Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiklarin hormonlari esitleniyor

Vücutta bulunan hormonlarin düzeylerinde asik olundugu zaman çesitli degisiklikler oldugu ortaya çikti. Bu degisiklik asiklari birbirine dengeliyor...

Buna göre, asik olan bir erkegin vücudunda testesteron orani düserken; yine asik olan bir kadinin vücudundaki testesteron oraninda ise bir artis oluyor. Bir baska deyisle hormonlar, asik çiftleri biyolojik olarak adeta "esitliyor".

Italya'da bulunan Pisa Üniversitesi'nde çalisan arastirmaci Donatella Marazziti tarafindan yapilan ve New Scientist Dergisi'nde yayinlanan bir arastirmaya göre, kadin ve erkekler asik olduklari zaman daha önce hiç görülmedigi kadar birbirlerine benziyor. Asik insanlarin hormonlarinin yapisini ve hormonlarda yasanan degisiklikleri inceleyen Marazziti, en ilginç verilere "testesteron" hormonu hakkinda ulasti. Asik olan erkeklerde, cinsellik istegi ve saldirganlikla iliskili olan testesteron hormonu seviyesinde, asik olmayan erkeklere göre bir düsüs yasandigini belirleyen Marazziti, asik olan kadinlarin vücudunda yer alan testesteron hormonlarinda ise diger kadinlara oranla bir artis oldugunu gözledi.

Arastirmanin sonuçlarina göre, hormonlar asik çiftleri birbirine benzetiyor, öyle ki beraber yasamaya kosullanan bireylerin arasindaki farklari bir bakima doga ortadan kaldiriyor. Marazziti, arastirmaya katilan gönüllüleri iki yil sonra tekrar inceledigindeyse, aski biten deneklerde hormon seviyelerinin normale döndügünü de belirliyor.

STRESTE DE ARTIS YASANIYOR

Marazziti'nin hormonlarla ilgili yaptigi arastirmanin ilginç bir yönü de asik kadin ve erkeklerde, bir stres hormonu olan "kortisolün" hormonunun da yüksek çikmasi. Asik çiftlerin bir bakima stresli bir ruh halinde olduklarini gösteren bu degisim yine ask sona erince normale dönüyor.

Marazziti, 1999 yilinda yaptigi bir arastirmada ise, asik olan insanlarin beyinlerinde "seratonin" adli yatistirici etki yapan maddenin normalin altinda oldugunu tespit etmis ve bunu, "asik insanlarin zamanlarinin büyük bir kismini biri ya da bir sey hakkinda endiselenerek geçirdigi" seklinde yorumlamisti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası