Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon Tedavisine Deger Katan Value Çalismasi’nin Sonuçlari Açiklandi

Value çalismasi 14 Haziran’da Paris’te Avrupa Hipertansiyon Kongresi’nde açiklandi. Bu çalismada valsartanin kan basincini düsürmenin ötesinde kardiyak koruma sagladigi ve yeni diyabet gelisimini yüzde 23 azalttigi ortaya kondu.

Bu yilki Avrupa Hipertansiyon Toplulugu Kongresi’nde (ESH), yüksek kan basinci ile ilgili en genis çapli, karsilastirmali çalismalardan biri olan Value çalismasinin sonuçlari açiklandi. Value en sik kullanilan iki hipertansiyon ilacinin, valsartan ve amlodipine’in esit kan basinci kontrolü saglandigi durumda kalp krizi, kalp yetersizligi gibi kalbe bagli ölümler üzerindeki etkinligini karsilastirdi. Çalisma, Türkiye dahil 31 ülkedeki 934 merkezde, yüksek risk grubundaki 15245 hipertansiyon hastasi ile yürütüldü.

Simdiye kadar yapilan genis çapli arastirmalarla karsilastirildiginda en iyi kan basinci kontrolü Value çalismasinda saglandi. Her iki ilaç da kalbe bagli ölümleri ve hastalik gelisimini önlemede esit etkin çikarken, yan etkiler nedeniyle tedaviyi birakma orani valsartan grubunda daha düsük oranda gerçeklesti.

Yeni gelisen diyabet konusunda, valsartan ile tedavi edilen grupta amlodipin grubuna kiyasla yüzde 23’lük bir düsüs saglandi. Value bas arastirmacisi Michigan Üniversitesi, Dahiliye ve Fizyoloji Profesörü Stevo Julius, Michigan Üniversitesi Hipertansiyon Profesörü Frederick G. Huetwell “Önceki arastirmalarda çalisilan hipertansiyon tedavilerinin diabet riskini artirabildigi ve ampolidipinin de glukoz metabolizmasi için nötr oldugu bilindigi için, Value’nin bu bulgusu gelismis ülkelerde bu durumun rastlanirliginin arttigi bir dönemde son derece önemlidir” yorumunda bulundular.

Yüksek tansiyon dünya çapinda 1 milyar kisiyi etkileyen bir kamu sagligi sorunu. Kalp hastaliklarinin en yaygini olan hipertansiyon tedavi edilmedigi takdirde beyne, böbreklere, gözlere ve kalbe ulasan kilcal kan damarlarina zarar verebilmekte, kalp krizine ve buna benzer pek çok ölümcül komplikasyona neden olabiliyor. Verilere göre, yaklasik sekiz ölümden biri yüksek kan basincina dayaniyor.

Novartis yüksek tansiyonu ve kalp rahatsizligi olan hastalarin tedavisini iyilestirmek konusuna odaklanarak 50.000 hastanin dahil oldugu dünyanin en büyük klinik arastirma programini yaratti. Bu mega program Value disinda kalp krizi sonrasi yüksek riskli hastalari içeren Vailant çalismasi ve kalp yetmezligi olan hastalari içeren Valheft çalismasini kapsiyor. Kardiyovasküler rahatsizligi olan diyabet öncesi hastalari içeren Navigator ise programin devam eden çalismalari arasinda yer aliyor. Value sonuçlari tüm bu mega programin açiklanan diger çalismalari ile birlikte kardiyovasküler risk tasiyan hastalarda Diovan’in klinik faydalarini destekliyor.

Ayrintili bilgi için, greenactive, Banu Alural Polat, 0212 274 30 47/114

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası