Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yasiniza göre beslenin

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar.

Gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakar. Orta yaslara gelindiginde ise kilo vermek zorlasir.

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar...

Yasamin tüm güzelligi aslinda insanin ne kadar saglikli oldugu ile bire bir ilintilidir. Sagliksiz bir insanin ister zayif, ister sisman olsun mutlaka sorunlari vardir. Sagligimiz üzerinde yeme aliskanliklarinin önemi büyüktür ve yas grubuna göre de farkliliklar gösterir. Genç yaslarda sadece kiloya önem verilir. Oysa ileriki yaslarda çikacak sorunlarin temelinde özellikle gençlik yillarinda fazla tüketilen gidalarin fonksiyonu büyüktür.

Sizler için gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilari inceledik.

GENÇLIK YILLARI

Sadece tartida görülen rakamlarin önemli oldugu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akilci ve yag dengesi düsük gidalar yiyerek formda kalmaniz mümkün.

Kilo alip vermenin en kolay oldugu gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düsünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere baslamak son derece yanlis bir uygulamadir. Kisi kendi kapasitesine uygun dogru hedefler seçmelidir. Aksi takdirde yari yolda birakilan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.

Yapilan arastirmalar, dengesiz diyet yapanlarin özellikle 40 yas sonrasi kalp hastaligina yakalanma riskinin yüksek oldugunu ortaya koymaktadir.

Sevdiginiz yiyeceklerden uzak kalmak yerine, yediklerinizin en az % 80’inin besin degerinin yüksek olmasina dikkat edin. Alkol, sigara, kolali içecekler ve abur cuburun en çok tüketildigi bu dönemde dikkat etmediginiz ayrintilar ileri yaslarda sagliginiz üzerinde olumsuz bir rol oynayabilir.

YAS OTUZ BES YOLUN YARISI

Sorumluluklar artmis, kariyerde bir yerlere gelinmis ve belki de çoluk çocuga karisilan, yogun dönemlerin yasandigi yillar...

Beslenmenin ara dönemi 30’lu yaslarda günlük kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gidalarin tüketiminin üzerinde durulmalidir. Özellikle kadinlarda kalsiyum eksikligi menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadir.

Fast-food gidalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve sigaradan kaçinmalidir. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün oldugu kadar artirmalidir.

Gençlik yillarinin yeme aliskanligi degistirip düzenli egzersizlerin baslayabilecegi iyi bir dönemdir.

OLGUNLUGUN ZIRVESINDE...

Kimileri elliye merdiven dayadigini düsünerek yaslilik sendromuna girer. Oysa çocuklarin büyüdügü, islerin azaldigi, en azindan rayina girdigi bahardir bu yillar...

Bu yastaki kisilerin ana kurallari bilmeleri o yasin fizyolojisi, psikolojisi ve esaslari hakkinda yeterli bilgiye sahip olmalari gerekir. Bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadir.

Saglik çok daha önem kazanir. Geçin senelerde beslenme aliskanliklarinin arti ve eksilerin ortaya çiktigi bir dönemdir. En azindan simdi yediklerinize dikkat etmeye karar verdiyseniz çok iyi bir adim attiniz demektir. Yasliliga giden yolda fazla kilolardan kurtulmanin son dönemecidir bu yaslar.

Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve demire ihtiyaci vardir. Yag oranlari kalp ve damar hastaliklarinin basladigi bu yaslarda, önemini bir kat daha artirir. Riskli hastaliklarin basamaginda yeme aliskanliklarindan ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.

Kaynak: istanbul.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası