Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dislerinizi kaplama altina alin

Dis sagliginin, uzayan insan ömrüne ayak uyduramadigini belirten uzmanlar, porselen kaplamalari öneriyor. Porselen kaplamalarin ömrü ise 15 ile 20 yil arasi..

Dis sagliginin, uzayan insan ömrüne ayak uyduramadigini belirten Tanfer Estetik Agiz Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü Dr. Nihat Tanfer, "Metal üzerine yapilan seramikten olusan porselen kaplamalar, dogal dise en yakin görünümde olup, disten daha sert olmasi ve içindeki metal yapi nedeniyle en az 15-20 yil kullanilabilmektedir" dedi.

Insan ömrü uzarken, dis sagligimiz, bu gelisime ayak uyduramiyor. Yasam süresinin uzamasina karsilik, insan fizyolojisinde ayni oranda degisiklik olmadigi için dislerin insani yari yolda biraktigini belirten Tanfer Estetik Agiz Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü Dr. Nihat Tanfer, "Belli bir yastan sonra disleri porselen kaplama altina almak, yasam kalitesi açisindan kaçinilmazdir." dedi.

Porselen kaplamalarin amacinin disi güzellestirmek, saglamlastirmak ve korumak oldugunu belirten Dr. Nihat Tanfer, genellikle metal üzerine yapilan seramikten olusan bu materyallerin dogal dise en yakin görünümde ve disten sert olmasi nedeniyle daha saglam oldugunu söyledi. Dr. Nihat Tanfer, porselen kaplamalarin su durumlarda yapildigini söyledi:

"Yeterince dis desteginin olmamasi durumunda büyük bir dolguyu restore etmek, zayif dislerin kirilmasini önlemek, kirik, sekli bozuk veya renklenmis disleri kaplamak, dis eksiklikleri nedeni ile agizda görülen bosluklari gidermek, arasi aralik, akslari egri, çarpik dis durumlarinda, dis etlerinin asiri çekilmesi, dis etlerinin bulundugu damagin boyunun asiri uzun olmasi ve gülerken disler kadar dis etlerinin de görülmesi gibi dis etlerindeki estetik sorunlari gidermede porselen kaplama uygulamasi çok iyi sonuçlar veriyor".

Ortodontik olarak tedavi edilemeyen alt çenenin üst çeneye nazaran daha önde olmasi gibi çeneler arasi uyumsuzluk durumunda da porselen kaplama yoluna gidildigini belirten Dr. Nihat Tanfer, "Kötü görünümlü eski metal (amalgam) dolgular, yine kötü görünümlü olan kron köprüler ve bir dis implantinda üst yapi olarak kullaniminda porselen kaplamalari son derece basarili oluyor" dedi.

Porselen yapisi itibari ile dise en çok benzeyen ve estetik açidan çok büyük avantaji olan bu malzemenin en az 15-20 sene süresince problemsiz bir sekilde kullanilabildigine dikkat çeken Dr. Nihat Tanfer, diger takilip çikartilabilir protezlere nazaran porselen kaplamalara alisma süresinin birkaç hafta ile sinirli oldugunu, ilk birkaç gün için karsilasilan konusma ve bazi kelimeleri telaffuz zorluklarinin da çok kisa bir sürede asilabildigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası