Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayran kanser baslangicini önlüyor

Yaz günlerinin en ideal içeçeklerinden olan ayran adeta ilaç gibi. Kanser baslangicini önleyen ayranin faydalari saymakla bitmiyor. Iste ayranin yararlari.

Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin basinda gelen ayran, içerigindeki yogurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin baslangicini önlüyor ve tümör hücrelerinin gelisimini geriletiyor.

Uludag Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni Ve Teknolojisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sicak yaz günlerinde, vücudun ter yoluyla kaybettigi su ve mineralin yerine konmasi açisindan büyük önem tasiyan ayranin, saglik açisindan son derece yararli bir içecek oldugunu söyledi.

MINERAL VE VITAMIN DEPOSU

Ayranin, hayli zengin bir içerige sahip oldugunu belirten Prof. Dr. Tayar, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dislerin olusumuna olumlu etki yapan ayranin ayrica, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu oldugunu kaydetti.

YAN ETKISIZ

Prof. Dr. Tayar, ayranin bugüne kadar hiçbir olumsuz etkisinin saptanmadigina isaret ederek, söyle konustu: Ayran, özellikle içeriginde bulunun yogurt bakterileri sayesinde, çok önemli bir içecektir. Yogurt bakterilerinin antikanserojen etkileri arastirmalar sonucunda ortaya konmustur. Bu arastirmalarda, özellikle yogurt bakterilerinin kanser baslangicini önledigi ve tümör hücrelerinin gelisimini geriletigi saptanmistir. Yogurt bakterileri tasiyan ayran ayrica, kolesterol miktarini azaltmasinin yani sira, toksik maddelerin nötralizasyonunu da saglar.

YAZ IÇIN IDEAL

Ayranin, vücudun sivi dengesinin korunmasi açisindan da önemli oldugunu dile getiren Prof. Dr. Tayar, yaz aylarinda asiri sicaklar nedeniyle kaybedilen sivinin, yine mutlaka sivi tüketimiyle geri kazanilmasi gerektigini ve bu sivinin sodyum ve klorür iyonlari açisindan zengin olmasinin büyük önem tasidigini kaydetti.

Prof. Dr. Tayar, ayranin elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek oldugunu belirterek, Bu sebeple, yaz aylarinda bolca ayran tüketmeliyiz. Ayran ayrica, bagirsak florasinin stabilitesini artiriyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzluklarin giderilmesine yardimci olur. Birçok sindirim bozuklugu üzerinde tedavi edici etki yapar. Vücudun sivi akisini dengelemek ve normal kan basincini saglamak için gerekli olan potasyumu saglar dedi.

KAYNAK: www.hekimce.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası