Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemek güzeldir, çekinmeyin

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, buharlasma konusunda uyardi...

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, terin buharlasmasini önleyen nemli ortamlarin yol açtigi sicak çarpmalarinin da ölüme neden olabilecegi bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, yaz aylarinda sicakla birlikte terlemenin arttigina dikkat çekerek, insan sagligi açisindan terlemenin engellenmemesi gerektigini belirtti. Insan derisinde bulunan ter bezlerinin sivi yaymasi sonucu ortaya çikan terlemenin insan vücudu için iki ana faydasi bulundugunu kaydeden Aktas, "Birincisi terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ikinci faydasi ise, insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar" dedi.

Terleme yoluyla vücut isisinin dengede tutulabilmesi için terin buharlasmasi gerektigine isaret eden Aktas, nemli ortamlarda buharlasma olmadigi için terlemenin amacina ulasamayacagini kaydetti. Asiri sicak ortamlarda, günes altinda ve özellikle nemli ortamlarda terin buharlasamamasi sonucu "günes çarpmasi" denen rahatsizligin ortaya çikacagini vurgulayan Aktas, bu durumda tansiyon düsüklügü, suur kaybi ve hatta ölümlerin ortaya çikabilecegini söyledi.

Bu tür saglik sorunlarinin yaz aylarinda yasandigini hatirlatan Aktas, "Mümkünse günese çok çikilmamali, gölge ortamlar tercih edilmeli, bol sivi gidalar alinmali, teri disari verebilecek açik renkli pamuklu giysiler giyilmeli, özellikle kafasinda saçi olmayanlar sapka giymeli, saçlar sik sik islatilmali, nemli ortamlarda fazla kalinmamali ve sik sik mekan degistirilmeli, sik araliklarla fazla soguk olmayan suyla dus alinmalidir" diye konustu.

Prof. Dr. Ekrem Aktas, insanlarin koku olusturmasi nedeniyle terlemeden sikayetçi oldugunu belirterek, terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürünün insan sagligi açisindan zararli oldugunu vurguladi.

Ter kokusundan kurtulmanin en iyi yolunun sik yikanma oldugunu kaydeden Aktas, "Özellikle koltuk altina uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle yaz aylarinda koku önleyici kozmetikler sikça kullanilmamali, deri gözenekleri açik tutulmalidir. Ter kokularindan kurtulmanin en saglikli yolu sik sik yikanmaktir. Ter ile disari atilan toksin maddeler, deri temiz tutulmayip bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası