Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiklarin hormonlari esitleniyor

Vücutta bulunan hormonlarin düzeylerinde asik olundugu zaman çesitli degisiklikler oldugu ortaya çikti. Bu degisiklik asiklari birbirine dengeliyor...

Buna göre, asik olan bir erkegin vücudunda testesteron orani düserken; yine asik olan bir kadinin vücudundaki testesteron oraninda ise bir artis oluyor. Bir baska deyisle hormonlar, asik çiftleri biyolojik olarak adeta "esitliyor".

Italya'da bulunan Pisa Üniversitesi'nde çalisan arastirmaci Donatella Marazziti tarafindan yapilan ve New Scientist Dergisi'nde yayinlanan bir arastirmaya göre, kadin ve erkekler asik olduklari zaman daha önce hiç görülmedigi kadar birbirlerine benziyor. Asik insanlarin hormonlarinin yapisini ve hormonlarda yasanan degisiklikleri inceleyen Marazziti, en ilginç verilere "testesteron" hormonu hakkinda ulasti. Asik olan erkeklerde, cinsellik istegi ve saldirganlikla iliskili olan testesteron hormonu seviyesinde, asik olmayan erkeklere göre bir düsüs yasandigini belirleyen Marazziti, asik olan kadinlarin vücudunda yer alan testesteron hormonlarinda ise diger kadinlara oranla bir artis oldugunu gözledi.

Arastirmanin sonuçlarina göre, hormonlar asik çiftleri birbirine benzetiyor, öyle ki beraber yasamaya kosullanan bireylerin arasindaki farklari bir bakima doga ortadan kaldiriyor. Marazziti, arastirmaya katilan gönüllüleri iki yil sonra tekrar inceledigindeyse, aski biten deneklerde hormon seviyelerinin normale döndügünü de belirliyor.

STRESTE DE ARTIS YASANIYOR

Marazziti'nin hormonlarla ilgili yaptigi arastirmanin ilginç bir yönü de asik kadin ve erkeklerde, bir stres hormonu olan "kortisolün" hormonunun da yüksek çikmasi. Asik çiftlerin bir bakima stresli bir ruh halinde olduklarini gösteren bu degisim yine ask sona erince normale dönüyor.

Marazziti, 1999 yilinda yaptigi bir arastirmada ise, asik olan insanlarin beyinlerinde "seratonin" adli yatistirici etki yapan maddenin normalin altinda oldugunu tespit etmis ve bunu, "asik insanlarin zamanlarinin büyük bir kismini biri ya da bir sey hakkinda endiselenerek geçirdigi" seklinde yorumlamisti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası