Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara içene ameliyat yok

Dünyaca ünlü kalp cerrahimiz Prof. Dr. Mehmet Öz, sigarayi birakmayan hastalarini kalp ameliyati yapmadigini söyledi. Peki Öz'ün gerekçesi neydi?

Kalbimizin saglikli çalismasi için yapmamiz gerekenleri çarpici örnekler vererek açiklayan Öz, Türkiye’de verdigi konferanslarin son derece ilgi çekici oldugunu belirtti. Konferanslara olan ilginin çok büyük oldugunu söyleyen Prof. Öz; “Çünkü Türkiye’de kalp krizi orani çok yüksek. Yüksek tansiyon, seker hastaligi ve sigara, kalbi koruyan hücreleri öldürüyor. Bu da kalp krizine sebep oluyor. Türkiye’de yasayan insanlar genellikle sagliksiz beslendikleri için, kalp krizi geçirme riskleri daha yüksek oluyor. Kalp krizinin sebeplerini merak ettikleri için, konferanslara gösterdikleri ilgi de büyüktü.” dedi. Yasadigimiz plazalarda, klimalardan gelen kirli havalari soluyoruz. Bu durum ve sehir trafigi kalp krizi geçirme nedenlerinden mi? sorusuna Prof. Öz su cevabi verdi:

Kirli hava kalp krizine sebep

“Çok etkili. Ama bu kirliligi önlemek kimin vazifesi? Bu aslinda hükümetin degil bizim vazifemiz. Havayi kirleten seyleri halk olarak hükümete birakiyoruz. Buna Amerika da dahil, bu tür seyleri hükümete birakmamiz yanlis. Temizligi, kendimiz saglamaliyiz.” Kalp krizi 5 dakika içinde ortaya çikabilir. Kötü rüya görmek, kalbi nasil etkiler? Gece rüyada kabus görmek kalp krizinde önemli bir faktör müdür? sorusuna da Öz; “Kabus görmenin herhalde rolü vardir ama biz onu ispat edemiyoruz. Çünkü hasta ölmüs oluyor. Bu durumda yalniz kalmak çok daha tehlikeli” dedi. Konusmasinda sigara içenleri ameliyat yapmadigini söyleyen Prof. Dr. Öz, sebebini de söyle açikladi; “Evet sigara içenleri ameliyat yapmiyorum. Söyle söyleyeyim. Gayet tabii yapacagim ama, hastalarima bir hafta vakit taniyorum. Onlar sigarayi biraktiktan bir hafta sonra ameliyat ediyorum.”

Genç doktorlara tavsiyeler

Amerika’da yilda ortalama 400 kalp ameliyati yaptigini söyleyen Öz, “Yanimda büyük bir takim ve ekip var. Doktor latinceden gelen bir kelime. Latincede ögretmen demek. Bir doktor hastasina ögretmiyorsa, vazifesini görmüyor demektir. Bu sebeple hastalarimizi hasta olmadan önce sürekli egitip, ögretmeliyiz. Bu durum doktorlarin görevidir” seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası