Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol bagimliligina karsi antidepresan

Antidepresan ilaçlarla yapilan çalismalar, alkol bagimliliginin tedavisinde umut veriyor. Bu konudati çalismalar, GATA'da yapiliyor ve sonuçlar mükemmel derecede..


GATA Tibbi Farmakoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Albay Tayfun Uzbay'in baskanligindaki ekip, Psikofarmakoloji Ünitesi'nde alkol ve madde bagimliligi basta olmak üzere santral sinir sistemini ilgilendiren hastaliklarin tedavisi için yeni ilaç ve tekniklerin gelistirilmesine yönelik çalismalar yapiyor.

Uzbay, alkolizmi deney hayvanlarinda taklit eden deneysel alkole bagimli siçan modeli olusturduklarini, bunun için deney hayvanlarina özel siselerde süt içerisine katilmis saf alkol verildigini ifade etti.

Deney hayvanlarinin ortalama 15-20 günde alkolik hale geldigini belirten Uzbay, bagimli hale gelen hayvanlarda alkolün kesilmesiyle asiri sinirlilik, siddetli tepki verme ve epilepsi nöbetleri gibi alkol yoksunluk krizi belirtileri gözlendigini kaydetti.

ANTIDEPRESAN ILAÇLARLA TEDAVI

GATA'da bu model üzerinde alkol bagimliliginin tedavisinde yeni ilaçlar gelistirmeye yönelik arastirma yaptiklarini dile getiren Uzbay, son zamanlarda alkol ve diger maddelere bagimli deneklerde olusan yoksunluk krizinin kontrolü ve tedavisinde antidepresan ilaçlarin kullanimina yöneldiklerini belirtti.

Alkol yoksunluk krizine giren farelerin beyninde nitrik oksit miktarinin arttigina isaret eden bilimsel kanitlara ulastiklarini belirten Uzbay, nitrik oksidin beyinde birçok fizyolojik ve patolojik olayin gerçeklesmesinde etkili bir madde oldugunu ifade etti.

Bazi antidepresan ilaçlarin beyinde çesitli nedenlerle artan nitrik oksidi azaltici etkileri oldugu bilgisinden yola çiktiklarini vurgulayan Uzbay, yapilan arastirmalarda, antidepresanlarin, deney hayvanlarinda alkol yoksunluk krizi sirasinda gözlenen ajitasyon, titreme ve epilepsi nöbetlerini iyilestirdiginin belirlendigini kaydetti.

DEPRESYON VE EPILEPSI'YE TEK ILAÇLA TEDAVI

Uzbay, arastirmalarda bazi antidepresanlarin epilepsi nöbetlerini önleyici etkilerinin de gözlemlendigini, ilacin beyinde sakinlesmeyi saglayan adenozin sistemi üzerinde etkisinin de saptandigini bildirdi.

Arastirmada, deney hayvanlarina sara nöbetine benzer belirtiler olusturan bir kimyasal verildigini ifade eden Uzbay, söz konusu antidepresan ilaçlarin bu belirtileri ortadan kaldirdigini gözlediklerini anlatti.

Uzbay, ''Bu bulgular, açik bir sekilde adenozin sistemi ile tianeptin arasinda dogrudan bir iliskiye isaret etmektedir. Bulgularin klinik çalismalarla da teyit edilmesi halinde, tianeptinin sadece depresyonda degil, epilepsi hastalarinda da kullanilmasi söz konusu olabilecek. Ya da epilepsisi de olan depresyonlu hastalarda iki ayri ilaç yerine tek ilaçla tedaviye gidilebilir'' diye konustu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası