Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Idrar yolu enfeksiyonlarina dikkat

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi ile veya böbreklerin ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde de olabilir

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi ile veya böbreklerin ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde de olabilir.

Oldukça sik görülen idrar yolu enfeksiyonlari idrar torbasinin (mesane) basit iltihaplanmasi veya diger idrar sistemi organlarinin (örnegin böbrekler) daha ileri düzeyde iltihaplanmasi seklinde olabilir.

Basit enfeksiyonlarin nedenleri ve tedavi yöntemleri...

BASIT ENFEKSIYON VE KOMPLIKE ENFEKSIYON NEDIR?

Altta yatan baska bir hastaliga bagli olmayan sadece idrar torbasini içeren iltihaplanmalar “basit enfeksiyon (sistit)” ve bunun disinda kalan tüm idrar yolu iltihaplari “komplike enfeksiyon” olarak adlandirilir. Altmis yasin altindaki erkeklerde tüm idrar yolu enfeksiyonlari komplike olarak öngörülür ve altta yatan baska bir hastalik süphesiyle ileri degerlendirilmeye alinir.

SISTIT NEDEN OLUSUR ?

Altta yatan baska bir hastaligi olmasa da bazi bayanlarda sistit daha kolay gelisir. Sistit gelisiminde etkili olan bazi faktörler söyle siralanir.

Idrar kanalinin kisaligi: Erkeklere oranla tüm kadinlarda idrar kanali oldukça kisadir. Böylece disaridaki mikroplarin idrar torbasina ulasmasi daha kolay olur.

Cinsel iliski : Sistite neden olan mikroplarin çogu kendi makat çevresindeki ve bacak arasindaki mikroplarla aynidir. Cinsel iliski esnasinda sürtünme hareketine bagli olarak bu bölgedeki mikroplar vajen ve idrar kanalinin agzina dogru itilirler. Bu yüzden sistit cinsel açidan aktif olan kadinlarda diger kadinlara göre daha sik görülür. “Balayi sistiti” olarak adlandirilan rahatsizligin nedeni de cinsel aktivitenin artmasidir.

Idrar yapmanin temizleyici etkisi: Cinsel iliskiden hemen sonra idrar yapmayi adet edinen kadinlarda idrarin, idrar kanalina tasinan mikroplari temizlemesine bagli olarak daha seyrek sistit görülür.

Sistit belirtileri nelerdir ?

En sik belirtiler idrar yaparken yanma ve sik idrara çikma istegidir. Idrar yaparken yanma bazi bayanlarda çok siddetli olabilir. Ates basit sistitte sik rastlanan bir bulgu degildir. Atesiniz 38 derece ve üstünde ise hemen doktora basvurmalisiniz. Eger ates ile beraber agrinizda varsa böbrek iltihabi süphesi ile hastaneye yatmaniz gerekebilir.

Tedavisi nasil yapilir ?

Basit sistit tedavisi siklikla 3-5 günlük antibiyotik kullanimi ile yapilabilir. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu süre uzatilabilir.

Basit sistit tekrarlar mi?

Sistit ataklari bayanlarin çogunda tekrarlamaz. Tekrarlayan sistit ataklari için mutlaka üroloji uzmanina danisilmasi ve gerekirse ileri tetkiklerin yapilmasi gerekir.

Kaynak: www.acibademhastanesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası