Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yasiniza göre beslenin

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar.

Gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakar. Orta yaslara gelindiginde ise kilo vermek zorlasir.

Farkli yas dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farkliliklar gösterir. Gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilar...

Yasamin tüm güzelligi aslinda insanin ne kadar saglikli oldugu ile bire bir ilintilidir. Sagliksiz bir insanin ister zayif, ister sisman olsun mutlaka sorunlari vardir. Sagligimiz üzerinde yeme aliskanliklarinin önemi büyüktür ve yas grubuna göre de farkliliklar gösterir. Genç yaslarda sadece kiloya önem verilir. Oysa ileriki yaslarda çikacak sorunlarin temelinde özellikle gençlik yillarinda fazla tüketilen gidalarin fonksiyonu büyüktür.

Sizler için gençlik, orta yas ve yaslilik dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrintilari inceledik.

GENÇLIK YILLARI

Sadece tartida görülen rakamlarin önemli oldugu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akilci ve yag dengesi düsük gidalar yiyerek formda kalmaniz mümkün.

Kilo alip vermenin en kolay oldugu gençlik yillarinda vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düsünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere baslamak son derece yanlis bir uygulamadir. Kisi kendi kapasitesine uygun dogru hedefler seçmelidir. Aksi takdirde yari yolda birakilan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.

Yapilan arastirmalar, dengesiz diyet yapanlarin özellikle 40 yas sonrasi kalp hastaligina yakalanma riskinin yüksek oldugunu ortaya koymaktadir.

Sevdiginiz yiyeceklerden uzak kalmak yerine, yediklerinizin en az % 80’inin besin degerinin yüksek olmasina dikkat edin. Alkol, sigara, kolali içecekler ve abur cuburun en çok tüketildigi bu dönemde dikkat etmediginiz ayrintilar ileri yaslarda sagliginiz üzerinde olumsuz bir rol oynayabilir.

YAS OTUZ BES YOLUN YARISI

Sorumluluklar artmis, kariyerde bir yerlere gelinmis ve belki de çoluk çocuga karisilan, yogun dönemlerin yasandigi yillar...

Beslenmenin ara dönemi 30’lu yaslarda günlük kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gidalarin tüketiminin üzerinde durulmalidir. Özellikle kadinlarda kalsiyum eksikligi menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadir.

Fast-food gidalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve sigaradan kaçinmalidir. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün oldugu kadar artirmalidir.

Gençlik yillarinin yeme aliskanligi degistirip düzenli egzersizlerin baslayabilecegi iyi bir dönemdir.

OLGUNLUGUN ZIRVESINDE...

Kimileri elliye merdiven dayadigini düsünerek yaslilik sendromuna girer. Oysa çocuklarin büyüdügü, islerin azaldigi, en azindan rayina girdigi bahardir bu yillar...

Bu yastaki kisilerin ana kurallari bilmeleri o yasin fizyolojisi, psikolojisi ve esaslari hakkinda yeterli bilgiye sahip olmalari gerekir. Bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadir.

Saglik çok daha önem kazanir. Geçin senelerde beslenme aliskanliklarinin arti ve eksilerin ortaya çiktigi bir dönemdir. En azindan simdi yediklerinize dikkat etmeye karar verdiyseniz çok iyi bir adim attiniz demektir. Yasliliga giden yolda fazla kilolardan kurtulmanin son dönemecidir bu yaslar.

Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve demire ihtiyaci vardir. Yag oranlari kalp ve damar hastaliklarinin basladigi bu yaslarda, önemini bir kat daha artirir. Riskli hastaliklarin basamaginda yeme aliskanliklarindan ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.

Kaynak: istanbul.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası