Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayran kanser baslangicini önlüyor

Yaz günlerinin en ideal içeçeklerinden olan ayran adeta ilaç gibi. Kanser baslangicini önleyen ayranin faydalari saymakla bitmiyor. Iste ayranin yararlari.

Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin basinda gelen ayran, içerigindeki yogurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin baslangicini önlüyor ve tümör hücrelerinin gelisimini geriletiyor.

Uludag Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni Ve Teknolojisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sicak yaz günlerinde, vücudun ter yoluyla kaybettigi su ve mineralin yerine konmasi açisindan büyük önem tasiyan ayranin, saglik açisindan son derece yararli bir içecek oldugunu söyledi.

MINERAL VE VITAMIN DEPOSU

Ayranin, hayli zengin bir içerige sahip oldugunu belirten Prof. Dr. Tayar, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dislerin olusumuna olumlu etki yapan ayranin ayrica, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu oldugunu kaydetti.

YAN ETKISIZ

Prof. Dr. Tayar, ayranin bugüne kadar hiçbir olumsuz etkisinin saptanmadigina isaret ederek, söyle konustu: Ayran, özellikle içeriginde bulunun yogurt bakterileri sayesinde, çok önemli bir içecektir. Yogurt bakterilerinin antikanserojen etkileri arastirmalar sonucunda ortaya konmustur. Bu arastirmalarda, özellikle yogurt bakterilerinin kanser baslangicini önledigi ve tümör hücrelerinin gelisimini geriletigi saptanmistir. Yogurt bakterileri tasiyan ayran ayrica, kolesterol miktarini azaltmasinin yani sira, toksik maddelerin nötralizasyonunu da saglar.

YAZ IÇIN IDEAL

Ayranin, vücudun sivi dengesinin korunmasi açisindan da önemli oldugunu dile getiren Prof. Dr. Tayar, yaz aylarinda asiri sicaklar nedeniyle kaybedilen sivinin, yine mutlaka sivi tüketimiyle geri kazanilmasi gerektigini ve bu sivinin sodyum ve klorür iyonlari açisindan zengin olmasinin büyük önem tasidigini kaydetti.

Prof. Dr. Tayar, ayranin elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek oldugunu belirterek, Bu sebeple, yaz aylarinda bolca ayran tüketmeliyiz. Ayran ayrica, bagirsak florasinin stabilitesini artiriyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzluklarin giderilmesine yardimci olur. Birçok sindirim bozuklugu üzerinde tedavi edici etki yapar. Vücudun sivi akisini dengelemek ve normal kan basincini saglamak için gerekli olan potasyumu saglar dedi.

KAYNAK: www.hekimce.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası