Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Miyelom Hastalari “Miyelom Günleri Istanbul”da Bulustu

Türkiye’nin dört bir yanindan Istanbul’a gelen Miyelom hastalari, hastaliklarina çözüm aradi. Türk Hematoloji Dernegi Miyelom Alt Komitesi ve Uluslararasi Miyelom Vakfi, Novartis’in katkilariyla 2–3 Temmuz tarihlerinde Istanbul’da Miyelom Hasta Günleri düzenledi. Miyelom hastalari ve hasta yakinlarina açik olan toplantinin ilk gününde miyelomun nedenleri, belirtileri ve benzer hastaliklar ile yeni tedavi yöntemleri uzman hekimler tarafindan anlatildi. Hastalikla mücadele eden hasta ve hasta yakinlarinin da birikimlerini hastalarla paylastigi seminerlerin ikinci gününde ise hekimler için bilimsel toplanti gerçeklestiridi.

Ilki 2001 yilinda yine Istanbul’da gerçeklestirilen Miyelom Günleri’nin ikincisi 2-3 Temmuz’da The Marmara Oteli’nde düzenlendi. ABD, Ingiltere, Italya, Hollanda, Almanya ve Türkiye’den miyelom konusunda uzman hekimlerin, hasta ve hasta yakinlarinin katildigi seminerler 10.00 ile 16.00 arasinda The Marmara Oteli’nde gerçeklestirildi.

Ilk günkü seminerin sabah oturumunda “Miyelom’un Nedenleri, Belirtileri ve Benzer Hastaliklar”, öglen oturumunda “Klasik Tedavi Yöntemleri” katilimcilara aktarilirken; ögleden sonraki oturumda “Transplantasyonun Rolü ve Yeni Tedavi Seçenekleri” masaya yatirildi.

Hollanda’dan katilan Prof. Dr.Pieter Sonneveld, Miyeloma hastaliginda yeni tedavi olanaklarinin arttigina dikkat çekerek; “Günümüzde tip basdöndürücü bir hizla ilerlemekte, hemen her gün yeni bir ilaç ya da tedavi yöntemi gün isigina çikmaktadir. Multipl Miyelom bu açidan sansli bir hastalik: Klinik arastirma asamasinda olan yeni tedavi olanaklari arasinda, anjiyogenezi engelleyen ilaç grubu, bagisiklik sistemi güçlendiricileri, miyelom hücrelerine karsi hazirlanan asilar, tirozin kinaz inhibitörler, bazi antibiyotikler ve etkin biofosfonat türü kemik güçlendiriciler bulunuyor” dedi. Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Ibni Sina Hastanesi’nden Prof. Dr. Meral Beksaç da, Türkiye’de Miyelom tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Miyelom Günleri, Miyelom tedavisiyle ilgili dünyadaki son gelismelerin ve canli örneklerin hastalarla paylasilmasi; öte yandan tedavi yöntemleri ile uluslararasi klinik arastirma ve destek gruplarinin aktivitilerinden olusan hekimlere yönelik seminerlerle “miyelom gündemini” Istanbul’a tasidi.

Miyelom ve Multipl Miyelom (kemik iligi kanseri) nedir?

Miyelom, plazma hücrelerinin kontrolsüz çogalmasi sonucu olusan kemik iligi tümörüdür. Bu tümörün kemiklerde yaygin bir sekilde bulunmasi ile olusan hastaliga da “multipl miyelom” denir. Kanserlesen plazma hücreleri, normalde kan hücrelerinin üretildigi yer olan kemik iliginde çogaldiklari içi hastalik “kemik iligi kanseri” olarak da adlandirilir.

Çogu kez sinsi bir sekilde baslayan, genellikle yavas ilerleyen bir tür kan kanseri olan multipl miyelom, genellikle ileri yas hastaligidir. En sik görüldügü yas grubu 65-70’dir. Ancak son yillarda yas ortalamasi 50-55’e dogru kayma egilimindedir. Çocuklarda görülmez. Erkeklerde kadinlara oranla iki kat daha siktir. Son yillarda hastaligin giderek daha genç kisilerde görülmesinin yani sira, giderek daha sik gözlendigi de bir gerçektir.

ABD’de her yil 13 bin kisiye multipl miyelom tanisi konarken, Türkiye’de bu sayi yaklasik 3 bindir.

Uluslararasi Miyelom Vakfi (IMF) Hakkinda

Brian Novis, Susie Novis ve Brian Durie tarafindan kurulan IMF 1990 yili Ekim ayinda faaliyete baslamistir. 1993 yilindan beri hasta ve hasta yakinlarina yönelik seminerler düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü uzmanlarin katildigi bu interaktif toplantilarda hastalar, hastaligin tedavisindeki gelismeleri ve hastalikla nasil mücadele edebilecekleri hakkinda bilgilendirilmektedirler.

Ilk Klinik Konferans 1992 yilinda yapilmistir “Myeloma Today” isimli dergi 1992 yilinda basilmaya baslanmistir. Yilda 6 sayi çikarilan dergi, hem hekimler hem hastalar, hem de hasatlikla ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için bir kaynaktir.

Bilimsel Danisma Kurulu dünya çapinda multiple miyelom konusunda uzman 47 bilim adamindan olusmaktadir ve egitim, tedavi ve arastirma hedeflerinde IMF’e destek vermektedirler.

Bilgi için, greenactive, Banu Alural Polat, 0212 274 30 47/114


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası