Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yogun bakim rezaleti

Geniz eti ameliyati olan Mahmut Baykal'in yogun bakim ünitesi olmadigi için baska hastaneye sevk edilirken ölmesi, özel hastanelerin yeterliligini tartisma konusu yapti.

Aksam Gazetesi'nden Gül Kireklo, Özner Berber ve Hüsniye Temur Oral'in haberine göre, SSK ve Devlet Hastaneleri'ndeki yigilma, özel hastane sayisini patlatti. Özellikle büyüksehirlerde neredeyse her köse basinda bir özel hastane açildi. Ancak özel hastanelerin yeterlilikleri sayilariyla dogru orantili degil. Bu aci gerçegi, önceki gün Sultanbeyli Saygi Hastanesi'ne geniz ameliyati olmak için giden ancak tabutla çikan 27 yasindaki Mahmut Baykal bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir kozmetik sirketinde Bilgi Islem Sorumlusu olarak çalisan Baykal, geçen yil kiz kardesi Amira'nin da ameliyatini yapan söz konusu hastanedeki Uzman Dr. Osman Yazicilar'in yanina gitti. Genç adam, iki gün önce de Dr. Yazicilar ve anastesi uzmani Sükrü Korkmaz tarafindan ameliyata alindi.

Ameliyat sirasinda 'Mali hipertermi' (Vücut isisinin artmasi ve nabzin yükselmesi) ortaya çikti. Baykal'in hemen yogun bakima alinmasi gerekiyordu ama bu ünite hastanede yoktu.

Kartal'daki Özel Umut Hastanesi'ne kaldirilmak istenen Mahmut Baykal yolda hayatini kaybetti. Baykal'in yakinlari, bu sevk islemi sirasinda hastanin 7 saat bekletildigini öne sürdü. Aile, bu aci olay üzerine Kartal Savciligi'na doktorlar ve hastane hakkinda suç duyurusunda bulundu.

IZMIR'e gönderildi

Otopsi için Adli Tip Kurumu'na kaldirilan Baykal'in cenazesi, Maltepe'de kilinan namazin aradindan topraga verilmek üzere Izmir'in Buca Ilçesi'ne gönderildi.

Istanbul Il Saglik Müdürü Erman Tuncer, özel hastanelerin, kendilerinden aldigi ruhsatla çalisabildigini belirtti. Tuncer, iznin alinabilmesi için bayindirlik ve itfaiye raporlarina kadar herseyin tam olmasi gerektigini söyledi. Yeni çikarilan yönetmelige göre özel hastanelerde yogun bakim ünitesinin bulunmasinin sart oldugunu belirten Tuncer, daha önce kurulan bazi hastanelerde yogun bakim ünitesinin bulunmadigini vurguladi. Tuncer, yönetmelige göre 28 Mayis 2005 tarihine kadar eksiklerin giderilmesi gerektigini kaydetti.

71 yillik yasa

Türkiye'de 270 özel hastane, Istanbul'da da 152 özel hastane bulunduguna dikkat çeken Özel Hastaneler Genel Koordinatörü Yasar Yildirim da, Türkiye'deki özel hastane sayisinin yaridan fazlasinin Istanbul'da oldugunu söyledi. Yildirim, yeni çikan yönetmelige göre, özel hastanenin 50 yatak kapasiteli olmasi durumunda 1 genel cerrahi, bir kardiyoloji olmak üzere en az 2 yatakli yogun bakim

ünitesi olmasinin sart oldugunu belirtti. Yildirim, 1933'te çikarilan özel hastaneler kanunuyla yönetildiklerine de dikkat çekti.

Ruhsatsiz beyin ameliyati bile yapilmis

Istanbul Il Saglik Müdürü Erman Tuncer, saglik alaninda yasadigimiz sorunlara çarpici bir örnek verdi. Tuncer, 'Bizden tip merkezi olarak ruhsat alan Besiktas'taki bir merkez, yeterli donanima sahip olmamasina ragmen geçen yil beyin ameliyati yapmis. Hasta kaybedilmis. Biz de bu olay üzerine merkezi kapattik' dedi.

Uzman doktor ve hemsire yok

Özel hastanelerin uymasi gereken standartlar, son 2.5 yildir siki bir sekilde denetleniyor. Denetimler sirasinda yaklasik 5 milyon dolar harcayarak açilan özel hastanelerde, maliyeti 100 ile 250 bin dolar arasinda olan yogun bakim ünitelerinin olmadigi gözleniyor. Tam donanimli olmasi gereken bu ünitelerde, yogun bakim konusunda uzman doktor ve hemsire de bulunmayabiliyor.

Özel hastaneler, Emekli Sandigi, Bagkur ve SSK ile sözlesme yaptigi zaman bashekimlerinden imzali envanter raporu isteniyor. Hastanenin yogun bakim ünitesi yoksa sözlesme yapilmiyor. Eger bashekimin yalan beyanda bulundugu tespit edilirse sözlesmesi fesh ediliyor. 2.5 yil önce kurulan Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü'ne bagli Teknik Komisyonu, özel hastaneleri denetliyor. Komisyonda üniversitelerden, hukukçulardan ve özel hastane yöneticilerinden birer üye bulunuyor.

Bakanlik sorusturma baslatti

Saglik Bakanligi, Mahmut Baykal'in Özel Sultanbeyli Saygi Hastanesi'nde yogun bakim ünitesi olmamasi nedeniyle yasamini kaybetmesinin ardindan skandala el koydu. Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Süleyman Demirel, konuyu incelemeye aldiklarini açikladi. Demirel, 'Hastanenin yogun bakim ünitesi yok ise ilgili branslar kapatilir. Yogun bakim ünitesi olmayan hastanede cerrahi müdahale yapilamaz. Adli süreç baslatacagiz. Alti aylik rutin denetim süresi de yeni bitmis. Yarin (bugün) hastanede denetim yapacagiz' dedi.

Saglik Bakanligi'nin 28 Mayis 2004 tarihli Özel Hastaneler Yönetmeligi'ne göre, '50 yatak sayisi olan özel hastanelerde bir yatak cerrahi, bir yatak dahili uzmanlik dallari için ayrilmak sartiyla en az iki yatakli yogun bakim ünitesi' kurulmasi gerekiyor. Ayrica, 'mevcut diger uzmanlik dallarinin gereklerine uygun olarak kurulacak koroner yogun bakim ünitesi için en az bir yatak; kardiyovasküler cerrahi ve yenidogan yogun bakim üniteleri için en az ikiser yatak bulunmasi' zorunlulugu var. Yönetmelige göre yatak sayisi 50'nin üstünde olan hastanelerde, her otuz yatak için birer yogun bakim yatagi ilavesi gerekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası