Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS kontrol altina alinamiyor

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkelerde yapilan son arastirma korkunç gerçegi bir kez daha gözler önüne serdi. Arastirmaya göre 38 milyon kisi HIV virüsü tasiyor.

AIDS hastaligi ve HIV virüsünün ne kadar yaygin oldugu konusunda açiklanan son rakamlara göre, hastaligin yayilmaya devam ettigi ve geçen yil 38 milyon kisinin virüsü tasidigi belirlendi.

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkeler ilk kez ülke genelinde bir arastirma yapildi

Bu, bir kaç yil önce açiklanan rakamlara göre düsük olsa da, hastaligin kontrol altinda oldugu anlamina gelmiyor. Rakamlar arasindaki fark, Birlesmis Milletler AIDS Programi'nin yaptigi hesaplamalarin yöntemini degistirmis olmasi.

HIV virüsü hakkinda elde bulunan veriler, hamile kadinlar üzerinde dogum öncesinde yapilan testlere dayaniyor. Ancak bu, HIV virüsünün, o ülkede ne kadar yaygin oldugunun gerçek bir göstergesi degil daha çok bilimsel yöntemlerle hesaplanmis bir veri tahmini.

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkeler ilk kez ülke genelinde bir arastirma yapildi. Bu arastirma sonucunda AIDS'in ve HIV virüsünün ne kadar yaygin oldugu konusunda daha dogru bir sonuca ulasildi ve daha önce yapilan tahminlerin çok yüksek oldugu ortaya çikti.

Kaç kisinin HIV pozitif oldugunu kesin olarak söyleyebilmek mümkün degil bu nedenle eldeki istatistikî bilgiler kullanilarak bir tahmin yapiliyor.

Gelecekte kaç kisinin AIDS ve HIV tedavisine ihtiyaç duyacagi kestirilemiyor

Birlesmis Milletler AIDS Programi'nin bilim danismani Catherine Hankins, su anda belirledikleri rakamin ulasilabilecek en dogru veri oldugunu belirtiyor.

Hankins, "Elimizdeki istatistik bilgiler, açikladigimiz tahminler metodolojik olarak en saglikli çalismanin sonucu. Bu sonuca ulasmak için en son verileri, dogruya en yakin tahminleri kullandik. Ulastigimiz sonuçlar uzmanlar tarafindan kontrol edildi ve dogrulandi" diyor ve ekliyor "Açikladigimiz sonuçlarla birlikte 'dogruluk oranini' gösteren verileri de açikliyoruz."

Kesin sonuçlara ulasilamamasi, hükümetlerin, yardim kuruluslarinin ve doktorlarin uzun dönemli planlar yapmalarini olanak vermiyor. Gelecekte kaç kisinin AIDS ve HIV tedavisine ihtiyaç duyacagi kestirilemiyor.

Eldeki verilerin en verimli sekilde kullanilmasi, bugüne kadar uygulanan önlemlerin ne kadar ise yaradigini belirlemeye ve sinirli kaynaklarin bundan böyle hangi yönde kullanilmasi gerektigine de rehber olacak.

Kaynak: bbcturkish.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası