Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egzos gazi kanda 20 yil kaliyor

Otomobillerin egzoslarindan çikan kursun bilesenlerinin, insan vücudunda 20 yil kaldigi, atesli hastalik hallerinde öldürücü dahi olabildigi belirtildi.

Otomobillerin egzoslarindan çikan kursun bilesenlerinin, insan vücudunda 20 yil kaldigi, atesli hastalik, kortizon tedavisi, yaslilik gibi hallerde vücutta toplanan kursunun, kanda toksik seviyeye ulasarak insanlari öldürdügü bildirildi.

Bursa Çevre Müdür Yardimcisi Doktor Talat Müftüoglu'nun, Çevre Bakanligi'nin yayin organi, 'Çevre ve Insan Dergisi'nde yayimlanan 'Egzostaki kursun bilesiklerinin çevresel etkileri' konulu makalesinde ilginç tespitlere yer verildi.

Dr. Talat Müftüoglu, asiri derecede kursun bileseninin solunmasi halinde, alinan kursunun bir kisminin yavas yavas kemiklerde, kanda, beyinde, killarda, sinir sisteminde, kaslarda, karacigerde ve böbreklerde biriktigini ve insan vücudunda 20 yil kalabildigini söyledi.

Çevre kirliligi açisindan, egzos dumaninin önemine dikkat çeken Talatoglu, "Kursun bilesikleri, benzinle araçlarin egzozlarindan çikarak ortama yayiliyor. Bunun sonucunda doku, kemik, kan dolasimi sinir sisteminde önemli zararlara neden oluyor. Egzos gazlarindan yayilan kursun, havada en az 10 gün kaliyor. Havaya karisan kursun bilesikleri gerek deri yolu ile gerekse solunum veya gida yolu ile aliniyor. Kursun, bitki ve hayvanlar tarafindan alinmayla insana da geçiyor. Bu nedenle yol kenarlarinda ve yakininda yetisen bitkilerin ve buralarada otlatilan hayvanlar yenilmemeli" diye konustu.

Dr. Talatoglu, erkeklerin kanindaki kursun birikiminin kadinlardan daha fazla oldugunu ve çocuklarin bünyelerinde daha hizli yayildigini ifade ederek sunlari söyledi: "Yüksek düzeyde kursuna maruz kalan çocuklarin zihinsel gelismelerinde ve zeka düzeyinde düsüs oldugu tespit edildi. Bu çocuklarin, konusma ve dil gelisimi sürecinde aksamalar yasandigi ortay çikmistir".

Talatoglu'na göre, kursun zehirlenmesinin belirtileri, istah kaybi, kabizlik, karin kramplari ile basliyor. Son devrelerde ise merkezi sinir sisteminin etkilenmesiyle, davranis bozuklugu, sinirlilik, huzursuzluk, yorgunluk, uyku, titreme, felç ve ölümle bile sonuçlanabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası