Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS kontrol altina alinamiyor

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkelerde yapilan son arastirma korkunç gerçegi bir kez daha gözler önüne serdi. Arastirmaya göre 38 milyon kisi HIV virüsü tasiyor.

AIDS hastaligi ve HIV virüsünün ne kadar yaygin oldugu konusunda açiklanan son rakamlara göre, hastaligin yayilmaya devam ettigi ve geçen yil 38 milyon kisinin virüsü tasidigi belirlendi.

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkeler ilk kez ülke genelinde bir arastirma yapildi

Bu, bir kaç yil önce açiklanan rakamlara göre düsük olsa da, hastaligin kontrol altinda oldugu anlamina gelmiyor. Rakamlar arasindaki fark, Birlesmis Milletler AIDS Programi'nin yaptigi hesaplamalarin yöntemini degistirmis olmasi.

HIV virüsü hakkinda elde bulunan veriler, hamile kadinlar üzerinde dogum öncesinde yapilan testlere dayaniyor. Ancak bu, HIV virüsünün, o ülkede ne kadar yaygin oldugunun gerçek bir göstergesi degil daha çok bilimsel yöntemlerle hesaplanmis bir veri tahmini.

Burundi, Zambia, Güney Afrika gibi ülkeler ilk kez ülke genelinde bir arastirma yapildi. Bu arastirma sonucunda AIDS'in ve HIV virüsünün ne kadar yaygin oldugu konusunda daha dogru bir sonuca ulasildi ve daha önce yapilan tahminlerin çok yüksek oldugu ortaya çikti.

Kaç kisinin HIV pozitif oldugunu kesin olarak söyleyebilmek mümkün degil bu nedenle eldeki istatistikî bilgiler kullanilarak bir tahmin yapiliyor.

Gelecekte kaç kisinin AIDS ve HIV tedavisine ihtiyaç duyacagi kestirilemiyor

Birlesmis Milletler AIDS Programi'nin bilim danismani Catherine Hankins, su anda belirledikleri rakamin ulasilabilecek en dogru veri oldugunu belirtiyor.

Hankins, "Elimizdeki istatistik bilgiler, açikladigimiz tahminler metodolojik olarak en saglikli çalismanin sonucu. Bu sonuca ulasmak için en son verileri, dogruya en yakin tahminleri kullandik. Ulastigimiz sonuçlar uzmanlar tarafindan kontrol edildi ve dogrulandi" diyor ve ekliyor "Açikladigimiz sonuçlarla birlikte 'dogruluk oranini' gösteren verileri de açikliyoruz."

Kesin sonuçlara ulasilamamasi, hükümetlerin, yardim kuruluslarinin ve doktorlarin uzun dönemli planlar yapmalarini olanak vermiyor. Gelecekte kaç kisinin AIDS ve HIV tedavisine ihtiyaç duyacagi kestirilemiyor.

Eldeki verilerin en verimli sekilde kullanilmasi, bugüne kadar uygulanan önlemlerin ne kadar ise yaradigini belirlemeye ve sinirli kaynaklarin bundan böyle hangi yönde kullanilmasi gerektigine de rehber olacak.

Kaynak: bbcturkish.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası