Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dislerinizi kaplama altina alin

Dis sagliginin, uzayan insan ömrüne ayak uyduramadigini belirten uzmanlar, porselen kaplamalari öneriyor. Porselen kaplamalarin ömrü ise 15 ile 20 yil arasi..

Dis sagliginin, uzayan insan ömrüne ayak uyduramadigini belirten Tanfer Estetik Agiz Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü Dr. Nihat Tanfer, "Metal üzerine yapilan seramikten olusan porselen kaplamalar, dogal dise en yakin görünümde olup, disten daha sert olmasi ve içindeki metal yapi nedeniyle en az 15-20 yil kullanilabilmektedir" dedi.

Insan ömrü uzarken, dis sagligimiz, bu gelisime ayak uyduramiyor. Yasam süresinin uzamasina karsilik, insan fizyolojisinde ayni oranda degisiklik olmadigi için dislerin insani yari yolda biraktigini belirten Tanfer Estetik Agiz Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü Dr. Nihat Tanfer, "Belli bir yastan sonra disleri porselen kaplama altina almak, yasam kalitesi açisindan kaçinilmazdir." dedi.

Porselen kaplamalarin amacinin disi güzellestirmek, saglamlastirmak ve korumak oldugunu belirten Dr. Nihat Tanfer, genellikle metal üzerine yapilan seramikten olusan bu materyallerin dogal dise en yakin görünümde ve disten sert olmasi nedeniyle daha saglam oldugunu söyledi. Dr. Nihat Tanfer, porselen kaplamalarin su durumlarda yapildigini söyledi:

"Yeterince dis desteginin olmamasi durumunda büyük bir dolguyu restore etmek, zayif dislerin kirilmasini önlemek, kirik, sekli bozuk veya renklenmis disleri kaplamak, dis eksiklikleri nedeni ile agizda görülen bosluklari gidermek, arasi aralik, akslari egri, çarpik dis durumlarinda, dis etlerinin asiri çekilmesi, dis etlerinin bulundugu damagin boyunun asiri uzun olmasi ve gülerken disler kadar dis etlerinin de görülmesi gibi dis etlerindeki estetik sorunlari gidermede porselen kaplama uygulamasi çok iyi sonuçlar veriyor".

Ortodontik olarak tedavi edilemeyen alt çenenin üst çeneye nazaran daha önde olmasi gibi çeneler arasi uyumsuzluk durumunda da porselen kaplama yoluna gidildigini belirten Dr. Nihat Tanfer, "Kötü görünümlü eski metal (amalgam) dolgular, yine kötü görünümlü olan kron köprüler ve bir dis implantinda üst yapi olarak kullaniminda porselen kaplamalari son derece basarili oluyor" dedi.

Porselen yapisi itibari ile dise en çok benzeyen ve estetik açidan çok büyük avantaji olan bu malzemenin en az 15-20 sene süresince problemsiz bir sekilde kullanilabildigine dikkat çeken Dr. Nihat Tanfer, diger takilip çikartilabilir protezlere nazaran porselen kaplamalara alisma süresinin birkaç hafta ile sinirli oldugunu, ilk birkaç gün için karsilasilan konusma ve bazi kelimeleri telaffuz zorluklarinin da çok kisa bir sürede asilabildigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası