Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gözlükçülüge yeni düzenleme

TBMM Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu, 29 Nisan 2004'te kabul ettigi Optisyenlik Yasa Tasarisi'ni teklif olarak yeniden görüserek eklemelerle kabul etti.

Komisyon Baskani Mahfuz Güler, hükümetten gelen tasariya ilk görüsmeler sirasinda çok sayida hüküm eklediklerini animsatarak, Kanunlar ve Kararlar Müdürlügü'nün, ''teknik güçlükler yaratacagi'' gerekçesiyle tasarida öngörülen düzenlemeleri teklif halinde yeniden ele almalarini önerdigini bildirdi. Güler, Ak Parti Grup Baskanvekili Salih Kapusuz ve Faruk Çelik ile 3 milletvekilinin hazirladigi teklifin, tasari ile ayni hükümleri içerdigini bildirirken, CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, bu durumda, tasari üzerindeki görüsmeleri iptal etmek ve tekriri müzakere yapmak gerektigini belirtti. Sözen'in önerisi kabul edilerek teklif tekrar müzakere yöntemiyle ele alindi.

Gözlükçülük Hakkinda Kanun'u yürürlükten kaldiran teklif ile numarali gözlük cami ve gözlük çerçevesi satmak ve gözlük montaji ve kontrolü, reçeteli lens satisi yapmak üzere optisyenlik meslegini icra edebilmek için optisyenlik alaninda en az ön lisans seviyesindeki mesleki egitim ve ögretim veren yüksekokul mezunu olma sarti getiriliyor.

Göz hastaliklari uzmani doktorlar, optisyenlik yapabilecek. Ancak bu kisiler, optisyenlik yaptiklari süre içinde doktorluk yapamayacak.

Optisyenler, yalnizca koruyucu gözlükleri, günes gözlükleri ve göz hastaliklari doktoru tarafindan verilen reçetelerde yazili numarali gözlük camlarini, her türlü lens ve optik görme gereçleri ve gözlük çerçevelerini satabilecek.

Optisyenler, reçetesiz olarak numarali gözlük cami satamayacak, veremeyecek veya tavsiye edemeyecek. Optisyenler, otorefraktometre ve keratometre gibi bilgisayarli aletler de dahil olmak üzere her tür göz görme ve muayene ve test yapamayacak, müesseselerinde bu islere yarayan alet ve cihazlari bulunduramayacak.

Optisyenler, gözlük veya gözlük camlarinin muayene ve kontrolü veya tamir konusunda ve reçetelerde yazili camlari çerçevelere takmak ve kisinin gözüne en uygun sekilde uygulamak için gerekli aletleri kullanabilecek.

Optisyenler, bu isi yaptiklari sürece müesseselerinde baska bir is yapamayacak ve müesseselerini muayenehane gibi kullanamayacak.

Optisyenlik müessesesinde her türlü kontak lens uygulamasi yasak olacak.

OPTISYENLIK MÜESSESESI AÇMAK

Gerçek kisiler ile özel hukuk tüzel kisileri, optisyenlik müessesesi açip isletebilecek. Optisyenlik müessesesi açmak isteyenler, ilin en yüksek saglik idaresinden optisyen müessesesi ruhsati almak zorunda olacak. Ruhsat, tek bir müessese için geçerli olacak. Birden fazla optisyenlik müessesesi açmak isteyenler, her bir yer için ayri ruhsatname alacak ve ayri mesul müdürü çalistiracak.

Optisyenlik müessesesi açmis olanlar, müesseselerinde optisyen unvanina sahip bir mesul müdür bulundurmakla yükümlü olacak. Mesul müdür, tek bir optisyenlik müessesesinde mesul müdürlük yapabilecek.

GÖZ DOKTORU ILE BIRLIKTE ÇALISAMAYACAK

Optisyen, meslegini icra ettigi yerde bizzat bulunacak. Optisyenler ile göz hastaliklari uzmani doktorlar, vergi mükellefiyetleri ayri olsa bile ayni mekanda veya iç giris kapilari veya iç baglantilari bulunan müesseselerde birlikte mesleklerini icra edemeyecek. Saglik kurum ve kuruluslarinin bünyesinde veya binasinin içinde de optisyenlik müessesesi açilamayacak.

Milletvekili veya belediye baskani seçilenler, askerlik hizmeti yapanlar görevi süresince; hürriyeti baglayici ceza ile mahkum olanlar infazi süresince; hastalik ve sair zorlayici sebeplerden dolayi bir aydan fazla müesseselerinin basinda bulunamayacak olanlar bu mazeretleri süresince; hacir altina alinanlar, vasilerin talebi üzerine, hacir altinda bulunduklari sürece ruhsati veren makama bildirmek kosuluyla optisyen unvanina sahip bir kimseyi mesul müdür tayin ederek müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilecek.

Ölüm halinde ise mirasçilar, en çok 2 aylik süre içinde mesul müdür tayin etmek zorunda olacak.

Optisyen unvanina haiz olarak müessese açmis olanlar, yalniz optisyen unvanini kullanabilecek. Baska bir unvan kullanmalari veya gerçege uymayan reklam yapmalari yasaklanacak.

Optisyenler, reçete ve sahiplerinin isimlerini kayda alacak. Optisyenlik müesseseleri, bakanligin ve mahallin en yüksek saglik idaresinin teftis ve denetimine tabi olacak.

PARA CEZALARI

Optisyen unvanina haiz olmadigi halde optisyenlik yapanlarin veya optisyen oldugunu ilan edenlerin müessesi kapatilacak ve bunlara 30 milyar lira para cezasi verilecek.

Yasaya aykiri davrananlara 5 milyar liradan 30 milyar liraya kadar para cezasi uygulanacak.

Yasaya uygun olarak gözlükçülük ruhsatnamesine sahip olanlar optisyen unvanini kullanarak bu meslegi icra edebilecek. Yasanin yürürlüge girdigi tarihten önce gözlükçülük ruhsatnamesine sahip olup mekaninda eczacilik/saatçilik faaliyetlerini birlikte yapanlarin kazanilmis haklari sakli kalacak. Bu hak, isyerinin nakli halinde de devam edecek.

TEKLIFE EKLENEN HÜKÜM TARTISMA YARATTI

Bu arada, yasa teklifine verilen bir önergeyle geçici 3. madde olarak eklenen hüküm, CHP'lilerin yani sira AK Partili bazi üyelerin de itiraziyla karsilasti.

AK Parti Balikesir Milletvekili Turhan Çömez'in önergesi, 1993 ile yasanin yürürlüge girdigi tarih arasinda, lise mezunu olan ve en az 4 yil optisyenlik yaptigini sosyal güvenlik kurumlarinin kayitlariyla kanitlayanlarin, Saglik Bakanligi'nin açtigi kursta ve yapacagi sinavda basarili olmalari kosuluyla mesleklerini sürdürmelerini öngörüyor. Çömez, 2 bin civarindaki kisinin yillardir mesleklerini yaptigi halde Saglik Bakanligi kurs açmadigi için belge alamadigini, bu nedenle böyle bir düzenleme yapmak istediklerini bildirdi.

CHP Sivas Milletvekili Sözen, ayni önergenin daha önceki görüsmelerde kabul edilmedigini animsatarak, ''Anlasiliyor ki, konunun yeniden komisyonda görüsülmesinin nedeni bu degisiklikmis. Bu etik açidan dogru degil. Düzenleme zaten kazanilmis haklari koruyor'' dedi. CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur da optisyenlik konusunda 2 yil yüksekögretim görme kosulu getirilirken ve 5 üniversitede bu dalda egitim alan gençler varken, kisa süreli bir kursla bazi kisilere bu imkanin saglanmasinin dogru olmadigini, bu kisilerin Açikögretim Fakültesi'nde egitilmeleri gerektigini söyledi.

AK Partili milletvekilleri de, ''en az 15 günlük'' olarak öngörülen kursun süresinin uzatilmasini istediler. Bunun üzerine, kurs süresi en az 3 ay olarak degistirildi ve önerge kabul edildi. CHP'li üyeler yasa teklifinin tümüne olumlu oy verirken, bu maddeye karsi çikarak muhalefet serhi yazacaklarini belirttiler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası