Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemek güzeldir, çekinmeyin

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, buharlasma konusunda uyardi...

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, terin buharlasmasini önleyen nemli ortamlarin yol açtigi sicak çarpmalarinin da ölüme neden olabilecegi bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, yaz aylarinda sicakla birlikte terlemenin arttigina dikkat çekerek, insan sagligi açisindan terlemenin engellenmemesi gerektigini belirtti. Insan derisinde bulunan ter bezlerinin sivi yaymasi sonucu ortaya çikan terlemenin insan vücudu için iki ana faydasi bulundugunu kaydeden Aktas, "Birincisi terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ikinci faydasi ise, insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar" dedi.

Terleme yoluyla vücut isisinin dengede tutulabilmesi için terin buharlasmasi gerektigine isaret eden Aktas, nemli ortamlarda buharlasma olmadigi için terlemenin amacina ulasamayacagini kaydetti. Asiri sicak ortamlarda, günes altinda ve özellikle nemli ortamlarda terin buharlasamamasi sonucu "günes çarpmasi" denen rahatsizligin ortaya çikacagini vurgulayan Aktas, bu durumda tansiyon düsüklügü, suur kaybi ve hatta ölümlerin ortaya çikabilecegini söyledi.

Bu tür saglik sorunlarinin yaz aylarinda yasandigini hatirlatan Aktas, "Mümkünse günese çok çikilmamali, gölge ortamlar tercih edilmeli, bol sivi gidalar alinmali, teri disari verebilecek açik renkli pamuklu giysiler giyilmeli, özellikle kafasinda saçi olmayanlar sapka giymeli, saçlar sik sik islatilmali, nemli ortamlarda fazla kalinmamali ve sik sik mekan degistirilmeli, sik araliklarla fazla soguk olmayan suyla dus alinmalidir" diye konustu.

Prof. Dr. Ekrem Aktas, insanlarin koku olusturmasi nedeniyle terlemeden sikayetçi oldugunu belirterek, terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürünün insan sagligi açisindan zararli oldugunu vurguladi.

Ter kokusundan kurtulmanin en iyi yolunun sik yikanma oldugunu kaydeden Aktas, "Özellikle koltuk altina uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle yaz aylarinda koku önleyici kozmetikler sikça kullanilmamali, deri gözenekleri açik tutulmalidir. Ter kokularindan kurtulmanin en saglikli yolu sik sik yikanmaktir. Ter ile disari atilan toksin maddeler, deri temiz tutulmayip bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası