Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklar için ishal uyarisi

Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklariönemli bir yer tuttuyor. Yaz aylarinin gelmesiyle artan ishaller aileler tarafindan hafife alinmama

Sanliurfa Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklarin önemli bir yer tuttugunu belirterek, "Ishal dogrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybina yol açmaktadir" dedi.

Temmuz ayinin ilk haftasinin 'Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi' olarak kutlanmasi sebebiyle Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin bir açiklama yapti. Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklarin önemli bir yer tuttugunu belirten Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, "Ishal dogrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybina yol açmaktadir.

Bu nedenle bakanligimizca ülke genelinde 'Ishalli Hastaliklarin Kontrolü Programi' yürütülmektedir. Program kapsaminda Temmuz ayinin ilk haftasi 'Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi' olarak kutlanacaktir. Programla ilgili olarak saglik personeli ve halkimizin konuya duyarli hale gelmesi için ilimizde de çesitli faaliyetler planlanmis olup; konuyla ilgili seminerler düzenlenecektir" dedi.

Ishal hastaliklari konusunda vatandaslari da uyaran Yetkin, açiklamasinda su görüslere yer verdi:

"Kisisel hijyen tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Bunun için yemeklerden önce ve sonra el yikama, sebze ve meyvelerin iyi yikanmasi, klorlanmis veya kaynatilmis su içilmesi, yiyeceklerin kapali ve serin yerlerde saklanmasi, pismis yemeklerin günlük tüketilmesi, biberon ve emziklerin kaynatilmasi çok önemlidir. Ayrica ishalli çocuklara her zamankinden daha fazla sivi verilmeli ve her zamankinden daha fazla beslenmelidir. Ishal sikliginin artmasi, tekrarlayan kusma, az yemek yeme ve sivi alma, ates, diskida kan, asiri susuzluk gibi bulgular çok tehlikelidir.

Bu durumda beklenmeden mutlaka saglik kuruluslarina basvurulmalidir. Ilk 6 ayda bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri ishale bagli bebek ölümlerini büyük oranda engellemektedir. Ek besinlere baslanan veya anne sütü ile hiç beslenmeyen bebeklerde ishal gelisme riski daha fazladir. Ishal vak'alarinda doktora danisilmadan ilaç kullanilmamali ve gereksiz antibiyotik kullanimindan kaçinilmalidir. Çöpler kapali kutularda muhafaza edilmelidir. Açikta satilan yiyecek ve içecekler alinmamalidir"

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası