Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon Tedavisine Deger Katan Value Çalismasi’nin Sonuçlari Açiklandi

Value çalismasi 14 Haziran’da Paris’te Avrupa Hipertansiyon Kongresi’nde açiklandi. Bu çalismada valsartanin kan basincini düsürmenin ötesinde kardiyak koruma sagladigi ve yeni diyabet gelisimini yüzde 23 azalttigi ortaya kondu.

Bu yilki Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi’nde (ESH), yüksek kan basinci ile ilgili en genis çapli, karsilastirmali çalismalardan biri olan Value çalismasinin sonuçlari açiklandi. Value en sik kullanilan iki hipertansiyon ilacinin, valsartan ve amlodipine’in esit kan basinci kontrolü saglandigi durumda kalp krizi, kalp yetersizligi gibi kalbe bagli ölümler üzerindeki etkinligini karsilastirdi. Çalisma, Türkiye dahil 31 ülkedeki 934 merkezde, yüksek risk grubundaki 15245 hipertansiyon hastasi ile yürütüldü.

Simdiye kadar yapilan genis çapli arastirmalarla karsilastirildiginda en iyi kan basinci kontrolü Value çalismasinda saglandi. Her iki ilaç da kalbe bagli ölümleri ve hastalik gelisimini önlemede esit etkin çikarken, yan etkiler nedeniyle tedaviyi birakma orani valsartan grubunda daha düsük oranda gerçeklesti.

Yeni gelisen diyabet konusunda, valsartan ile tedavi edilen grupta amlodipin grubuna kiyasla yüzde 23’lük bir düsüs saglandi. Value bas arastirmacisi Michigan Üniversitesi, Dahiliye ve Fizyoloji Profesörü Stevo Julius, Michigan Üniversitesi Hipertansiyon Profesörü Frederick G. Huetwell “Önceki arastirmalarda çalisilan hipertansiyon tedavilerinin diabet riskini artirabildigi ve ampolidipinin de glukoz metabolizmasi için nötr oldugu bilindigi için, Value’nin bu bulgusu gelismis ülkelerde bu durumun rastlanirliginin arttigi bir dönemde son derece önemlidir” yorumunda bulundular.

Yüksek tansiyon dünya çapinda 1 milyar kisiyi etkileyen bir kamu sagligi sorunu. Kalp hastaliklarinin en yaygini olan hipertansiyon tedavi edilmedigi takdirde beyne, böbreklere, gözlere ve kalbe ulasan kilcal kan damarlarina zarar verebilmekte, kalp krizine ve buna benzer pek çok ölümcül komplikasyona neden olabiliyor. Verilere göre, yaklasik sekiz ölümden biri yüksek kan basincina dayaniyor.

Novartis yüksek tansiyonu ve kalp rahatsizligi olan hastalarin tedavisini iyilestirmek konusuna odaklanarak 50.000 hastanin dahil oldugu dünyanin en büyük klinik arastirma programini yaratti. Bu mega program Value disinda kalp krizi sonrasi yüksek riskli hastalari içeren Vailant çalismasi ve kalp yetmezligi olan hastalari içeren Valheft çalismasini kapsiyor. Kardiyovasküler rahatsizligi olan diyabet öncesi hastalari içeren Navigator ise programin devam eden çalismalari arasinda yer aliyor. Value sonuçlari tüm bu mega programin açiklanan diger çalismalari ile birlikte kardiyovasküler risk tasiyan hastalarda Diovan’in klinik faydalarini destekliyor.

Ayrintili bilgi için, greenactive, Banu Alural Polat, 0212 274 30 47/114

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası