ciddi bir toplumsal saglik tehdidini gündeme getirmektedir. Artisin nedeni, hareketsiz yasam tarzi, kirsal yasamdan sehir yasamina geçis, beslenme aliskanliklarinda degisme ve obezitenin artmasidir.''

Hipertansiyonun inme, beyin kanamasi, kalp krizi, kalp ve böbrek yetersizlikleri ile bacak-damar hastaliklarina yol açtigini dile getiren Prof. Dr. Koylan, seker hastaligina isaret etti.

Prof. Dr. Nevres Koylan, ''Genelde her 10 seker hastasindan 8 tanesinde hipertansiyon vardir ve her 3 hipertansiyonludan da 1'i seker hastasidir'' dedi.

Hipertansiyonun her yasta ve cinsiyette görülebilen bir hastalik oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Koylan, ancak görülme riskinin yasla birlikte arttigini söyledi.

Tedavi ve Value Çalismasi...

Yüksek tansiyon tedavisinin, yasam tarzi degisiklikleri ve ilaç olmak üzere 2 sekilde yapildigini ve her 2 yöntemin birlikte uygulandigini ifade eden Prof. Dr. Koylan, ''Yasam tarzi degisiklikleri arasinda, tuz ve alkol kisitlamasi, diyetin düzenlenmesi, düzenli egzersiz, sigaranin birakilmasi ve sismanlikla mücadele bulunur. Ancak, hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürmesi gerekir'' diye konustu.

Geçen haziran ayinda Paris'te yapilan Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi'nde (ESH) açiklanan VALUE (Valsartan Uzun Süreli Antihipertansif Kullanim Degerlendirmesi) çalismasi hakkinda da bilgi veren Prof. Dr. Koylan, bunun 137'si Türkiye'den olmak üzere tüm dünyada 15 bini askin hastayla gerçeklestirildigini anlatti.

Bu çalismayla etken maddeleri valsartan ve amlodipin olan ve en sik kullanilan 2 hipertansiyon ilacinin karsilastirildigini bildiren Prof. Dr. Nevres Koylan, çikan bazi sonuçlari söyle siraladi:''Hipertansiyon tedavisinde kan basincinin ne kadar düsürüldügü, hangi ilaçla düsürüldügünden çok daha önemlidir. Kan basincini ne kadar fazla düsürürseniz elde ettiginiz yarar da o kadar fazla olmaktadir. Kan basincinin esit ölçüde düsürülmesi durumunda her 2 ilaç arasinda riskleri azaltmak açisindan bir fark yoktur, ancak valsartan grubunda gözlenen yan etkiler daha azdir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası