Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yasiniza göre beslenin

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar.

Gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakar. Orta yaslara gelindiginde ise kilo vermek zorlasir.

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar...

Yasamin tüm güzelligi aslinda insanin ne kadar saglikli oldugu ile bire bir ilintilidir. Sagliksiz bir insanin ister zayif, ister sisman olsun mutlaka sorunlari vardir. Sagligimiz üzerinde yeme aliskanliklarinin önemi büyüktür ve yas grubuna göre de farkliliklar gösterir. Genç yaslarda sadece kiloya önem verilir. Oysa ileriki yaslarda çikacak sorunlarin temelinde özellikle gençlik yillarinda fazla tüketilen gidalarin fonksiyonu büyüktür.

Sizler için gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilari inceledik.

GENÇLIK YILLARI

Sadece tartida görülen rakamlarin önemli oldugu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akilci ve yag dengesi düsük gidalar yiyerek formda kalmaniz mümkün.

Kilo alip vermenin en kolay oldugu gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düsünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere baslamak son derece yanlis bir uygulamadir. Kisi kendi kapasitesine uygun dogru hedefler seçmelidir. Aksi takdirde yari yolda birakilan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.

Yapilan arastirmalar, dengesiz diyet yapanlarin özellikle 40 yas sonrasi kalp hastaligina yakalanma riskinin yüksek oldugunu ortaya koymaktadir.

Sevdiginiz yiyeceklerden uzak kalmak yerine, yediklerinizin en az % 80’inin besin degerinin yüksek olmasina dikkat edin. Alkol, sigara, kolali içecekler ve abur cuburun en çok tüketildigi bu dönemde dikkat etmediginiz ayrintilar ileri yaslarda sagliginiz üzerinde olumsuz bir rol oynayabilir.

YAS OTUZ BES YOLUN YARISI

Sorumluluklar artmis, kariyerde bir yerlere gelinmis ve belki de çoluk çocuga karisilan, yogun dönemlerin yasandigi yillar...

Beslenmenin ara dönemi 30’lu yaslarda günlük kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gidalarin tüketiminin üzerinde durulmalidir. Özellikle kadinlarda kalsiyum eksikligi menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadir.

Fast-food gidalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve sigaradan kaçinmalidir. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün oldugu kadar artirmalidir.

Gençlik yillarinin yeme aliskanligi degistirip düzenli egzersizlerin baslayabilecegi iyi bir dönemdir.

OLGUNLUGUN ZIRVESINDE...

Kimileri elliye merdiven dayadigini düsünerek yaslilik sendromuna girer. Oysa çocuklarin büyüdügü, islerin azaldigi, en azindan rayina girdigi bahardir bu yillar...

Bu yastaki kisilerin ana kurallari bilmeleri o yasin fizyolojisi, psikolojisi ve esaslari hakkinda yeterli bilgiye sahip olmalari gerekir. Bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadir.

Saglik çok daha önem kazanir. Geçin senelerde beslenme aliskanliklarinin arti ve eksilerin ortaya çiktigi bir dönemdir. En azindan simdi yediklerinize dikkat etmeye karar verdiyseniz çok iyi bir adim attiniz demektir. Yasliliga giden yolda fazla kilolardan kurtulmanin son dönemecidir bu yaslar.

Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve demire ihtiyaci vardir. Yag oranlari kalp ve damar hastaliklarinin basladigi bu yaslarda, önemini bir kat daha artirir. Riskli hastaliklarin basamaginda yeme aliskanliklarindan ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.

Kaynak: istanbul.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası