Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalin bagirsak kanserinde Oxaliplatin umudu

Tüm dünyada her yil yaklasik bir milyon kisinin yakalandigi kalin bagirsak kanserinin tedavisinde, Uluslararasi MOSAIC Çalismasi ile yeni bir dönem basladi. MOSAIC Çalismasi, Oxaliplatin adli etken maddenin, erken evre kalin bagirsak kanseri tedavisinde 40 yildir uygulanan standart tedavi olan 5 Fluorourasil ve Lökoverin’e (5FU+LV) eklenmesinin daha yüksek potansiyel iyilesme umudu sunan ilk ve tek tedavi yöntemi oldugunu ortaya koydu. Sanofi–Synthelabo tarafindan desteklenen ve 148 merkezde 2 bin 246 hasta ile gerçeklestirilen çalismanin sonuçlari, tip dünyasinin önde gelen yayinlarindan New England Journal of Medicine’in 3 Haziran 2004 tarihli sayisinda açiklandi. Çalismaya göre Oxaliplatin, erken evre kalin bagirsak kanserinin tedavisinde standart tedavi olan 5FU+LV ile birlikte kullanildiginda, hastaligin tekrar etme riskini standart tedaviye oranla yüzde 23 oraninda azaltiyor.

Tüm dünyada her yil yeni yaklasik bir milyon olguya, Amerika Birlesik Devletleri’nde ise yeni 150 bin olguya kalin bagirsak kanseri tanisi konuluyor. Amerikan Kanser Dernegi’nin gerçeklestirdigi arastirmalar, kalin bagirsak kanserinin ülkede kansere bagli ölümlerin nedenleri arasinda ikinci sirada yer aldigini ve kanser ölümlerinin yüzde 10 ila 15’inin kalin bagirsak kanserinden kaynaklandigini ortaya koyuyor. Bir yasam süresi boyunca, yaklasik her 18 kisiden birinde kalin bagirsak kanseri meydana geliyor ve Amerika Birlesik Devletleri’nde her yil yaklasik 56 bin kisi bu hastalik nedeniyle hayatini kaybediyor.

Erken evre kalin bagirsak kanseri tedavisinde standart tedaviye göre üstünlügü kanitlanan ilk tedavi yöntemi olan Oxaliplatin’le ilgili sonuçlar, tip dünyasinda büyük heyecan yaratti. Çalisma sonuçlari New England Journal of Medicine’in yani sira, 3 – 8 Haziran tarihlerinde Amerika Birlesik Devletleri’nin New Orleans kentinde tüm dünyadan 28 bin tip profesyonelinin katilimiyla gerçeklestirilen ASCO (American Society of Clinical Oncology) Toplantisi’nda da kabul edildi. Amerika’nin önde gelen kanser merkezlerinden 19’unun isbirligi ile kurulan UIusal Kapsamli Kanser Agi’nin (NCCN) geçtigimiz günlerde güncellenen Kalin Bagirsak Kanseri Tedavi Kilavuzu’nda da Oxaliplatin bazli tedavilere iliskin mevcut kanitlara yer verildi ve Oxaliplatin bazli tedaviler, kilavuzda “önerilen tedavi yöntemi” olarak yerini aldi.

Metastatik kalin bagirsak kanserinin tedavisi amaciyla halen 60’dan fazla ülkede pazara sunulan Oxaliplatin, Nisan 2004’ten bu yana Türkiye’de de metastatik endikasyonlarda kullanilmak üzere satisa sunuluyor.

Ayrintili bilgi için, Eda Akyüzlü,Leo PR/ MS&L Istanbul T. 0212 234 27 28 (Ext.111)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası