Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yine doktor hatasi

Aylardir çektigi acilari dindirmek için tedavi olmaya karar veren Hacer Dikici, hekim hatasinin kurbani oldu. Karacigeri zedelenen Dikici’nin sagligi eskisinden de kötü

Zaman Gazetesi'nden Zelis Yildiral'in haberine göre,
Hacer Dikici, sifa bulmak için ameliyat masasina yatti. Günlerdir dinmek bilmeyen agrilari safrakesesindeki taslarin alinmasi ile son bulacakti. Özel Bahat Hastanesi’nde baslayan ameliyat Istanbul Tip Fakültesi’nde bitirilebildi. Kendine geldiginde, bir önceki hastanede safrakesesinin alindigini ve karacigerinin zedelendigini ögrenen Dikici, tepkisini su sözlerle dile getirdi: “Kendimi niçin özel hastanede dograttim? Karacigerim zayif düstü.

Psikolojim bozuldu.” Hatali müdahale yapmakla suçlanan Dr. Hakan Yener’in, “Olayin içinde biçak var. Bu tür komplikasyonlar gelisebilir.” sözleri ise iki çocuk annesi Dikici’nin derdine çare olamiyor. Ahmet Dikici’nin bu sirada isini kaybetmesi üzerine ailenin çaresizligine 10 milyarlik tedavi ve ilaç borcu da eklendi. Istanbul Tip Fakültesi’nden gelen, “Borcunuzu iki gün içinde ödemezseniz icra islemleri baslatilacak.” ihtar yazisi alan aile simdi çaresiz. Hacer Hanim, vücuduna takili hortumu ve dikisleri borçlarindan dolayi aldirmaya gidemedigini ifade ediyor.

Ege Üniversitesi’nde yapilan arastirmaya göre Türkiye’de her yil 25 bin kisi hekim hatasi sonucu ölüyor. Hekim ve diger saglik personelinin tibbî hatalari için Yüksek Saglik Sûrasi’na son 5 yilda 932 mahkeme dosyasi gönderildi. Hata yapan hekimler listesinde ise kadin dogumcular ilk sirada.

Bunu genel cerrahlar, dahiliyeciler, ortopedistler, çocuk hastaliklari ve göz hastaliklari hekimleri takip ediyor. Yeterince denetlenemeyen özel hastanelerde hekim hatalarinin arttigina dikkat çeken uzmanlar, “Kiyasiya rekabet içindeki bazi özel hastanelerde hizmet kalitesi düsüyor.” uyarisini yapiyor. Saglik görevlisinin yaptigi hata sonucu organ ve uzvunu kaybeden bir vatandasin en geç 1 yil içinde Asli Hukuk Mahkemesi’ne basvurmasi gerekiyor. Bu sebeple evrak, röntgen, ilaç ve kullanilan dozlarin saklanmasi tavsiye ediliyor.

Doktor hatasi kurbani Hacer Dikici’nin kendisi ve ailesi için kâbusa dönen aci günleri, midesindeki yanma sikayetiyle basladi. Istanbul Avcilar’da babadan kalma bir evde oturan Dikici, sancilarinin artmasi üzerine Kizilay Dispanseri’ne gitti. Midesi yikanan genç kadinin agrilari degismedi. Safrakesesine ultrasyonla bakan doktorlar, 5 tas tespit etti ve zararli oldugunu belirtti.

Komsularinin ucuz oldugu için tavsiye ettigi Bahat Hastanesi’ne giden aile, pazarlik sonucunda 1 milyar 50 milyona ameliyata karar verdi. Dr. Hakan Yener ile görüsmelerin ardindan parayi iki taksite böldüklerini anlatan Dikici, hastanede hiçbir testten geçmedigini ve Kizilay’da çekilen röntgen sonuçlari ile kansiz veya laparoskopi (karin bosluguna göbegin hemen altindan 5 milimetrelik bir teleskopun sokulmasi ve karin içinin görünür hale getirilmesi) yöntemiyle ameliyata karar verildigini anlatiyor.

Bu yöntemin içine sinmedigini belirten Dikici’yi, Dr. Yener cep telefonuna mesaj geçerek ikna etmis. Dikici, 550 milyonu vererek hastaneye yatmis. “Bizi odamiza aldilar. Bir ara hemsire gelip parmak ucumdan kan aldi. Ne tansiyonuma, ne sekerime hiçbir seye bakmadilar.” diyen Dikici, Dr. Yener’e ‘Beni sadece ultrasyon raporuyla mi ameliyata alacaksiniz?’ diye sordugunda, ‘Sen daha 27 yasindasin. Senin tansiyonun, sekerin olmaz.’ cevabini almis. Olanlardan ürken Dikici, bir ara ameliyattan vazgeçmis. Ancak doktoru yeniden ikna etmeyi basarmis.

Saat 10.00’da ameliyata alinmasi gereken Dikici, 15.30’da alinmis. Bu sürede doktoru, hastaneye gelen agir bir hasta ile ilgilenmis. Dikici, “Doktorum geldi ama gözlerinin içi kipkirmiziydi. Yorgun oldugu belliydi.” diyor. 45 dakikada çikacagini söyledikleri Hacer Dikici’nin içeride dört saat kalmasi esini telaslandirmis. Ahmet Dikici, Dr. Yener’in ameliyathaneden çikarak “Yaralanma oldu. Hastanizi Çapa’ya götüreceksiniz.” dedigini kaydediyor. Dikici, “Benim mesaim doldu.” diyen Yener’i “sikayet edecegim.” diyerek hastaneye götürmüs. Dikici, “Doktorlar esimden umudu kesmisti. Bizi sakinlestirmeye çalisiyorlardi. ‘Size yardim edecegiz, sikayetçi olmayin.’ dediler. Ancak sözlerini unuttular. Esim safrakesesinin alindigini, karacigerinin zedelendigini Doç. Dr. Ilgin Özden’den ögrendi. Iki ameliyat daha olmasi gerekiyordu.” diyor.

Hacer Dikici de sunlari söylüyor: “Bütün paralar bizden çikacakti, neden kendimi özel hastanede dograttim ki. Insanlarin güleryüzüne aldanmamak lazimmis. Karacigerim zayif düstü. Hortumlarimin çekilmesi lazim. Ancak, çikis parasini veremedigimiz için hastaneye gidemiyorum. Dr. Hakan Yener’e de seslenen Dikici, “Bana bakin, doktorlugunuzla övünün. Ben sizin eserinizim.” diyor. Özel Bahat Hastanesi yetkilileri, Zaman’in israrina ragmen konuyla ilgili açiklama yapmadi. Dikici ailesinin avukati Yahya Yazici, hastane yönetiminin kendisine ‘tipta böyle hatalarin olabilecegi’ni söyledigini aktardi.

Istanbul Tabip Odasi Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sebnem Korur Fincanci ise Türkiye’deki bir hekimin haftalik 90–100 saat arasi nöbet tuttuguna dikkat çekti ve “Çalisma süresi yogun olan bir doktor verimli olamaz ve hata yapma orani artar. Ameliyat esnasinda saglikli karar veremez.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası