Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'nin aci itirafi

Avrupa'da yasaklanan TRI marka kalp kapakçigindan Türkiye'de ölen olmadigini açiklayan Saglik Bakanligi, yalaninin ortaya çikmasi üzerine ölü sayisini açikladi.

Milliyet Gazetesi'nden Sükran Özçakmak'in haberine göre,

TRI marka kalp kapakçigindan Türkiye'de ölen olmadigini iddia eden Saglik Bakanligi, Milliyet iki kurbanin kimligine ulasinca 8 kisinin öldügünü açikladi.

Ölümlere neden oldugu gerekçesiyle Avrupa'da yasaklanan TRI marka kalp kapakçigi takilan SSK'li sekiz hastanin, yetkililerin aksine açiklamalarina ragmen öldügü ortaya çikti. Milliyet'in ölen iki kisinin ismine ulasmasindan sonra açiklama yapan Saglik Bakanligi, yedi ilde kapakçik takilan 227 hastadan sekizinin öldügünü bildirdi.

Italya Saglik Bakanligi, 11 Nisan 2002'de 80 hastanin TRI marka kalp kapakçigi nedeniyle öldükleri uyarisinda bulundu. Avrupa ülkeleri, bu uyari üzerine 6 Haziran 2002'de kapakçigin kullanimini yasakladi. Milliyet, 27 Mayis 2002'de "Kapakçik skandali" basligiyla yayimladigi haberle kamuoyunu aydinlatti, ancak Bakanlik söz konusu kapakçik nedeniyle ölen olmadigini iddia etti.

Bu gelismeler sirasinda, Istanbul Tip Fakültesi'nde üç hastaya bu kapakçiklardan takildigi belirlendi. Iddiaya göre hastalardan ikisi ölmüs, biri son anda müdahaleyle kurtarilmisti. Istanbul Mezarliklar Müdürlügü ve hastane kayitlarindaki inceleme sonunda, kalp sorunu olan bu hastalarin SSK'li oldugunu belirledik. Ardindan Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'na, ölen iki hastayla ilgili ayrintili bilgi istedik.

SSK Saglik Isleri Genel Müdürü Servet Karahan imzasiyla 10 Mayis 2004'de gelen cevap yazisinda, konuyla ilgili olarak Saglik Bakanligi ile gerekli yazismalarin yapildigi belirtilerek, "'Bu hastalarda, olursa ölümlerin muhakkak Genel Müdürlügümüze bildirilmesi' ifadesine ragmen, bugüne kadar intikal eden bir ölüm vakasi olmamistir" denildi.

Hastalar neden öldü?

Oysa, Istanbul Il Saglik Müdürlügü, Haziran 2002'de aralarinda Istanbul Tip Fakültesi'nin de bulundugu tüm saglik kurumlarina TRI marka kapakçik kullanip kullanmadiklarini sormustu. Istanbul Tip Fakültesi, üç hastaya kapakçik takildigini, ikisinin öldügünü belirten bir yaziyla cevap vermisti. Eylül 2002'de fakülteye hasta isimlerinin bildirilmesi yönünde yeniden yazi yazildi. SSK Genel Müdürlügü de Mart 2003'te yazdigi yaziyla kapak takilan ve ölen hastalarla ilgili bilgi istedi.

Öldüren kapakçiklardan biri, 9 Mayis 2002'de Istanbul Tip Fakültesi'nde SSK emeklisi Fatma Özdemir'e (60) takildi. 15 gün hastanede yattiktan sonra agirlasarak tekrar hastaneye gelen ve tedavi gördükten bir süre sonra yeniden taburcu edilen Özdemir, 5 ay sonra hastaneye kaldirilirken öldü.

Ayni sekilde 3 Mayis 2002'de Emekli Sandigi'na bagli Ilgaz Macide Tibet (80) de, Brezilya mali TRI marka suni kapakçik takilanlardan. 57 gün boyunca yogun bakimda kalan hasta 30 Haziran 2002'de kurtarilamayarak öldü.

Tibet'in ameliyatini yapan Istanbul Tip Fakültesi cerrahlari, olayin dogru oldugunu, bir hastanin da son anda yapilan müdahaleyle kurtarildigini belirtti.

Ölenlere ulastigimizi belirterek Saglik Bakanligi'na bir kez daha sorusturma sonucunu sorduk. En son aldigimiz cevaba (2 Haziran 2004) göre 7 ilde toplam 227 kisiye kapakçik takilmis, 8 hasta yasamini yitirmisti. Halen TRI marka kapakçikla dolasan 219 kisinin ilgili hastanelerce ilk iki yilda 3 ayda bir, sonrasinda ise 6 ayda bir kardiyolojik kontrollerinin yapildigi kaydedildi.

Kapakçik takildi, 57 gün sonra öldü

Emekli Sandigi hastasi Ilgaz Macide Tibet (80), evdeki haliya takilip düsünce kalça kemigi kirildi. Ameliyata alinan Tibet'in kalp kapakçiginda sorun tespit edildi. 3 Mayis 2002'de TRI marka kapakçik takilan Tibet, 57 gün sonra yogun bakimda öldü. Annesinin yasina ragmen saglikli oldugunu belirten Sevket Tibet, "Annemi bir gün daha yasatmak için her seyimi verirdim. Insan hayati bu kadar ucuz mu? Bunun hesabini kim verecek" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası