Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sakin diyet yapmayin!

``Zayiflama Diyetleri Çöpe`` isimli bir kitap yazan Tuncer, kilo vermenin sihirli yollarini anlatan kitaplarin aksine, diyet yapmamayi öneriyor.

Nasil zayiflayacagim? Bu soruyu yilda en az iki kez kendinize sordugunuzdan eminiz. Özelikle havalar isinmaya basladiginda ve her yaz tatiline çikmadan önce... Peki, çabalariniz sonuç veriyor mu?

Dogrusu zayiflama derdi olmadan, ``çok kalori aldim`` telasi yasamadan geçen günleri özlemle aniyor insan. Ama kimse de karsimiza çikip, ``O zaman diyet yapmayin`` demiyor. Doktor Ozan Tuncer disinda...

``Zayiflama Diyetleri Çöpe`` isimli bir kitap yazan Tuncer, kilo vermenin sihirli yollarini anlatan kitaplarin aksine, diyet yapmamayi öneriyor. Bunu da ``Zayiflama diyetleriyle kilo veren herkes, verdigi kilolari bir süre sonra fazlasiyla geri alir`` teorisine dayandiriyor.

Tuncer, ``Ben hiç diyet yapmadim diyen 60- 70 yasindaki insanlara bakin, hayatlarinin hiçbir döneminde asiri kilo alip vermeler olmamistir`` diyor. Diyet yapmaya baslayan ya da zayiflamayi zihnine yerlestiren kisilerin, daha ilk andan itibaren beslenme davranisi bozukluklari sergilemeye basladigini anlatan Tuncer, diyet yapmanin psikolojik olarak kisiyi fazlasiyla etkiledigi görüsünde. Aneroksi, blumiya ya da tam tersi obezitenin hep psikolojik bozukluklarin sonucu gelistigini söylüyor. ``Insanlar zayiflamak ugruna çok yipratici seyler yasiyor. Yemek yemekten korkuyor ama bir süre sonra kendini kaybederek asiri yemek yemeye basliyor. Bundan da büyük utanç duyuyor, sokaga çikmaktan utaniyor.`` Peki zayiflamayip, hep kilolu mu kalacagiz? ``Hayir`` diyor Tuncer, ``Ama hizli kilo verdiren ve yasaklarla dolu diyetlerden uzak duracaksiniz.`` Ve su an gündemde olan zayiflatma yöntemlerine karsi çikiyor: ``Diyet artik egzersizle beraber anilir oldu. Yani, kilo vermek için diyetle birlikte spor da yapacaksiniz. Çünkü diyet programlari o kadar ise yaramaz hale geldi ki, `diyetçiler` sporu sart kosuyor yaninda. Birçok diyetçi, az yiyip çok hareket etmeyi yasam biçimi haline getirmemizi istiyor. Bunu yaptiginiz, yani organizmayi açliga karsi alarma geçirdiginiz zaman, vücut her zaman yaptigi seyi yapar. Bir süre için kilo verir, sonra da verdiginiz kilolari fazlasiyla geri alirsiniz. Herkesin gözü hizla kilo verdiren diyetlerde. Baslangiçta her sey çok iyi görünüyor çünkü. Ama sonrasinda o kisilerin ne hale geldigiyle kimse ilgilenmiyor.``

Insanlara saglik problemleri ve özel durumlar haricinde hiçbir kosulda zayiflama diyeti yapmamayi öneren Tuncer, bugüne kadar yapilan hiçbir zayiflama diyetinin kiloya geri dönüsümünü engellemedigini vurguluyor. Kisacasi ``Zayflama Diyetleri Çöpe`` adli kitap, bildigimiz ve duydugumuzdan farkli seyler söylüyor. Özellikle de zayiflama takintisiyla yasayan insanlari bu konuda uyariyor.

Kaynak : Sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası