Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terlemeye son

Yaz mevsiminin sorunlarindan biri asiri terleme. Günümüzün modern yöntemleri fiziksel ve ruhsal olarak birçok probleme yol açan asiri terlemeyi kontrol altina aliyor.

Yaz mevsiminin en büyük sorunlarindan biri asiri terleme. Ancak artik endiselenmeye gerek yok!

Günümüzün modern yöntemleri fiziksel ve ruhsal olarak birçok probleme yol açan asiri terlemeyi kontrol altina aliyor.

Havanin sicakligina, yapilan fiziksel aktiviteye ve ruhsal duruma bagli olarak yaz aylarinda herkes terleme sorunuyla karsi karsiya kaliyor. Aslinda terleme tüm saglikli insanlarda olmasi gereken vücudun su, tuz ve isi dengesini saglayan fizyolojik bir olay.Bu fizyolojik olay bazi kisilerde isi dengesini saglamaktan öte abartili bir ter salgilamasi seklinde kendini gösterir. Bu kisilerde terlemenin çevre isisi veya aktivite artisi,duygusal uyarilar gibi etlkenlere olan cevabi normal vücut cevabindan daha fazladir. Ancak bazi kisiler var ki, onlar hiçbir aktivitede bulunmasalar bile asiri derecede terliyorlar.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Nöroloji Uzmani Doç. Dr. Sariye Tanyeri “Hastalik nedeniyle olmayan asiri terleme toplumda % 0,6 - % 1 oraninda bulunur.” diyerek söyle devam ediyor: “Kontrolü olmayan bu durum ter bezlerinin asiri çalismasina baglidir. Bu bezler daha yogun olarak koltuk altlarinda, ellerde ve ayak tabanlarinda bulunur. Dolysiyle terleme bu bölgelerde daha yogundur’

NEDEN TERLIYORUZ?

Vücut isisinin kontrolünü saglayan terleme, pek çok kisinin hem özel hem de sosyal yasamini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Sinir sisteminin üst merkezlerinden gelen uyarilarin etkisiyle, ter bezlerini çevreleyen sinirler “asetilkolin” isimli bir hormon salgilar. Bu hormonun etkisiyle ter bezleri ter salgisi yapiyor. Toplumun yüzde 1’inde, özellikle stresli durumlarda bu sistem asiri düzeyde çalisiyor. Duygusal uyarilar bazi kisilerde özellikle el, ayak ve koltuk altlarinda ter salgilarini arttiriyor.

BOTULINUM A TOKSINI TEDAVISI

Bölgesel (eller, ayaklar, koltukaltlari) asiri terleme sorununu bölgeye uygulanan antiperspiran ilaçlar, iyontoforez tedavi ve cerrahi yöntemlerle tedavi etmek mümkün. Her birinin degisik derecede etkisi, yan etkisi ve uygulama yöntemi var. Ancak son yillarda çok kullanilan bir metot etkinligi yüksek ve yan etkisi en az olan botulinum A toksini uygulamasi. Doç. Dr. Tanyeri bu tedaviyle ilgili sunlari söylüyor: “Estetik amaçli kullanimi nedeniyle son zamanlarda adindan çok bahsettiren botulinum toksini yaklasik 20 yildir kas spazmlari ve benzeri durumlarda yüksek dozlarda kullanmakta oldugumuz bir ajan olup bu süre içinde emniyetini kanitlamistir.”

YAN ETKISI YOK

Doç. Dr. Tanyeri bu yöntemin uygulanmasi konusunda sunlari söylüyor: “Enjeksiyon yoluyla verilen toksin, uygulandigi yerde sinir uçlarinda sinir iletisini geçici olarak bloke eder. Bu etkisini asetilkolin denilen hormonun salgilanmasini bir süre için durdurarak yapar. Ter bezlerini de asetilkolin hormonu üzerinden islev yaptigi dikkate alinirsa asiri terlemenin, botulinum toksini yoluyla durdurulmasi mümkün olur. Iste terleme tedavisi bu fizyolojik bilgiye dayanmaktadir. Ilaç koltukalti, eller veya ayaklara bölge uyusturulduktan sonra yüzeysel enjekte edilir.”

2 - 5 gün içinde etkisini gösteren bu yöntem 5 - 7 ay boyunca etkinligini koruyor.

Doç. Dr. Tanyeri, 16 ay takip edilen 158 vakanin % 28’inde bir kez uygulamanin yeterli oldugunu belirterek söyle devam ediyor: “Ilacin ciddi bir yan etkisi görülmemistir. Ancak, hamilelere kullanilmasi uygun degildir.”

Kaynak:www.acibademhastanesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası