Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetliler beslenirken dikkat

Uzmanlar, diyabetlilere (seker hastalari) yasak yiyecek olmadigini söylerken, asiriliktan kaçinilmasinin ve gidalarin yeterince tüketilmesinin önemine deginiyor.

Samsun Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ )Halk Sagligi Ögretim Üyesi Beslenme ve Diyet Uzmani Canan Asal, diyabetlilere (seker hastalari) yasak yiyecek olmadigini söylerken, asiriliktan kaçinilmasinin ve gidalarin yeterince tüketilmesinin önemine degindi.

Yenilen yiyeceklerin agizdan baslayarak vücut tarafindan sindirildigini ve kanda sekere dönüstügünü söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmani Canan Asal, pankreasta insülin salgilayan hormonun görevini yapamamasi durumunun diyabet hastaligini olusturdugunu, bu durumda kan sekerinin çiktigini veya düstügünü belirterek, "Diyabetlilere yönelik 3 çesit tedavi vardir.

Bunlar, ilaçla, diyet uygulanarak veya insülin ignesi verilerek yapilir. Bu bakimdan diyet çok önemlidir. Diyabetliler, 'Ne yersen ye bir sey olmaz' diyenlerden uzak durmali veya sözlerine aldiris etmemelidir. Tabii ki diyabetlilere yasak yiyecek yoktur; ama her yiyecek yeterince tüketilmeli, asiriliklardan kaçinilmali, sofradan doymadan kalkilmalidir" dedi.

Diyabetlilerin günde sabah, kusluk vakti, öglen, ikindi, aksam ve yatsi vakitlerinde olmak üzere azar azar 6 ögün yemek yemesi gerektigini kaydeden Asal, "Genellikle diyabetliler beslenmesine dikkat etmiyor. Sonra hastaneye gidip 'Doktor bey vallahi seker yemedik' diyorlar. Halbuki seker ekmekte de var. Aldigimiz besinleri tanimali, alacagimiz miktari da ögrenmeliyiz. Kan sekeri düsen diyabetliler de yanlarinda bulundurmalari gereken kesme sekeri yiyebilir" diye konustu.

Diyabetlilere aç karnina egzersiz yapmamalari hatirlatmasinda bulunan Asal, "Aç karina yürüyorsunuz, sonra sekeriniz düsmüs bir sekilde oldugunuz yere yigiliyorsunuz" diyerek kahvaltinin ardindan yürünmesi gerektigine dikkat çekti. Asal, "Diyabetli, meyve-sebze miktarlarina dikkat etmeli. Meyvelerin sekerleri kan sekerini hizli çikarip düsürür. Bu nedenle meyve; süt, ekmek, yogurt gibi protein kaynaklariyla birlikte yenilmeli. Kahvaltida mutlaka yesillik olmali. Kepekli ekmek tercih edilmeli. Çünkü kepekli ekmek kan sekerini daha yavas yükseltir. Kuru baklagiller, posali yiyecekler, kuru fasulye, bulgur, nohut kan sekerini düzenler. Bu gidalar mutlaka tüketilmeli. Eski aliskanliklardan toplum olarak kurtulmaliyiz. Ister diyabetli isterse saglikli insan olalim bir defa yemek yeme tarzimizi degistirecegiz. Yani porsiyonlari azaltacagiz. Sofradan doymadan kalkacagiz" seklinde konustu.

"HER SEYDEN; OLMASI GEREKTIGI KADAR ALIN"

Diyet tedavisinde, bütün besinlerin beslenme uzmanlari tarafindan belirlenecek belli oranlarda alinmasi gerektigini vurgulayan Asal, hamur isleri ve kizartmalardan da kesinlikle uzak durulmasi gerektigini açikladi. Diyabetlilerin, diyet listelerini kaybetmemesi gerektigini de ifade eden Asal, sunlari kaydetti:

"Diyet listelerinizi kaybetmeyin. Bunalinca diyet listelerine bakmakla bu is olmaz. Diyet programi, ilaç tedavileri ve egzersiz kurallarina uyulursa kan sekeri kontrol altinda olur. Yiyecekler mevsiminde tüketilmelidir. Simdi her evde derin dondurucu var. Uygun degil. Çünkü derin dondurucuda da olsa patlicanin belli süre sonra zehirleyici etkisi vardir. Derin dondurucular besin degerlerini azaltir. Her gida mevsiminde tüketilmelidir. Sicak havada tüketilmesi gereken gida soguk havada tüketilir mi?"

Hem diyabetlilerin hem de normal insanlarin egzersiz yapmasi gerektigine deginen Asal, söyle devam etti:

"Egzersiz demek fitnest salonlarina gidip kan ter içinde kalmak demek degildir. Hareketli olacaksiniz; ama stresten uzak mekanlarda sakin sakin yürüyeceksiniz.

Yürümek insani rahatlatir, ferahlatir. Beslenmeyle ilgili ideal kiloya inilmelidir. Dogal bal diyabetliler tarafindan yenilebilir, çok faydalidir, ancak balda sahtekarliklar yasaniyor, 'dogal bal' denilip surup içirilmis arilarin balini satiyorlar. Bal, güvenilir adreslerden alinmalidir. Bir de 'Delibal' denilen bal tüketim sekli vardir. Yani bali çok tüketmek insani ölüme kadar götürür. Karadeniz Bölgesi'nde delibal tüketiminden dolayi zehirlenen çok insan var. Diyabetlilerin et tüketmesinde mahsur yok. Ancak, günde 150 grami geçmemeli. Balik eti tercih edilmeli. Midyeyi degil diyabetliler, saglikli insanlar bile tüketmemeli.

Kesinlikle önermiyoruz. Midye genellikle besin zehirlenmelerine neden oluyor. Denizlerdeki pisliklerle beslendiklerinden tüketilmesi son derece zararli. Hiçbir besin özelligi de yok. Diyabetik dondurma uydurmalariyla insanlar yanlis yönlendiriliyor. Dondurmanin diyeti olmaz. Diyet esittir yemek demektir. Diyet konusu gündemde oldugundan, dondurmanin, reçelin üzerine bile 'diyet' yaziyorlar. Dondurmada glikoz yerine baska bir madde kullaniyorlar ve o maddedeki seker orani glikozdan daha yüksek. Diyet dondurma diye bir sey yok. Dondurma tüketimine de çok dikkat edilmeli. Günde 2-3 fincan çay iyidir, 5 fincana kadar çikarilabilir.

Çay kroner kalp hastaliklarini önler. Fazla içilirse alinan gidalardaki vitamin ve mineralleri azaltir. Bu da kansizliga yol açar. Çayi daha açik, az demli, bol limonlu içmelidir. Çay kanseri de önler. Sismanliktan kurtulmali ve ideal kilomuzu yakalayip korumaliyiz. Bu da yedigimize, içtigimize dikkat edecegiz anlamina gelir. Bu hatirlatmalarimiz sadece diyabetlilerle ilgili degil, bütün insanlarla ilgilidir. Her seyin basi sagliktir ve yiyecekler temizlikten sonra ilgilendiren en önemli husustur."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası