Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egzos gazi kanda 20 yil kaliyor

Otomobillerin egzoslarindan çikan kursun bilesenlerinin, insan vücudunda 20 yil kaldigi, atesli hastalik hallerinde öldürücü dahi olabildigi belirtildi.

Otomobillerin egzoslarindan çikan kursun bilesenlerinin, insan vücudunda 20 yil kaldigi, atesli hastalik, kortizon tedavisi, yaslilik gibi hallerde vücutta toplanan kursunun, kanda toksik seviyeye ulasarak insanlari öldürdügü bildirildi.

Bursa Çevre Müdür Yardimcisi Doktor Talat Müftüoglu'nun, Çevre Bakanligi'nin yayin organi, 'Çevre ve Insan Dergisi'nde yayimlanan 'Egzostaki kursun bilesiklerinin çevresel etkileri' konulu makalesinde ilginç tespitlere yer verildi.

Dr. Talat Müftüoglu, asiri derecede kursun bileseninin solunmasi halinde, alinan kursunun bir kisminin yavas yavas kemiklerde, kanda, beyinde, killarda, sinir sisteminde, kaslarda, karacigerde ve böbreklerde biriktigini ve insan vücudunda 20 yil kalabildigini söyledi.

Çevre kirliligi açisindan, egzos dumaninin önemine dikkat çeken Talatoglu, "Kursun bilesikleri, benzinle araçlarin egzozlarindan çikarak ortama yayiliyor. Bunun sonucunda doku, kemik, kan dolasimi sinir sisteminde önemli zararlara neden oluyor. Egzos gazlarindan yayilan kursun, havada en az 10 gün kaliyor. Havaya karisan kursun bilesikleri gerek deri yolu ile gerekse solunum veya gida yolu ile aliniyor. Kursun, bitki ve hayvanlar tarafindan alinmayla insana da geçiyor. Bu nedenle yol kenarlarinda ve yakininda yetisen bitkilerin ve buralarada otlatilan hayvanlar yenilmemeli" diye konustu.

Dr. Talatoglu, erkeklerin kanindaki kursun birikiminin kadinlardan daha fazla oldugunu ve çocuklarin bünyelerinde daha hizli yayildigini ifade ederek sunlari söyledi: "Yüksek düzeyde kursuna maruz kalan çocuklarin zihinsel gelismelerinde ve zeka düzeyinde düsüs oldugu tespit edildi. Bu çocuklarin, konusma ve dil gelisimi sürecinde aksamalar yasandigi ortay çikmistir".

Talatoglu'na göre, kursun zehirlenmesinin belirtileri, istah kaybi, kabizlik, karin kramplari ile basliyor. Son devrelerde ise merkezi sinir sisteminin etkilenmesiyle, davranis bozuklugu, sinirlilik, huzursuzluk, yorgunluk, uyku, titreme, felç ve ölümle bile sonuçlanabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası