Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'ye AB'den bir çalim daha

Türkiye'nin üyesi olabilmek için yillardir varini yogunu ortaya koydugu Avrupa Birligi, bir proje için Saglik Bakanligi'na verdigi 100 bin Euro'luk hibe krediyi geri aldi.

Türkiye'nin bir çok alanda ard arda reformlar yaparak adaylik sürecini hizlandirmaya çalistigi ve üyesi olabilmek için yillardir varini yogunu ortaya koydugu Avrupa Birligi, bir proje için Saglik Bakanligi'na verdigi 100 bin Euro'luk hibe krediyi geri aldi.

Türkiye'nin bir çok alanda ard arda reformlar yaparak adaylik sürecini hizlandirmaya çalistigi ve üyesi olabilmek için yillardir varini yogunu ortaya koydugu Avrupa Birligi (AB), bir proje için Saglik Bakanligi'na verdigi 100 bin Euro'luk hibe krediyi geri aldi.

AB, bakanligin hazirladigi, ''Gecekondu Bölgelerinde Bilgi-Egitim-Iletisimin Yayginlastirilmasi ve Savunulmasi Projesi''nin süresinin uzatilmadigini ve fon transferinin yanlis yapildigini bahane ederek, avans verdigi 100 bin Euro'nun iade edilmesini istedi ve bunu gerçeklestirdi.

IHA muhabirinin edindigi bilgiye göre, Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü, gecekondularda yasayan vatandaslara aile planlamasi egitimi vermek için bir proje hazirladi. Avrupa Birligi'ne uyum çalismalari kapsaminda hazirlanan, ''Gecekondu Bölgelerinde Bilgi-Egitim-Iletisimin Yayginlastirilmasi ve Savunulmasi Projesi'' ile gecekondu bölgelerinde yasayan yetiskinlere ve erkeklere aile planlamasi egitiminin verilmesi hedefleniyordu.

Türkiye-Avrupa Birligi Nüfus Politikalari ve Programlari Çerçevesinde hazirlanan proje için Istanbul, Izmir, Adana ve Sanliurfa 'pilot il' olarak seçildi. Toplam maliyeti 8 milyon 832 bin 352 Euro olan projeye AB 984 bin 270 Euro katkida bulunmayi taahhüt etti. Projenin finansman anlasmasi imzalanarak AB katkisinin ilk asamasi olarak 100 bin Euro'luk kismi AÇSAP banka hesabina transfer edildi. Ancak tam bu sirada ilginç bir gelisme yasandi. AB, program süresinin uzatililmadigi ve fon transferinin yanlis yapildigini bahane ederek avans verilen paranin geri verilmesini talep etti ve 100 bin Euro'yu Saglik Bakanligi'ndan aldi.

Bu arada, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü ve AÇSAP isbirligi ile üreme sagligi ve aile planlamasi konularinda mevcut durumu saptamak için bir saha arastirmasi yapildi.

''Gecekondu Bölgelerinde Bilgi-Egitim-Iletisimin Yayginlastirilmasi ve Savunulmasi Projesi'' AB Komisyonu'nun gelismekte olan ülkelerde yürüttügü nüfus politikalari ve programlari çerçevesinde hazirlanmisti.

Yusuf Ziya Erarslan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası