Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mutlulugun anahtari

Uzmanlar, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi. Iste size birkaç öneri:

Gaziantep Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim, daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasam için mutlaka bilinçli beslenme aliskanligi kazanilmasi gerektigini söyledi.

Il Saglik Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yildirim yaptigi açiklamada, saglikli ve dengeli beslenmenin çocukluk döneminde kazanilmasinin önemli oldugunu ve bu çagda kazanilan beslenme aliskanliginin ömür boyu sürdürüldügünü belirtti. Dr. Yildirim "Çocuklarda büyüme ve gelisme; beslenme, genetik yapi, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çesitli etmenlerin etkisi altindadir. Kalitsal özellikleri ve çevresel etmenleri kontrol etmemiz mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha saglikli, mutlu, verimli ve uzun bir yasama; çocukluktan baslayan dogru beslenme aliskanliklari kazanarak adim atabiliriz. Okul çagindaki çocuk ve gençlerin, hizli büyüme ve gelisme nedeniyle pek çok besin ögesine olan gereksinimi diger dönemlere oranla daha fazladir. Saglikli beslenme, saglikli çocukluk; saglikli çocukluk ise saglikli yetiskinlik demektir" dedi.

YETERSIZ VE DENGESIZ BESLENME, GELISIMI DURDURUR

Ülkemizde çocuk ve gençlerin genellikle hatali beslenme aliskanligina sahip olduklarinin bilindigini kaydeden Dr. Yildirim, "Ögün atlama, seker, tuz ve yag içerigi yüksek yiyecek tüketimi bu yanlis beslenme aliskanliginin basinda gelmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatali beslenme uygulamalari kalp hastaliklari, yüksek tansiyon ve sismanlik gibi hastaliklar için temel risk faktörü olusturmaktadir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu büyüme ve gelisme geri kalir. Enfeksiyon hastaliklari sik ve agir seyreder, özellikle kiz çocuklarinda demir yetersizligine sik rastlanir. Dis sagligi olumsuz yönde etkilenir, sismanlik önemli bir sorun olarak ortaya çikar" diye konustu.

Dr. Yildirim, saglikli beslenme aliskanligi kazanan çocuklarin olusturacagi toplumun da saglikli olacagini vurgulayarak, sunlari söyledi:

"Saglikli beslenme aliskanligi kazanmanin en basta gelen kosulu sabah kahvaltisi yapmaktan geçer. Bunun disinda günde en az 2 bardak süt için, her ögünde 4 temel besin maddesi tüketmeye özen gösterin. Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin, 8-10 bardak su için. Günde iki kez dis firçalayin, yemekleri yavas ve çigneyerek yiyin. Yagda kizartilmis ve yagli besinlerden uzak durun, çay ve kahve gibi içecekleri yemeklerden bir saat önce veya sonra tüketin. Düzenli egzersiz yapin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası