Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de Yüksek Tansiyon Sikligi Giderek Artiyor...

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nevres Koylan, Türk toplumunda, hareketsiz yasam, obezite ve beslenme aliskanliklarinin degismesine bagli olarak hipertansiyon sikliginin giderek arttigini bildirdi.

Prof. Dr. Koylan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yüksek tansiyonun, nedeni kesin bilinmemekle birlikte kisinin yasadigi çevre, yasam tarzi ve genetik özelliklerle yakin ilgisi bulundugunu kaydetti.

Türkiye'de tüm eriskin toplum göz önüne alindiginda her 5 kisiden 1'i, 40 yas üzerindeki nüfusun ise 3'te 1'inde hipertansiyon bulundugunu belirten Prof. Dr. Koylan, söyle dedi:''65 yas üzerinde ise her 3 kisiden 2'si hipertansiyonludur. Türk toplumunda giderek hipertansiyon sikligi artiyor. Bu durum, ciddi bir toplumsal saglik tehdidini gündeme getirmektedir. Artisin nedeni, hareketsiz yasam tarzi, kirsal yasamdan sehir yasamina geçis, beslenme aliskanliklarinda degisme ve obezitenin artmasidir.''

Hipertansiyonun inme, beyin kanamasi, kalp krizi, kalp ve böbrek yetersizlikleri ile bacak-damar hastaliklarina yol açtigini dile getiren Prof. Dr. Koylan, seker hastaligina isaret etti.

Prof. Dr. Nevres Koylan, ''Genelde her 10 seker hastasindan 8 tanesinde hipertansiyon vardir ve her 3 hipertansiyonludan da 1'i seker hastasidir'' dedi.

Hipertansiyonun her yasta ve cinsiyette görülebilen bir hastalik oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Koylan, ancak görülme riskinin yasla birlikte arttigini söyledi.

Tedavi ve Value Çalismasi...

Yüksek tansiyon tedavisinin, yasam tarzi degisiklikleri ve ilaç olmak üzere 2 sekilde yapildigini ve her 2 yöntemin birlikte uygulandigini ifade eden Prof. Dr. Koylan, ''Yasam tarzi degisiklikleri arasinda, tuz ve alkol kisitlamasi, diyetin düzenlenmesi, düzenli egzersiz, sigaranin birakilmasi ve sismanlikla mücadele bulunur. Ancak, hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürmesi gerekir'' diye konustu.

Geçen haziran ayinda Paris'te yapilan Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi'nde (ESH) açiklanan VALUE (Valsartan Uzun Süreli Antihipertansif Kullanim Degerlendirmesi) çalismasi hakkinda da bilgi veren Prof. Dr. Koylan, bunun 137'si Türkiye'den olmak üzere tüm dünyada 15 bini askin hastayla gerçeklestirildigini anlatti.

Bu çalismayla etken maddeleri valsartan ve amlodipin olan ve en sik kullanilan 2 hipertansiyon ilacinin karsilastirildigini bildiren Prof. Dr. Nevres Koylan, çikan bazi sonuçlari söyle siraladi:''Hipertansiyon tedavisinde kan basincinin ne kadar düsürüldügü, hangi ilaçla düsürüldügünden çok daha önemlidir. Kan basincini ne kadar fazla düsürürseniz elde ettiginiz yarar da o kadar fazla olmaktadir. Kan basincinin esit ölçüde düsürülmesi durumunda her 2 ilaç arasinda riskleri azaltmak açisindan bir fark yoktur, ancak valsartan grubunda gözlenen yan etkiler daha azdir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası