Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Idrar yolu enfeksiyonlarina dikkat

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi ile veya böbreklerin ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde de olabilir

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi ile veya böbreklerin ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde de olabilir.

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi veya diger idrar sistemi organlarinin (örnegin böbrekler) daha ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde olabilir.

Basit enfeksiyonlarin nedenleri ve tedavi yöntemleri...

BASIT ENFEKSIYON VE KOMPLIKE ENFEKSIYON NEDIR?

Altta yatan baska bir hastaliga bagli olmayan sadece idrar torbasini içeren iltihaplanmalar “basit enfeksiyon (sistit)” ve bunun disinda kalan tüm idrar yolu iltihaplari “komplike enfeksiyon” olarak adlandirilir. Altmis yasin altindaki erkeklerde tüm idrar yolu enfeksiyonlari komplike olarak öngörülür ve altta yatan baska bir hastalik süphesiyle ileri degerlendirilmeye alinir.

SISTIT NEDEN OLUSUR ?

Altta yatan baska bir hastaligi olmasa da bazi bayanlarda sistit daha kolay gelisir. Sistit gelisiminde etkili olan bazi faktörler söyle siralanir.

Idrar kanalinin kisaligi: Erkeklere oranla tüm kadinlarda idrar kanali oldukça kisadir. Böylece disaridaki mikroplarin idrar torbasina ulasmasi daha kolay olur.

Cinsel iliski : Sistite neden olan mikroplarin çogu kendi makat çevresindeki ve bacak arasindaki mikroplarla aynidir. Cinsel iliski esnasinda sürtünme hareketine bagli olarak bu bölgedeki mikroplar vajen ve idrar kanalinin agzina dogru itilirler. Bu yüzden sistit cinsel açidan aktif olan kadinlarda diger kadinlara göre daha sik görülür. “Balayi sistiti” olarak adlandirilan rahatsizligin nedeni de cinsel aktivitenin artmasidir.

Idrar yapmanin temizleyici etkisi: Cinsel iliskiden hemen sonra idrar yapmayi adet edinen kadinlarda idrarin, idrar kanalina tasinan mikroplari temizlemesine bagli olarak daha seyrek sistit görülür.

Sistit belirtileri nelerdir ?

En sik belirtiler idrar yaparken yanma ve sik idrara çikma istegidir. Idrar yaparken yanma bazi bayanlarda çok siddetli olabilir. Ates basit sistitte sik rastlanan bir bulgu degildir. Atesiniz 38 derece ve üstünde ise hemen doktora basvurmalisiniz. Eger ates ile beraber agrinizda varsa böbrek iltihabi süphesi ile hastaneye yatmaniz gerekebilir.

Tedavisi nasil yapilir ?

Basit sistit tedavisi siklikla 3-5 günlük antibiyotik kullanimi ile yapilabilir. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu süre uzatilabilir.

Basit sistit tekrarlar mi?

Sistit ataklari bayanlarin çogunda tekrarlamaz. Tekrarlayan sistit ataklari için mutlaka üroloji uzmanina danisilmasi ve gerekirse ileri tetkiklerin yapilmasi gerekir.

Kaynak: www.acibademhastanesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası