Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemek güzeldir, çekinmeyin

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, buharlasma konusunda uyardi...

Sicakligin artmasiyla ter bezlerinin daha çok çalistigi için terlemenin insan sagligi açisindan faydali oldugunu belirten uzmanlar, terin buharlasmasini önleyen nemli ortamlarin yol açtigi sicak çarpmalarinin da ölüme neden olabilecegi bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, yaz aylarinda sicakla birlikte terlemenin arttigina dikkat çekerek, insan sagligi açisindan terlemenin engellenmemesi gerektigini belirtti. Insan derisinde bulunan ter bezlerinin sivi yaymasi sonucu ortaya çikan terlemenin insan vücudu için iki ana faydasi bulundugunu kaydeden Aktas, "Birincisi terleme ve sonrasinda terin buharlasmasiyla vücudun isi dengesi saglanir. Ter bezlerinin yaydigi sivi, vücuttan atildiktan sonra buharlasir ve böylece vücudun isi dengesi korunur. Ikinci faydasi ise, insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diger zararli maddeler terleme yoluyla disari atilir. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalisarak kanin temizlenmesine yardimci olurlar" dedi.

Terleme yoluyla vücut isisinin dengede tutulabilmesi için terin buharlasmasi gerektigine isaret eden Aktas, nemli ortamlarda buharlasma olmadigi için terlemenin amacina ulasamayacagini kaydetti. Asiri sicak ortamlarda, günes altinda ve özellikle nemli ortamlarda terin buharlasamamasi sonucu "günes çarpmasi" denen rahatsizligin ortaya çikacagini vurgulayan Aktas, bu durumda tansiyon düsüklügü, suur kaybi ve hatta ölümlerin ortaya çikabilecegini söyledi.

Bu tür saglik sorunlarinin yaz aylarinda yasandigini hatirlatan Aktas, "Mümkünse günese çok çikilmamali, gölge ortamlar tercih edilmeli, bol sivi gidalar alinmali, teri disari verebilecek açik renkli pamuklu giysiler giyilmeli, özellikle kafasinda saçi olmayanlar sapka giymeli, saçlar sik sik islatilmali, nemli ortamlarda fazla kalinmamali ve sik sik mekan degistirilmeli, sik araliklarla fazla soguk olmayan suyla dus alinmalidir" diye konustu.

Prof. Dr. Ekrem Aktas, insanlarin koku olusturmasi nedeniyle terlemeden sikayetçi oldugunu belirterek, terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürünün insan sagligi açisindan zararli oldugunu vurguladi.

Ter kokusundan kurtulmanin en iyi yolunun sik yikanma oldugunu kaydeden Aktas, "Özellikle koltuk altina uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin agzinin kapanmasina ve dolayisiyla iltihaplanmaya neden olmaktadir. Bu nedenle yaz aylarinda koku önleyici kozmetikler sikça kullanilmamali, deri gözenekleri açik tutulmalidir. Ter kokularindan kurtulmanin en saglikli yolu sik sik yikanmaktir. Ter ile disari atilan toksin maddeler, deri temiz tutulmayip bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası