Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon Tedavisine Deger Katan Value Çalismasi’nin Sonuçlari Açiklandi

Value çalismasi 14 Haziran’da Paris’te Avrupa Hipertansiyon Kongresi’nde açiklandi. Bu çalismada valsartanin kan basincini düsürmenin ötesinde kardiyak koruma sagladigi ve yeni diyabet gelisimini yüzde 23 azalttigi ortaya kondu.

Bu yilki Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi’nde (ESH), yüksek kan basinci ile ilgili en genis çapli, karsilastirmali çalismalardan biri olan Value çalismasinin sonuçlari açiklandi. Value en sik kullanilan iki hipertansiyon ilacinin, valsartan ve amlodipine’in esit kan basinci kontrolü saglandigi durumda kalp krizi, kalp yetersizligi gibi kalbe bagli ölümler üzerindeki etkinligini karsilastirdi. Çalisma, Türkiye dahil 31 ülkedeki 934 merkezde, yüksek risk grubundaki 15245 hipertansiyon hastasi ile yürütüldü.

Simdiye kadar yapilan genis çapli arastirmalarla karsilastirildiginda en iyi kan basinci kontrolü Value çalismasinda saglandi. Her iki ilaç da kalbe bagli ölümleri ve hastalik gelisimini önlemede esit etkin çikarken, yan etkiler nedeniyle tedaviyi birakma orani valsartan grubunda daha düsük oranda gerçeklesti.

Yeni gelisen diyabet konusunda, valsartan ile tedavi edilen grupta amlodipin grubuna kiyasla yüzde 23’lük bir düsüs saglandi. Value bas arastirmacisi Michigan Üniversitesi, Dahiliye ve Fizyoloji Profesörü Stevo Julius, Michigan Üniversitesi Hipertansiyon Profesörü Frederick G. Huetwell “Önceki arastirmalarda çalisilan hipertansiyon tedavilerinin diabet riskini artirabildigi ve ampolidipinin de glukoz metabolizmasi için nötr oldugu bilindigi için, Value’nin bu bulgusu gelismis ülkelerde bu durumun rastlanirliginin arttigi bir dönemde son derece önemlidir” yorumunda bulundular.

Yüksek tansiyon dünya çapinda 1 milyar kisiyi etkileyen bir kamu sagligi sorunu. Kalp hastaliklarinin en yaygini olan hipertansiyon tedavi edilmedigi takdirde beyne, böbreklere, gözlere ve kalbe ulasan kilcal kan damarlarina zarar verebilmekte, kalp krizine ve buna benzer pek çok ölümcül komplikasyona neden olabiliyor. Verilere göre, yaklasik sekiz ölümden biri yüksek kan basincina dayaniyor.

Novartis yüksek tansiyonu ve kalp rahatsizligi olan hastalarin tedavisini iyilestirmek konusuna odaklanarak 50.000 hastanin dahil oldugu dünyanin en büyük klinik arastirma programini yaratti. Bu mega program Value disinda kalp krizi sonrasi yüksek riskli hastalari içeren Vailant çalismasi ve kalp yetmezligi olan hastalari içeren Valheft çalismasini kapsiyor. Kardiyovasküler rahatsizligi olan diyabet öncesi hastalari içeren Navigator ise programin devam eden çalismalari arasinda yer aliyor. Value sonuçlari tüm bu mega programin açiklanan diger çalismalari ile birlikte kardiyovasküler risk tasiyan hastalarda Diovan’in klinik faydalarini destekliyor.

Ayrintili bilgi için, greenactive, Banu Alural Polat, 0212 274 30 47/114

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası