Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'nin üçte biri sisman

Yanlis beslenme ve hareketsiz yasamla giderek artan ve Dünya Saglik Örgütü'nce sagligi tehdit eden 10 neden arasina alinan obezite Türkiye'yi tehdit ediyor...

Yanlis beslenme aliskanliklari ve hareketsiz yasam nedeniyle giderek artan ve Dünya Saglik Örgütü'nce (DSÖ) sagligi tehdit eden 10 neden arasina alinan obezite (asiri sismanlik) Türkiye'de de giderek yayiliyor. Türkiye'de, 3 kadin ve 4 erkekten 1'i sisman sinifina giriyor.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Prof. Dr. Murat Erdogan, ABD'de 2030 yilinda ulasilacagi tahmin edilen obez sayisina bu yil ulasildigini, Türkiye'de de durumun farkli olmadigini söyledi.

Son yillardaki beslenme aliskanliklari ve hareket kisitliligi nedeniyle Türkiye'de sismanligin giderek arttigini belirten Erdogan, Türkiye'de, yaklasik her 3 kadin ve 4 erkekten birinin sisman oldugunu ifade etti. Yeni yasam tarzinda vakit azligi nedeniyle fast-food denilen yüksek karbonhidratli ve yagli gidalarin hizla tüketildigini, yüksek kalorili olan bu yiyeceklerin aliskanlik yaptigini vurguladi.

Erdogan, bu gidalar aliskanlik yaptigi için özellikle çocukluk çaginda bu beslenme aliskanliginin yerlesmesi ve yaninda bol glikozlu kolali içeceklerin alinmasinin tehlikeli olduguna isaret etti. Yasam tarzi nedeniyle insanlarin hareketlerinin gittikçe azaldigini vurgulayan Murat Erdogan, ''Arabadan inmeden hamburger yeniyor, merdiven yerine yürüyen merdivene biniliyor, fatura ödemeleri bilgisayardan yapiliyor. Böylece harcanan kalori azaliyor, alinan kalori artiyor'' diye konustu.

''GELIR DÜZEYI DÜSÜKLER DAHA SISMAN''

Gelir düzeyi düsük olanlarda sismanliga daha çok rastlandigini vurgulayan Erdogan, ''Gelir az olunca daha çok karbonhidrat ve zararli yaglardan zengin besinler kullaniliyor. Bu kisiler daha çok ekmek yiyerek besleniyor'' dedi. Prof. Dr. Erdogan, bir kisinin sisman olup almadigini anlamak için boyunun metre cinsinden karesinin kilosuna bölümüyle çikan rakama bakildigini belirterek, bu rakam 25'in üzerindeyse kisinin sismanliga aday, 27'nin üzerindeyse sisman, 30'un üzerindeyse ciddi sisman olarak nitelendirildigini bildirdi. Erdogan, obezitenin bütün organ ve sistemlere ciddi zararlar verdigini, obezitenin hipertansiyon, seker hastaligi, kan yaglarinin yükselmesi, kas ve iskelet sisteminde fitik, bel fitigi, kireçlenme, karacigerde yaglanma ve artan kanser oranlarinin nedeni oldugunu bildirdi.

KILO ALMAMAK IÇIN

Kilo almamak için birçok aliskanliktan vazgeçilmesi, hareket edilmesi, spor yapilmasi, az ve kalorisi düsük yiyeceklerin seçilmesi gerektigine isaret eden Erdogan, ''Çünkü kilo aldikça istah açilir, yedikçe kilo alinir. Böylece sismanlik devam eder'' diye konustu. Kirmizi et yerine yagsiz beyaz et, tavuk, balik, margarin, tereyagi yerine ölçülü bitkisel yag kullanilmasini öneren Erdogan, ekmek, Türk tatlilari, pasta, manti, pilav gibi yemeklerin aza indirilmesini, bunlarin yerine daha çok bitki ve sebzeden olusan beslenme seklinin benimsenmesi gerektigini ifade etti. Kilonun takip edilmesi, birkaç kilo alinca alarm verilmesi gerektigini belirten Erdogan, ''Çünkü 3-5 kilo alinca vermek zorlasir'' diye konustu.

''TEK BASINA EGZERSIZ ZAYIFLATMAZ''

Haftada en az 3 gün egzersiz yapilmasini, ancak egzersizin kisiye göre ayarlanmasini öneren Erdogan, egzersiz yapilmadan 3 gün geçirilmemesi gerektigini ifade etti. Erdogan, sunlari kaydetti: ''Yürüyüs yapilacaksa, vitrin bakar gibi degil, ter atacak sekilde en az 45 dakika civarinda yürünmeli. Kimse yalnizca egzersizle ciddi olarak kilo veremez. Egzersiz aslinda verilen kilolarin daha çok tutulmasina yarayan bir istir. Kilo veriminin hizlandirilmasina yarayabilir. 45 dakika egzersiz yapsaniz bunun yatirdigi kalori size bir tatli kadardir. Sonuçta kilo vermenin asil yolu diyetten geçer. Egzersiz istahi azaltir, kisinin psikolojik durumunu düzeltir, kan yaglarini düzenler. Doktor önerisiyle dogru kisilere uygun egzersizler yararli ama tek basina egzersizle kilo verildigi de baki degildir. Ben yiyip yiyip egzersiz yapayim yok.''

Obezite tedavisinde kullanilan ilaçlarla ilgili bazi spekülasyonlar yapildigini belirten Erdogan, yaglarin vücutta emilimini engelleyen ve merkezi sinir sisteminden istahi baskilayan iki tür ilaç kullanildigini söyledi. Erdogan, ancak bu ilaçlarin doktor kontrolü disinda kesinlikle kullanilmamasini isteyerek, ilaçlarin doktor kontrolünde ve gereken hastaya verilmesi halinde son derece yararli sonuçlar alindigini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası