Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terlemeye son

Yaz mevsiminin sorunlarindan biri asiri terleme. Günümüzün modern yöntemleri fiziksel ve ruhsal olarak birçok probleme yol açan asiri terlemeyi kontrol altina aliyor.

Yaz mevsiminin en büyük sorunlarindan biri asiri terleme. Ancak artik endiselenmeye gerek yok!

Günümüzün modern yöntemleri fiziksel ve ruhsal olarak birçok probleme yol açan asiri terlemeyi kontrol altina aliyor.

Havanin sicakligina, yapilan fiziksel aktiviteye ve ruhsal duruma bagli olarak yaz aylarinda herkes terleme sorunuyla karsi karsiya kaliyor. Aslinda terleme tüm saglikli insanlarda olmasi gereken vücudun su, tuz ve isi dengesini saglayan fizyolojik bir olay.Bu fizyolojik olay bazi kisilerde isi dengesini saglamaktan öte abartili bir ter salgilamasi seklinde kendini gösterir. Bu kisilerde terlemenin çevre isisi veya aktivite artisi,duygusal uyarilar gibi etlkenlere olan cevabi normal vücut cevabindan daha fazladir. Ancak bazi kisiler var ki, onlar hiçbir aktivitede bulunmasalar bile asiri derecede terliyorlar.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Nöroloji Uzmani Doç. Dr. Sariye Tanyeri “Hastalik nedeniyle olmayan asiri terleme toplumda % 0,6 - % 1 oraninda bulunur.” diyerek söyle devam ediyor: “Kontrolü olmayan bu durum ter bezlerinin asiri çalismasina baglidir. Bu bezler daha yogun olarak koltuk altlarinda, ellerde ve ayak tabanlarinda bulunur. Dolysiyle terleme bu bölgelerde daha yogundur’

NEDEN TERLIYORUZ?

Vücut isisinin kontrolünü saglayan terleme, pek çok kisinin hem özel hem de sosyal yasamini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Sinir sisteminin üst merkezlerinden gelen uyarilarin etkisiyle, ter bezlerini çevreleyen sinirler “asetilkolin” isimli bir hormon salgilar. Bu hormonun etkisiyle ter bezleri ter salgisi yapiyor. Toplumun yüzde 1’inde, özellikle stresli durumlarda bu sistem asiri düzeyde çalisiyor. Duygusal uyarilar bazi kisilerde özellikle el, ayak ve koltuk altlarinda ter salgilarini arttiriyor.

BOTULINUM A TOKSINI TEDAVISI

Bölgesel (eller, ayaklar, koltukaltlari) asiri terleme sorununu bölgeye uygulanan antiperspiran ilaçlar, iyontoforez tedavi ve cerrahi yöntemlerle tedavi etmek mümkün. Her birinin degisik derecede etkisi, yan etkisi ve uygulama yöntemi var. Ancak son yillarda çok kullanilan bir metot etkinligi yüksek ve yan etkisi en az olan botulinum A toksini uygulamasi. Doç. Dr. Tanyeri bu tedaviyle ilgili sunlari söylüyor: “Estetik amaçli kullanimi nedeniyle son zamanlarda adindan çok bahsettiren botulinum toksini yaklasik 20 yildir kas spazmlari ve benzeri durumlarda yüksek dozlarda kullanmakta oldugumuz bir ajan olup bu süre içinde emniyetini kanitlamistir.”

YAN ETKISI YOK

Doç. Dr. Tanyeri bu yöntemin uygulanmasi konusunda sunlari söylüyor: “Enjeksiyon yoluyla verilen toksin, uygulandigi yerde sinir uçlarinda sinir iletisini geçici olarak bloke eder. Bu etkisini asetilkolin denilen hormonun salgilanmasini bir süre için durdurarak yapar. Ter bezlerini de asetilkolin hormonu üzerinden islev yaptigi dikkate alinirsa asiri terlemenin, botulinum toksini yoluyla durdurulmasi mümkün olur. Iste terleme tedavisi bu fizyolojik bilgiye dayanmaktadir. Ilaç koltukalti, eller veya ayaklara bölge uyusturulduktan sonra yüzeysel enjekte edilir.”

2 - 5 gün içinde etkisini gösteren bu yöntem 5 - 7 ay boyunca etkinligini koruyor.

Doç. Dr. Tanyeri, 16 ay takip edilen 158 vakanin % 28’inde bir kez uygulamanin yeterli oldugunu belirterek söyle devam ediyor: “Ilacin ciddi bir yan etkisi görülmemistir. Ancak, hamilelere kullanilmasi uygun degildir.”

Kaynak:www.acibademhastanesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası