Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sakin diyet yapmayin!

``Zayiflama Diyetleri Çöpe`` isimli bir kitap yazan Tuncer, kilo vermenin sihirli yollarini anlatan kitaplarin aksine, diyet yapmamayi öneriyor.

Nasil zayiflayacagim? Bu soruyu yilda en az iki kez kendinize sordugunuzdan eminiz. Özelikle havalar isinmaya basladiginda ve her yaz tatiline çikmadan önce... Peki, çabalariniz sonuç veriyor mu?

Dogrusu zayiflama derdi olmadan, ``çok kalori aldim`` telasi yasamadan geçen günleri özlemle aniyor insan. Ama kimse de karsimiza çikip, ``O zaman diyet yapmayin`` demiyor. Doktor Ozan Tuncer disinda...

``Zayiflama Diyetleri Çöpe`` isimli bir kitap yazan Tuncer, kilo vermenin sihirli yollarini anlatan kitaplarin aksine, diyet yapmamayi öneriyor. Bunu da ``Zayiflama diyetleriyle kilo veren herkes, verdigi kilolari bir süre sonra fazlasiyla geri alir`` teorisine dayandiriyor.

Tuncer, ``Ben hiç diyet yapmadim diyen 60- 70 yasindaki insanlara bakin, hayatlarinin hiçbir döneminde asiri kilo alip vermeler olmamistir`` diyor. Diyet yapmaya baslayan ya da zayiflamayi zihnine yerlestiren kisilerin, daha ilk andan itibaren beslenme davranisi bozukluklari sergilemeye basladigini anlatan Tuncer, diyet yapmanin psikolojik olarak kisiyi fazlasiyla etkiledigi görüsünde. Aneroksi, blumiya ya da tam tersi obezitenin hep psikolojik bozukluklarin sonucu gelistigini söylüyor. ``Insanlar zayiflamak ugruna çok yipratici seyler yasiyor. Yemek yemekten korkuyor ama bir süre sonra kendini kaybederek asiri yemek yemeye basliyor. Bundan da büyük utanç duyuyor, sokaga çikmaktan utaniyor.`` Peki zayiflamayip, hep kilolu mu kalacagiz? ``Hayir`` diyor Tuncer, ``Ama hizli kilo verdiren ve yasaklarla dolu diyetlerden uzak duracaksiniz.`` Ve su an gündemde olan zayiflatma yöntemlerine karsi çikiyor: ``Diyet artik egzersizle beraber anilir oldu. Yani, kilo vermek için diyetle birlikte spor da yapacaksiniz. Çünkü diyet programlari o kadar ise yaramaz hale geldi ki, `diyetçiler` sporu sart kosuyor yaninda. Birçok diyetçi, az yiyip çok hareket etmeyi yasam biçimi haline getirmemizi istiyor. Bunu yaptiginiz, yani organizmayi açliga karsi alarma geçirdiginiz zaman, vücut her zaman yaptigi seyi yapar. Bir süre için kilo verir, sonra da verdiginiz kilolari fazlasiyla geri alirsiniz. Herkesin gözü hizla kilo verdiren diyetlerde. Baslangiçta her sey çok iyi görünüyor çünkü. Ama sonrasinda o kisilerin ne hale geldigiyle kimse ilgilenmiyor.``

Insanlara saglik problemleri ve özel durumlar haricinde hiçbir kosulda zayiflama diyeti yapmamayi öneren Tuncer, bugüne kadar yapilan hiçbir zayiflama diyetinin kiloya geri dönüsümünü engellemedigini vurguluyor. Kisacasi ``Zayflama Diyetleri Çöpe`` adli kitap, bildigimiz ve duydugumuzdan farkli seyler söylüyor. Özellikle de zayiflama takintisiyla yasayan insanlari bu konuda uyariyor.

Kaynak : Sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası