Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara içene ameliyat yok

Dünyaca ünlü kalp cerrahimiz Prof. Dr. Mehmet Öz, sigarayi birakmayan hastalarini kalp ameliyati yapmadigini söyledi. Peki Öz'ün gerekçesi neydi?

Kalbimizin saglikli çalismasi için yapmamiz gerekenleri çarpici örnekler vererek açiklayan Öz, Türkiye’de verdigi konferanslarin son derece ilgi çekici oldugunu belirtti. Konferanslara olan ilginin çok büyük oldugunu söyleyen Prof. Öz; “Çünkü Türkiye’de kalp krizi orani çok yüksek. Yüksek tansiyon, seker hastaligi ve sigara, kalbi koruyan hücreleri öldürüyor. Bu da kalp krizine sebep oluyor. Türkiye’de yasayan insanlar genellikle sagliksiz beslendikleri için, kalp krizi geçirme riskleri daha yüksek oluyor. Kalp krizinin sebeplerini merak ettikleri için, konferanslara gösterdikleri ilgi de büyüktü.” dedi. Yasadigimiz plazalarda, klimalardan gelen kirli havalari soluyoruz. Bu durum ve sehir trafigi kalp krizi geçirme nedenlerinden mi? sorusuna Prof. Öz su cevabi verdi:

Kirli hava kalp krizine sebep

“Çok etkili. Ama bu kirliligi önlemek kimin vazifesi? Bu aslinda hükümetin degil bizim vazifemiz. Havayi kirleten seyleri halk olarak hükümete birakiyoruz. Buna Amerika da dahil, bu tür seyleri hükümete birakmamiz yanlis. Temizligi, kendimiz saglamaliyiz.” Kalp krizi 5 dakika içinde ortaya çikabilir. Kötü rüya görmek, kalbi nasil etkiler? Gece rüyada kabus görmek kalp krizinde önemli bir faktör müdür? sorusuna da Öz; “Kabus görmenin herhalde rolü vardir ama biz onu ispat edemiyoruz. Çünkü hasta ölmüs oluyor. Bu durumda yalniz kalmak çok daha tehlikeli” dedi. Konusmasinda sigara içenleri ameliyat yapmadigini söyleyen Prof. Dr. Öz, sebebini de söyle açikladi; “Evet sigara içenleri ameliyat yapmiyorum. Söyle söyleyeyim. Gayet tabii yapacagim ama, hastalarima bir hafta vakit taniyorum. Onlar sigarayi biraktiktan bir hafta sonra ameliyat ediyorum.”

Genç doktorlara tavsiyeler

Amerika’da yilda ortalama 400 kalp ameliyati yaptigini söyleyen Öz, “Yanimda büyük bir takim ve ekip var. Doktor latinceden gelen bir kelime. Latincede ögretmen demek. Bir doktor hastasina ögretmiyorsa, vazifesini görmüyor demektir. Bu sebeple hastalarimizi hasta olmadan önce sürekli egitip, ögretmeliyiz. Bu durum doktorlarin görevidir” seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası