Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yogun bakim rezaleti

Geniz eti ameliyati olan Mahmut Baykal'in yogun bakim ünitesi olmadigi için baska hastaneye sevk edilirken ölmesi, özel hastanelerin yeterliligini tartisma konusu yapti.

Aksam Gazetesi'nden Gül Kireklo, Özner Berber ve Hüsniye Temur Oral'in haberine göre, SSK ve Devlet Hastaneleri'ndeki yigilma, özel hastane sayisini patlatti. Özellikle büyüksehirlerde neredeyse her köse basinda bir özel hastane açildi. Ancak özel hastanelerin yeterlilikleri sayilariyla dogru orantili degil. Bu aci gerçegi, önceki gün Sultanbeyli Saygi Hastanesi'ne geniz ameliyati olmak için giden ancak tabutla çikan 27 yasindaki Mahmut Baykal bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir kozmetik sirketinde Bilgi Islem Sorumlusu olarak çalisan Baykal, geçen yil kiz kardesi Amira'nin da ameliyatini yapan söz konusu hastanedeki Uzman Dr. Osman Yazicilar'in yanina gitti. Genç adam, iki gün önce de Dr. Yazicilar ve anastesi uzmani Sükrü Korkmaz tarafindan ameliyata alindi.

Ameliyat sirasinda 'Mali hipertermi' (Vücut isisinin artmasi ve nabzin yükselmesi) ortaya çikti. Baykal'in hemen yogun bakima alinmasi gerekiyordu ama bu ünite hastanede yoktu.

Kartal'daki Özel Umut Hastanesi'ne kaldirilmak istenen Mahmut Baykal yolda hayatini kaybetti. Baykal'in yakinlari, bu sevk islemi sirasinda hastanin 7 saat bekletildigini öne sürdü. Aile, bu aci olay üzerine Kartal Savciligi'na doktorlar ve hastane hakkinda suç duyurusunda bulundu.

IZMIR'e gönderildi

Otopsi için Adli Tip Kurumu'na kaldirilan Baykal'in cenazesi, Maltepe'de kilinan namazin aradindan topraga verilmek üzere Izmir'in Buca Ilçesi'ne gönderildi.

Istanbul Il Saglik Müdürü Erman Tuncer, özel hastanelerin, kendilerinden aldigi ruhsatla çalisabildigini belirtti. Tuncer, iznin alinabilmesi için bayindirlik ve itfaiye raporlarina kadar herseyin tam olmasi gerektigini söyledi. Yeni çikarilan yönetmelige göre özel hastanelerde yogun bakim ünitesinin bulunmasinin sart oldugunu belirten Tuncer, daha önce kurulan bazi hastanelerde yogun bakim ünitesinin bulunmadigini vurguladi. Tuncer, yönetmelige göre 28 Mayis 2005 tarihine kadar eksiklerin giderilmesi gerektigini kaydetti.

71 yillik yasa

Türkiye'de 270 özel hastane, Istanbul'da da 152 özel hastane bulunduguna dikkat çeken Özel Hastaneler Genel Koordinatörü Yasar Yildirim da, Türkiye'deki özel hastane sayisinin yaridan fazlasinin Istanbul'da oldugunu söyledi. Yildirim, yeni çikan yönetmelige göre, özel hastanenin 50 yatak kapasiteli olmasi durumunda 1 genel cerrahi, bir kardiyoloji olmak üzere en az 2 yatakli yogun bakim

ünitesi olmasinin sart oldugunu belirtti. Yildirim, 1933'te çikarilan özel hastaneler kanunuyla yönetildiklerine de dikkat çekti.

Ruhsatsiz beyin ameliyati bile yapilmis

Istanbul Il Saglik Müdürü Erman Tuncer, saglik alaninda yasadigimiz sorunlara çarpici bir örnek verdi. Tuncer, 'Bizden tip merkezi olarak ruhsat alan Besiktas'taki bir merkez, yeterli donanima sahip olmamasina ragmen geçen yil beyin ameliyati yapmis. Hasta kaybedilmis. Biz de bu olay üzerine merkezi kapattik' dedi.

Uzman doktor ve hemsire yok

Özel hastanelerin uymasi gereken standartlar, son 2.5 yildir siki bir sekilde denetleniyor. Denetimler sirasinda yaklasik 5 milyon dolar harcayarak açilan özel hastanelerde, maliyeti 100 ile 250 bin dolar arasinda olan yogun bakim ünitelerinin olmadigi gözleniyor. Tam donanimli olmasi gereken bu ünitelerde, yogun bakim konusunda uzman doktor ve hemsire de bulunmayabiliyor.

Özel hastaneler, Emekli Sandigi, Bagkur ve SSK ile sözlesme yaptigi zaman bashekimlerinden imzali envanter raporu isteniyor. Hastanenin yogun bakim ünitesi yoksa sözlesme yapilmiyor. Eger bashekimin yalan beyanda bulundugu tespit edilirse sözlesmesi fesh ediliyor. 2.5 yil önce kurulan Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü'ne bagli Teknik Komisyonu, özel hastaneleri denetliyor. Komisyonda üniversitelerden, hukukçulardan ve özel hastane yöneticilerinden birer üye bulunuyor.

Bakanlik sorusturma baslatti

Saglik Bakanligi, Mahmut Baykal'in Özel Sultanbeyli Saygi Hastanesi'nde yogun bakim ünitesi olmamasi nedeniyle yasamini kaybetmesinin ardindan skandala el koydu. Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Süleyman Demirel, konuyu incelemeye aldiklarini açikladi. Demirel, 'Hastanenin yogun bakim ünitesi yok ise ilgili branslar kapatilir. Yogun bakim ünitesi olmayan hastanede cerrahi müdahale yapilamaz. Adli süreç baslatacagiz. Alti aylik rutin denetim süresi de yeni bitmis. Yarin (bugün) hastanede denetim yapacagiz' dedi.

Saglik Bakanligi'nin 28 Mayis 2004 tarihli Özel Hastaneler Yönetmeligi'ne göre, '50 yatak sayisi olan özel hastanelerde bir yatak cerrahi, bir yatak dahili uzmanlik dallari için ayrilmak sartiyla en az iki yatakli yogun bakim ünitesi' kurulmasi gerekiyor. Ayrica, 'mevcut diger uzmanlik dallarinin gereklerine uygun olarak kurulacak koroner yogun bakim ünitesi için en az bir yatak; kardiyovasküler cerrahi ve yenidogan yogun bakim üniteleri için en az ikiser yatak bulunmasi' zorunlulugu var. Yönetmelige göre yatak sayisi 50'nin üstünde olan hastanelerde, her otuz yatak için birer yogun bakim yatagi ilavesi gerekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası