Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemek güzeldir, çekinmeyin

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, buharlasma konusunda uyardi...

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, terin buharlasmasini önleyen nemli ortamlarin yol açtigi sicak çarpmalarinin da ölüme neden olabilecegi bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, yaz aylarinda sicakla birlikte terlemenin arttigina dikkat çekerek, insan sagligi açisindan terlemenin engellenmemesi gerektigini belirtti. Insan derisinde bulunan ter bezlerinin sivi yaymasi sonucu ortaya çikan terlemenin insan vücudu için iki ana faydasi bulundugunu kaydeden Aktas, "Birincisi terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ikinci faydasi ise, insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar" dedi.

Terleme yoluyla vücut isisinin dengede tutulabilmesi için terin buharlasmasi gerektigine isaret eden Aktas, nemli ortamlarda buharlasma olmadigi için terlemenin amacina ulasamayacagini kaydetti. Asiri sicak ortamlarda, günes altinda ve özellikle nemli ortamlarda terin buharlasamamasi sonucu "günes çarpmasi" denen rahatsizligin ortaya çikacagini vurgulayan Aktas, bu durumda tansiyon düsüklügü, suur kaybi ve hatta ölümlerin ortaya çikabilecegini söyledi.

Bu tür saglik sorunlarinin yaz aylarinda yasandigini hatirlatan Aktas, "Mümkünse günese çok çikilmamali, gölge ortamlar tercih edilmeli, bol sivi gidalar alinmali, teri disari verebilecek açik renkli pamuklu giysiler giyilmeli, özellikle kafasinda saçi olmayanlar sapka giymeli, saçlar sik sik islatilmali, nemli ortamlarda fazla kalinmamali ve sik sik mekan degistirilmeli, sik araliklarla fazla soguk olmayan suyla dus alinmalidir" diye konustu.

Prof. Dr. Ekrem Aktas, insanlarin koku olusturmasi nedeniyle terlemeden sikayetçi oldugunu belirterek, terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürünün insan sagligi açisindan zararli oldugunu vurguladi.

Ter kokusundan kurtulmanin en iyi yolunun sik yikanma oldugunu kaydeden Aktas, "Özellikle koltuk altina uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle yaz aylarinda koku önleyici kozmetikler sikça kullanilmamali, deri gözenekleri açik tutulmalidir. Ter kokularindan kurtulmanin en saglikli yolu sik sik yikanmaktir. Ter ile disari atilan toksin maddeler, deri temiz tutulmayip bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası