Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol bagimliligina karsi antidepresan

Antidepresan ilaçlarla yapilan çalismalar, alkol bagimliliginin tedavisinde umut veriyor. Bu konudati çalismalar, GATA'da yapiliyor ve sonuçlar mükemmel derecede..


GATA Tibbi Farmakoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Albay Tayfun Uzbay'in baskanligindaki ekip, Psikofarmakoloji Ünitesi'nde alkol ve madde bagimliligi basta olmak üzere santral sinir sistemini ilgilendiren hastaliklarin tedavisi için yeni ilaç ve tekniklerin gelistirilmesine yönelik çalismalar yapiyor.

Uzbay, alkolizmi deney hayvanlarinda taklit eden deneysel alkole bagimli siçan modeli olusturduklarini, bunun için deney hayvanlarina özel siselerde süt içerisine katilmis saf alkol verildigini ifade etti.

Deney hayvanlarinin ortalama 15-20 günde alkolik hale geldigini belirten Uzbay, bagimli hale gelen hayvanlarda alkolün kesilmesiyle asiri sinirlilik, siddetli tepki verme ve epilepsi nöbetleri gibi alkol yoksunluk krizi belirtileri gözlendigini kaydetti.

ANTIDEPRESAN ILAÇLARLA TEDAVI

GATA'da bu model üzerinde alkol bagimliliginin tedavisinde yeni ilaçlar gelistirmeye yönelik arastirma yaptiklarini dile getiren Uzbay, son zamanlarda alkol ve diger maddelere bagimli deneklerde olusan yoksunluk krizinin kontrolü ve tedavisinde antidepresan ilaçlarin kullanimina yöneldiklerini belirtti.

Alkol yoksunluk krizine giren farelerin beyninde nitrik oksit miktarinin arttigina isaret eden bilimsel kanitlara ulastiklarini belirten Uzbay, nitrik oksidin beyinde birçok fizyolojik ve patolojik olayin gerçeklesmesinde etkili bir madde oldugunu ifade etti.

Bazi antidepresan ilaçlarin beyinde çesitli nedenlerle artan nitrik oksidi azaltici etkileri oldugu bilgisinden yola çiktiklarini vurgulayan Uzbay, yapilan arastirmalarda, antidepresanlarin, deney hayvanlarinda alkol yoksunluk krizi sirasinda gözlenen ajitasyon, titreme ve epilepsi nöbetlerini iyilestirdiginin belirlendigini kaydetti.

DEPRESYON VE EPILEPSI'YE TEK ILAÇLA TEDAVI

Uzbay, arastirmalarda bazi antidepresanlarin epilepsi nöbetlerini önleyici etkilerinin de gözlemlendigini, ilacin beyinde sakinlesmeyi saglayan adenozin sistemi üzerinde etkisinin de saptandigini bildirdi.

Arastirmada, deney hayvanlarina sara nöbetine benzer belirtiler olusturan bir kimyasal verildigini ifade eden Uzbay, söz konusu antidepresan ilaçlarin bu belirtileri ortadan kaldirdigini gözlediklerini anlatti.

Uzbay, ''Bu bulgular, açik bir sekilde adenozin sistemi ile tianeptin arasinda dogrudan bir iliskiye isaret etmektedir. Bulgularin klinik çalismalarla da teyit edilmesi halinde, tianeptinin sadece depresyonda degil, epilepsi hastalarinda da kullanilmasi söz konusu olabilecek. Ya da epilepsisi de olan depresyonlu hastalarda iki ayri ilaç yerine tek ilaçla tedaviye gidilebilir'' diye konustu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası