Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklar için ishal uyarisi

Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklariönemli bir yer tuttuyor. Yaz aylarinin gelmesiyle artan ishaller aileler tarafindan hafife alinmama

Sanliurfa Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklarin önemli bir yer tuttugunu belirterek, "Ishal dogrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybina yol açmaktadir" dedi.

Temmuz ayinin ilk haftasinin 'Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi' olarak kutlanmasi sebebiyle Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin bir açiklama yapti. Türkiye'de 5 yas alti çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastaliklarin önemli bir yer tuttugunu belirten Saglik Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, "Ishal dogrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybina yol açmaktadir.

Bu nedenle bakanligimizca ülke genelinde 'Ishalli Hastaliklarin Kontrolü Programi' yürütülmektedir. Program kapsaminda Temmuz ayinin ilk haftasi 'Agizdan Sivi Tedavisi Haftasi' olarak kutlanacaktir. Programla ilgili olarak saglik personeli ve halkimizin konuya duyarli hale gelmesi için ilimizde de çesitli faaliyetler planlanmis olup; konuyla ilgili seminerler düzenlenecektir" dedi.

Ishal hastaliklari konusunda vatandaslari da uyaran Yetkin, açiklamasinda su görüslere yer verdi:

"Kisisel hijyen tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Bunun için yemeklerden önce ve sonra el yikama, sebze ve meyvelerin iyi yikanmasi, klorlanmis veya kaynatilmis su içilmesi, yiyeceklerin kapali ve serin yerlerde saklanmasi, pismis yemeklerin günlük tüketilmesi, biberon ve emziklerin kaynatilmasi çok önemlidir. Ayrica ishalli çocuklara her zamankinden daha fazla sivi verilmeli ve her zamankinden daha fazla beslenmelidir. Ishal sikliginin artmasi, tekrarlayan kusma, az yemek yeme ve sivi alma, ates, diskida kan, asiri susuzluk gibi bulgular çok tehlikelidir.

Bu durumda beklenmeden mutlaka saglik kuruluslarina basvurulmalidir. Ilk 6 ayda bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri ishale bagli bebek ölümlerini büyük oranda engellemektedir. Ek besinlere baslanan veya anne sütü ile hiç beslenmeyen bebeklerde ishal gelisme riski daha fazladir. Ishal vak'alarinda doktora danisilmadan ilaç kullanilmamali ve gereksiz antibiyotik kullanimindan kaçinilmalidir. Çöpler kapali kutularda muhafaza edilmelidir. Açikta satilan yiyecek ve içecekler alinmamalidir"

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası