Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutlulugun anahtari

Uzmanlar, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi. Iste size birkaç öneri:

Gaziantep Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi.

Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim yaptigi açiklamada, saglikli ve dengeli beslenmenin çocukluk döneminde kazanilmasinin önemli oldugunu ve bu çagda kazanilan beslenme aliskanliginin ömür boyu sürdürüldügünü belirtti. Dr. Yildirim "Çocuklarda büyüme ve gelisme; beslenme, genetik yapi, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çesitli etmenlerin etkisi altindadir. Kalitsal özellikleri ve çevresel etmenleri kontrol etmemiz mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasama; çocukluktan baslayan dogru beslenme aliskanliklari kazanarak adim atabiliriz. Okul çagindaki çocuk ve gençlerin, hizli büyüme ve gelisme nedeniyle pek çok besin ögesine olan gereksinimi diger dönemlere oranla daha fazladir. Saglikli beslenme, saglikli çocukluk; saglikli çocukluk ise saglikli yetiskinlik demektir" dedi.

YETERSIZ VE DENGESIZ BESLENME, GELISIMI DURDURUR

Ülkemizde çocuk ve gençlerin genellikle hatali beslenme aliskanligina sahip olduklarinin bilindigini kaydeden Dr. Yildirim, "Ögün atlama, seker, tuz ve yag içerigi yüksek yiyecek tüketimi bu yanlis beslenme aliskanliginin basinda gelmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatali beslenme uygulamalari kalp hastaliklari, yüksek tansiyon ve sismanlik gibi hastaliklar için temel risk faktörü olusturmaktadir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu büyüme ve gelisme geri kalir. Enfeksiyon hastaliklari sik ve agir seyreder, özellikle kiz çocuklarinda demir yetersizligine sik rastlanir. Dis sagligi olumsuz yönde etkilenir, sismanlik önemli bir sorun olarak ortaya çikar" diye konustu.

Dr. Yildirim, saglikli beslenme aliskanligi kazanan çocuklarin olusturacagi toplumun da saglikli olacagini vurgulayarak, sunlari söyledi:

"Saglikli beslenme aliskanligi kazanmanin en basta gelen kosulu sabah kahvaltisi yapmaktan geçer. Bunun disinda günde en az 2 bardak süt için, her ögünde 4 temel besin maddesi tüketmeye özen gösterin. Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin, 8-10 bardak su için. Günde iki kez dis firçalayin, yemekleri yavas ve çigneyerek yiyin. Yagda kizartilmis ve yagli besinlerden uzak durun, çay ve kahve gibi içecekleri yemeklerden bir saat önce veya sonra tüketin. Düzenli egzersiz yapin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası