Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutlulugun anahtari

Uzmanlar, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi. Iste size birkaç öneri:

Gaziantep Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi.

Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim yaptigi açiklamada, saglikli ve dengeli beslenmenin çocukluk döneminde kazanilmasinin önemli oldugunu ve bu çagda kazanilan beslenme aliskanliginin ömür boyu sürdürüldügünü belirtti. Dr. Yildirim "Çocuklarda büyüme ve gelisme; beslenme, genetik yapi, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çesitli etmenlerin etkisi altindadir. Kalitsal özellikleri ve çevresel etmenleri kontrol etmemiz mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasama; çocukluktan baslayan dogru beslenme aliskanliklari kazanarak adim atabiliriz. Okul çagindaki çocuk ve gençlerin, hizli büyüme ve gelisme nedeniyle pek çok besin ögesine olan gereksinimi diger dönemlere oranla daha fazladir. Saglikli beslenme, saglikli çocukluk; saglikli çocukluk ise saglikli yetiskinlik demektir" dedi.

YETERSIZ VE DENGESIZ BESLENME, GELISIMI DURDURUR

Ülkemizde çocuk ve gençlerin genellikle hatali beslenme aliskanligina sahip olduklarinin bilindigini kaydeden Dr. Yildirim, "Ögün atlama, seker, tuz ve yag içerigi yüksek yiyecek tüketimi bu yanlis beslenme aliskanliginin basinda gelmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatali beslenme uygulamalari kalp hastaliklari, yüksek tansiyon ve sismanlik gibi hastaliklar için temel risk faktörü olusturmaktadir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu büyüme ve gelisme geri kalir. Enfeksiyon hastaliklari sik ve agir seyreder, özellikle kiz çocuklarinda demir yetersizligine sik rastlanir. Dis sagligi olumsuz yönde etkilenir, sismanlik önemli bir sorun olarak ortaya çikar" diye konustu.

Dr. Yildirim, saglikli beslenme aliskanligi kazanan çocuklarin olusturacagi toplumun da saglikli olacagini vurgulayarak, sunlari söyledi:

"Saglikli beslenme aliskanligi kazanmanin en basta gelen kosulu sabah kahvaltisi yapmaktan geçer. Bunun disinda günde en az 2 bardak süt için, her ögünde 4 temel besin maddesi tüketmeye özen gösterin. Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin, 8-10 bardak su için. Günde iki kez dis firçalayin, yemekleri yavas ve çigneyerek yiyin. Yagda kizartilmis ve yagli besinlerden uzak durun, çay ve kahve gibi içecekleri yemeklerden bir saat önce veya sonra tüketin. Düzenli egzersiz yapin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası